Jump to content
Forum Odszkodowania

do jakiego Sądu


bidulka
 Share

Recommended Posts

Witam, proszę o radę jestem po wypadku w pracy , wypadek uznany , chce wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od pracodawcy . Czy skierować pismo do pracodawcy - pismo przedprocesowe z roszczeniem , czy od razu do Sądu, ale do Sądu Pracy czy do Sądu cywilnego ?
Link to comment
Share on other sites

jeśli wypadek jest uznany to proponuję jednak zacząć pomału i "po dobroci" od wysłania go do pracodawcy. zaczyna się od organu właściwego i dopiero jeśli wystąpią kłopoty, brak porozumienia, odmowa - wtedy angażuje się sąd.

Osoby biegające do sądu zanim jeszcze zapytają samego zainteresowanego (pracodawcę) - zwykle nie są najlepiej postrzegane przez sąd.

Link to comment
Share on other sites

Tak tez myslałam. Dziękuję. Chce wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Ale mam dalsze pytania: czy poniesione już i udokumentowane koszty leczenia, wyliczone od dnia wypadku straty w dochodach zalicza się jako odszkodowanie ? czy te dwie sprawy łączy się w roszczeniu jako odszkodowanie art. 361 § 1 k.c ? A co z zadośćuczynieniem czy kwotę powinnam obliczyć orientacyjnie - przyznany uszczerbek x np.2000 ( z tego co czytałam to tak liczą Sądy) i czy zadośćuczynienie to art.445 k.c.? I kolejne pytanie jesli pracodawca a jest to państwowa firma nie zgodzi się na ugodę mnie satysfakcjonującą to do jakiego Sądu składać pozew - Sąd Pracy czy Cywilny ? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi i wskazówki.
Link to comment
Share on other sites

...najpierw do pracodawcy. Napisać i opisać zdarzenie...dołączyć odpowiednie zaświadczenia i dokumenty (kopie). We wniosku o wypatę świadczenia określić żądaną kwotę (rrozsądną np, 1000zł za 1% uszczerbku na zdrowiu) i termin wypłaty świadczenia (30 dni od daty doręczenia).Opatrzeć klauzulą, że w razie negatywnego załatwienia roszczenia sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia sądowego. Zatrzymać dla siebie kopię pisma z pokwitowaniem odbioru. Jeśli odpowiedź będzie negatywna lub niezadawająca najpierw założyć sprawę ugodową (sąd cywilny np.rejonowy). To przerywa jednocześnie okres przedawnienia. A dopiero póżniej, jeśli nie dojdzie do ugody, można złożyć sprawę w sądzie cywilnym. To jednak wiązę się z opłatą %% od sumy żądanej od pozwanego. ....a zrobisz jak chcesz!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...