Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

do jakiego Sądu


bidulka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o radę jestem po wypadku w pracy , wypadek uznany , chce wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od pracodawcy . Czy skierować pismo do pracodawcy - pismo przedprocesowe z roszczeniem , czy od razu do Sądu, ale do Sądu Pracy czy do Sądu cywilnego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wypadek jest uznany to proponuję jednak zacząć pomału i "po dobroci" od wysłania go do pracodawcy. zaczyna się od organu właściwego i dopiero jeśli wystąpią kłopoty, brak porozumienia, odmowa - wtedy angażuje się sąd.

Osoby biegające do sądu zanim jeszcze zapytają samego zainteresowanego (pracodawcę) - zwykle nie są najlepiej postrzegane przez sąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tez myslałam. Dziękuję. Chce wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Ale mam dalsze pytania: czy poniesione już i udokumentowane koszty leczenia, wyliczone od dnia wypadku straty w dochodach zalicza się jako odszkodowanie ? czy te dwie sprawy łączy się w roszczeniu jako odszkodowanie art. 361 § 1 k.c ? A co z zadośćuczynieniem czy kwotę powinnam obliczyć orientacyjnie - przyznany uszczerbek x np.2000 ( z tego co czytałam to tak liczą Sądy) i czy zadośćuczynienie to art.445 k.c.? I kolejne pytanie jesli pracodawca a jest to państwowa firma nie zgodzi się na ugodę mnie satysfakcjonującą to do jakiego Sądu składać pozew - Sąd Pracy czy Cywilny ? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi i wskazówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...najpierw do pracodawcy. Napisać i opisać zdarzenie...dołączyć odpowiednie zaświadczenia i dokumenty (kopie). We wniosku o wypatę świadczenia określić żądaną kwotę (rrozsądną np, 1000zł za 1% uszczerbku na zdrowiu) i termin wypłaty świadczenia (30 dni od daty doręczenia).Opatrzeć klauzulą, że w razie negatywnego załatwienia roszczenia sprawa będzie skierowana do rozpatrzenia sądowego. Zatrzymać dla siebie kopię pisma z pokwitowaniem odbioru. Jeśli odpowiedź będzie negatywna lub niezadawająca najpierw założyć sprawę ugodową (sąd cywilny np.rejonowy). To przerywa jednocześnie okres przedawnienia. A dopiero póżniej, jeśli nie dojdzie do ugody, można złożyć sprawę w sądzie cywilnym. To jednak wiązę się z opłatą %% od sumy żądanej od pozwanego. ....a zrobisz jak chcesz!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...