Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Zawał w miejscu pracy - wypadek przy pracy?


zdezorientowany
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sprawa tyczy się mojego zmarłego ojca, mianowicie:

ojciec zatrudniony był na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku sprzedawca, dokonywał pomiarów, wycen i regulacji stolarki okiennej i drzwiowej. 11 sierpnia br. wyjechał służbowo na reklamację związaną z przełożeniem ram i skrzydeł okiennych. Wyjazd był o godz. 23:00, do pracy przystąpił o godzinie 8 rano (dojazd do miejsca pracy - 552km, więc 8 godzin jazdy). W drodze zgłaszał pracodawcy (który prowadził pojazd), że źle się czuje. Około godziny 12 znaleziono nieprzytomnego ojca w jednym z pomieszczeń, właściciel firmy przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. Na miejsce przyjechały 2 jednostki pogotowia - jedno z ratownikiem medycznym, a drugie z lekarzem. Wezwano helikopter który przetransportował ojca do Szpitala Specjalistycznego, w którym o godz. 21 zmarł w skutek powikłań pozawałowych. I teraz, co mnie niepokoi:

1)Pracodawca na moją ustną prośbę wystawił mi tylko 'zaświadczenie o zgonie pracownika na skutek zawału serca w miejscu pracy' - nie otrzymałem żadnego protokołu powypadkowego. Tutaj moje pytanie - jeżeli pracodawca był na miejscu wypadku, to czy muszę zgłaszać fakt wypadku pisemnie? Mam potwierdzenie obecności na miejscu zdarzenia właściciela firmy właśnie na tym zaświadczeniu.

2) Czy przyczyną zewnętrzną może być zmęczenie spowodowane 8 godzinną podróżą na miejsce pracy, praca w innym ciśnieniu atmosferycznym (praca regularna - pomorze, miejsce zdarzenia-Tatry)?

3) Co zrobić dalej? Czytałem posty na forum, ale mam totalny mętlik w głowie.

Dokumenty jakie posiadam: 'zaświadczenie' od pracodawcy , potwierdzenie z miejscowego posterunku o policji o przybyciu na miejsce zdarzenia (nie wykonywano czynności procesowych), oraz pismo od patomorfologa który przeprowadził sekcję zwłok z możliwym wpływem czynników zewnętrznych wraz z wynikiem badania patomorfologicznego.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Z ostrożności można zgłosić ów wypadek na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii żądając powołania komisji powypadkowej i ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku;

 

2) Tak. Wyrok z dnia 5 lutego 1997 r. II UKN 85/96 "Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy, w rozumieniu art. 6 § 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia somoistnej choroby pracownika", Wyrok z dnia 18 sierpnia 1999 r. II UKN 87/99 "Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym";

 

3)

 

I) Pkt 1- a następnie złożenie ewentulanych zastrzeżeń do protokołu powypadkowego. Pracownik (osoba najbliższa zmarłego pracwonika) powinien otrzymać protokół powypadkowy przez podpisaniem go przez pracodawcę tak by mógł wnieść ewentualne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego i zespół powypadkowy wówczas musi dokonać analizy zastrzeżeń. Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego pisze się oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Pracownik może wystąpić z wniosek o wydanie kserokopii protokołu powypadkowego i wówczas łatwiej jest mu wnieść precyzyjne zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Jeśli pracownik otrzymuje protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu, że pracownik się z nim zapoznał i nie wniósł zastrzeżeń to w pkt 13 protokołu powypadkowego wpisuje się faktyczną datę kiedy protokół będzie weryfikowany przez pracownika i wpisuje ewentualnie uwagę „do protokołu powypadkowego wniesiono stosowne zastrzeżenia”. Zastrzeżenia dołączyć oddzielnym pismem za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Natomiast gdy pracownik otrzyma protokół powypadkowy bez wcześniejszego podpisu przez pracodawcę i wniesie zastrzeżenia do protokołu powypadkowego tj. odpowiednią notkę o zastrzeżeniach i owe zastrzeżenia dołączy na oddzielnym piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii, a pracodawca owych zastrzeżeń nie uwzględni to ma prawo złożyć pozew do sądu pracy;

 

II) Po uzyskaniu kwalifikacji prawnej w protokole powypadkowym wnieść do pracodawcy o skierowanie do ZUS wniosku o wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS;

 

III) Po uzyskaniu świadczeń z ZUS można dochodzić ewentualnego uzupełniającego odszkodowania i zadośćuczynienia z ZUS na podstawie przepisów k.c. na zasadzie winy (o ile zostanie ustalona wina lub zaniedbanie pracodawcy) lub na zasadzie ryzyka (o ile przedsiębiorstwo lub zakład pracy był wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody tj. używano maszyn i urządzeń np. napędzane elektrycznością bez których zakład nie mógłby istnieć). Pracodawca aby uwolnić się od tej odpowiedzialności musiałby wykazać istnienia jednej z przesłanek egzoneracyjnych tj., że szkoda wynikła z działania siły wyższej, wyłącznej winy poszkodowanego lub osoby trzeciej za którą nie ponosi odpowiedzialności;

 

IV) Niezależnie od powyższego można już w tej chwili likwidować szkodę z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych (np. pracy) jak i indywidualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...