Jump to content
Forum Odszkodowania

Czy MTU moze odmowic wyplaty jesli nie oakze F-vat


Recommended Posts

miesiac temu mialem kolizje prowadzacy pojazdem jest ubezpieczony w MTU

kilka dni po kolizji był rzeczoznawca, który wycenił wstepnie szkodę na około 30tys zł. ( o czym w cale nie musial mnie informowac) wycenil elementy widoczne po kolizji takie jak blacharka, swiatla itp.

po kilku dniach zadzwonilem do ubezpieczyciela w celu zlikwidowania szkody odebrała miła pani i stwierdziła ze ich likwidator wycenił szkodę na 3188zł po czym stwierdziłem, ze chyba się pomyliła o jedno "zero" i poprosiłem o ponowną wizyte rzeczoznawcy, który przybył i wycenił to wszystko czego wcześniej nie było widac t.j elementy znajdujące się pod blachrką t.j chłodnice, podłużnice itp.

Z obawy na zanizoną wartość szkody myślę o udaniu się do serwisu o wycenę kosztów naprawy, ale jeśli przedstawię wycenę z serwisu to pani w telefonie powiedziała mi ze podstawą do wypłacenia odszkodowania będzie F-vat a ja chce to sam naprawic

i tu się rodzą moje pytania

czy ubezpieczalnia moze narzucic mi taką sytuację, ze mam wybor zgodzic się na ich zanizona wycene, albo naprawiac w serwisie?

czy w przypadku szkody calkowitej musze meczyc sie z wrakiem jak on do niczego nie bedzie mi potrzebny?

 

jest to wersja limitowana coupe i szkoda jest na granicy szkody calkowitej jesli zlece wycene naprawy serwisowi jest to moj pierwszy wypadek w zyciu a nie chce byc wykolegowany, i co zrobie jesli wartos wraku wycenia mi na 28tys zl gdzie wartosc pojazdu wynosi około 30tys. czy dostane 2 -3 tys zl i wrak dla mnie? i co ja bede mial z tym zrobic? czy moge zarzadac aby wrak zabrali i mi wyplacili odszkodowanie za niego?

bardzo prosze o pomoc

pozdrawiam

Jack

Link to comment
Share on other sites

Naprawienie szkody powinno nastąpić wg wyboru poszkodowanego Art 363 KC

Masz prawo naprawiać pojazd do 100% jego wartości, nie ma podstawy prawnej uzależniającej wysokość należnego odszkodowania od faktu dokonania naprawy pojazdu i przedłożenia faktur. Tak stanowi prawo; jednak wyegzekwowanie tej kwoty (bez okazywania faktur) graniczy z cudem. Wg mojej praktyki wypłata odszkodowania w wysokości faktycznych kosztów wymaga dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Proponuję powołać niezależnego rzeczoznawcą (koniecznie z listy Ministra Infrastruktury) w celu sporządzenia kalkulacji kosztów naprawy wg cen obowiązujących w rejonie zamieszkania; wezwać firmę do zapłaty kwoty wynikającej z w/w kalkulacji, po uzyskaniu odmowy i dalszego upierania się ZU na zajętym stanowisku skierować sprawę do sądu

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...