Jump to content
Forum Odszkodowania

!!odszkodowanie za utratę pracy, spowodowane wypadkiem samochodowym!!


LadyJean
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

2 lata temu uległam poważnemu wypadkowi samochodowemu, odnosząc rozległe obrażenia. Przez długi czas pozostawiałam na zwolnieniu chorobowym, następnie świadczeniach rehabilitacyjnych i rencie. Zwróciłam się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o wypłatę zadośćuczynienia i proces ten trwa do dziś. Po utracie pracy nie otrzymałam z zakładu pracy 3miesięcznej odprawy, ponieważ zwolniono mnie na podstawie art. 53 pkt b KP, uznając mnie za niezdolną do pracy - przebywałam wówczas na świadczeniu rehabilitacyjnym. Z tego powodu zwróciłam się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o zadośćuczynienie mojej szkodzie i wypłatę równowartości należnej przysługującej mi po 30 latach odprawy ustawowej, którą utraciłam na skutek wypadku (gdybym nie uległa wypadkowi komunikacyjnemu, nadal posiadałabym zatrudnienie, a odchodząc z firmy miałabym prawo do 3miesięcznej odprawy ustawowej). Ubezpieczyciel, po otrzymaniu ode mnie wymaganych dokumentów ( np. odmowna odpowiedź od mojego byłego pracodawcy na mój wniosek o odprawę) wypłacił mi 2miesięczną odprawę, uznając ją za zasadną. Odprawy za 3 miesiąc nie wypłacono mi, ponieważ w tym czasie przeszłam na rentę z tytułu niezdolności do pracy i otrzymałam z byłego zakładu pracy odprawę rentową - którą ubezpieczyciel "podciągnął" pod trzecią ratę za odprawę z tytułu utraty pracy. Po kilku miesiącach starań o wypłatę pieniędzy za trzeci miesiąc, ubezpieczyciel w odpowiedzi zażądał zwrotu wypłaconej mi kwoty za rekompensatę utraconej dwumiesięcznej odprawy.

 

PYTANIE:

czy mam obowiązek zwrotu wypłaconego mi przez ubezpieczyciela roszczenia, uznanego wcześniej przez niego za zasadne?

Jakie inne roszczenia przysługują mi w związku z utratą pracy, spowodowaną wypadkiem samochodowym? - obecnie nie posiadam żadnych dochodów, gdyż ZUS wstrzymał wypłatę renty, a stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam,

Marianna.

Link to comment
Share on other sites

Uprzejmie dziękuję za odzew i czekam na kolejne informacje - szczególnie zależy mi na odpowiedzi na pytanie: "czy mam obowiązek zwrotu wypłaconego mi przez ubezpieczyciela roszczenia, uznanego wcześniej przez niego za zasadne?" Boję się, że urosną jakieś odsetki i pojawi się jeszcze większy problem.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Marianna.

Link to comment
Share on other sites

TU powinno wskazać podstawę prawną zwrotu oraz jej szczegółowe uzasadnienie. Bez tego ciężko odnieść się do pytania.

 

Jeśli konsekwencją wypadku jest niezdolność do pracy to należy rozważyć złożenie roszczenie o rentę do TU z tego tytułu.

 

W przypadku bliższych informacji zachęcam do przesłania zgłoszenia. Stopka poniżej.

Link to comment
Share on other sites

TU jako podstawę prawną wskazało art. 410 § 2 KC: "Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia."

Zwrotu wypłaconego odszkodowania TU zażądało po trzech miesiącach od uznania mojego roszczenia za zasadne.

Zastanawiam się, czy słuszne jest powołanie się na art. 410 § 2 KC w tej sytuacji? Czy omawiane świadczenie było nienależne?

 

Omawiany proces przyznania mi przez TU rekompensaty za utraconą odprawę trwał kilka miesięcy. Dostarczyłam wszelkie wymagane przez TU zaświadczenia i po ich wnikliwej analizie uznano moje roszczenie za zasadne, zatem nie była to wypłata przypadkowa, którą byłabym zobowiązana zwrócić. W uzasadnieniu przyznania mi odszkodowania dot. odprawy TU powołało się na obowiązujące przepisy KC.

Link to comment
Share on other sites

Skoro TU miało do dyspozycji całość dokumentacji to w związku z jakimi nowymi okolicznościami zażądano zwrotu wypłaconego świadczenia.

W odwołaniu można powołać się na art. 409 k.c. lub 411 k.c.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...