Jump to content
Forum Odszkodowania

Rozpoczęcie procedury o odszkodowanie.


Tatol
 Share

Recommended Posts

Witam!

Parę tygodni temu uległem wypadkowi w czasie pracy (mocne skaleczenie palca u ręki). Niestety, nie podjąłem wtedy żadnych kroków związanych z wszczęciem procedury o uznanie zdarzenia jako wypadek przy pracy. Czy mogę się teraz ubiegać o to odszkodowanie? Jeżeli tak to jakie kroki powinienem podjąć aby je uzyskać? Do kogo się udać w pierwszej kolejności? Dodam, że zatrudniony jestem w małej firmie (firma nie posiada swojego BHPowca) na umowę na czas nieokreślony.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Tatol wrote:
Niestety, nie podjąłem wtedy żadnych kroków związanych z wszczęciem procedury o uznanie zdarzenia jako wypadek przy pracy
Błąd!
Tatol wrote:
Czy mogę się teraz ubiegać o to odszkodowanie?
Nie

Trzeba zacząć od zgłoszenia zdarzenia pracodawcy i poproszenia o sporządzenie dokumentacji powypadkowej.
Zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę zbada okolicznosci i przyczyny wypadku i dokona jego prawnej kwalifikacji ( tzn. określi czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy czy nie). Jeśli wypadek bedzie uznany za wypadek przy pracy będziesz mógł starać się o odszkodowanie z ZUS.
Zakładam, ze zatrudniony jesteś na umowę o pracę.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

 

behapówka wrote:

Zakładam, ze zatrudniony jesteś na umowę o pracę.

W przypadku umowy zlecenia zleceniodawcy zobligowany jest również powołać zespól powypadkowy z tym, że sprządza kartę wypadku, a nie protokół powypadkowy. Od 1 stycznia 2010 r. przestał obowiązywać art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) w brzmieniu „Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, jeżeli wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy”. Wobec tego od dn. 1 stycznia 2010 r. wszyscy zleceniobiorcy objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, niezależnie od tego czy praca jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy czy poza nią.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...