Jump to content
Forum Odszkodowania

Odszkodowanie za uraz psychiczny w pracy - napad z bronią


majkel109
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie urazu psychicznego jakiego osoba doznała w pracy na wskutek napadu. Aktualnie jest na zwolnieniu lekarskim moje pytanie brzmi : czy jest to wypadek przy pracy i czy należy się odszkodowanie z tego tytułu ZUS , PZU. Jak powinno być naliczone L4 to znaczy czy powinno być płatne 100%.
Link to comment
Share on other sites

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U.09.167.1322 )definiuje "uraz" jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego, ale moim zdaniem uraz psychiczny powstały na wskutek wypadku kwalifikuje zdarzenie jako wypadek przy pracy. Moim zdaniem napad z bronią w ręku może być takim przeżyciem.

Jest takie pojecie jak zespół stresu pourazowego- to zespół specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia.

 

Poza tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. ( D.U.02.234.1974)

 

W OCENIE PROCENTOWEJ STAŁEGO LUB DŁUGOTRWAŁEGO USZCZERBKU NA ZDROWIU podaje:

 

A. Uszkodzenia głowy

 

10. ujawnienie się psychozy w następstwie ciężkiego

 

Dlatego myślę, że nalezy zgłosić pracodawcy to zdarzenie i poprosić o sporządzenie dokumentacji powypadkowej. Jeśli będzie to uznane za wypadek przy pracy wówczas chrbowe płatne będzie 100% podstawy wymiaru i po zakończeniu leczenia i rehabilitacji będzie można starać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...