Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odwarstwienie siatkówki oka w pracy


katerina131
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam, w pracy nastąpiło u mnie odwarstwienie siatkówki, bhpowiec nie usnał tego jako wypadku w pracy ze względu na brak tzw czynnika zewnętrznego, czy słusznie? czy stres może być czynnikiem zewnętrznym, i czy mam szanse na ubieganie się o uznanie zdarzenia jako WWP i otrzymanie odszkodowania? straciłam wzrok w jednym oku i jestem obecnie na rencie, dziękuję za potencjalne odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Trudno powiedzieć nie znając okoliczności i przyczyn wypadku;

 

2) Trudno wykazywać taki czynnik zewnętrzny. Jednak wiele zależy od zajmowanego stanowiska pracy, ryzyka zawodowego na tym stanowsko pracy. np. nie sposób wykazywać czynnik stresujacy skoro takiego na danym stanowisku pracy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziękuję za odpowiedź, miałam stanowisko kierownicze, do moich obowiązków m.in. należał nadzór nad pracownikami i kontrola czystości na oddziałach (miejsce pracy szpital), podczas obchodu wchodząc schodami potknęłam się i poczułam silny ból w oku, po chwili zauważyłam uszkodzenie widzenia w tym oku. Od razu udzielono mi konsultacji na okulistyce i stwierdzono otwory w siatkówce, Późnej kilka operacji i w efekcie utrata widzenia całkowita w oku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

katerina131 wrote:
Dziękuję za odpowiedź, miałam stanowisko kierownicze, do moich obowiązków m.in. należał nadzór nad pracownikami i kontrola czystości na oddziałach (miejsce pracy szpital), podczas obchodu wchodząc schodami potknęłam się i poczułam silny ból w oku, po chwili zauważyłam uszkodzenie widzenia w tym oku. Od razu udzielono mi konsultacji na okulistyce i stwierdzono otwory w siatkówce, Późnej kilka operacji i w efekcie utrata widzenia całkowita w oku.
Można wykazywać przyczynę zewnętrzną. Wyrok SN z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96, OSNAP 1997, nr 19, poz. 386
"Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby". Wyrok S.N. z dn. 15.06.1980r. III PR 33/80 „Przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z 12.VI.1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że wypadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi”. Wyrok S.N. z dn. 18.08.1999r. II UKN 87/99 OSNAP 2000/20/760
„Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki”. Wyrok SN z dnia 21 maja 1997 r., II UKN 130/97, OSNAP 1998, nr 7, poz. 219 "Pozostające w związku z wykonywaniem pracy zdarzenie zewnętrzne, które było sprawczym czynnikiem nagłego i gwałtownego pogorszenia samoistnych schorzeń pracownika, wyczerpuje przesłanki prawne uznania go za wypadek przy pracy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...