Jump to content
Forum Odszkodowania

Odpowiedzialność na samochodach zastępczych.


Recommended Posts

Witam

Mam pytanie dotyczące samochodu zastępczego.

Na czas remontu samochodu służbowego otrzymałem samochód zastępczy. Samochód Renault Clio II z 2003 roku posiadał polisę AC w PZU. W czasie przekazania tego pojazdu podpisałem umowę w której był zapis, że za szkody wyrządzone z mojej winy lub w przypadku likwidacji szkody z polisy AC będę musiał zapłacić karę umowną w wysokości 1500 zł. W czasie eksploatacji tego pojazdu, drugiego lub trzeciego dnia w trakcie jazdy otworzyła się maska przednia uszkadzając szybę. Zakład naprawczy wykonał kosztorys naprawy pojazdu na kwotę 5615 zł (według mnie bardzo wysoko- podobno według katalogów). PZU odmówiło wypłaty odszkodowania powołując sie na paragraf z OWU AC, że nie zaistniały okoliczności powstania szkody objęte ubezpieczeniem. Obecnie wynajmujący pojazd zastępczy domaga się zapłaty całej kwoty 5615 zł. od mojego zakładu, a mój Zakład chce to wymusić ode mnie.

Ja nie ponoszę żadnej winy ponieważ nigdy nie otwierałem pokrywy maski silnika, a więc w żaden sposób nie przyczyniłem się do powstania szkody. Jedyną rzeczą jaką była robiona przy tym samochodzie to tankowanie paliwa.

Jak wybrnąć z tej sytuacji.

Proszę o poradę

Bardzo dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Warsztat nie ma prawa warunkować wydania pojazdu po naprawie uregulowaniem ew. należności za uszkodzenie pojazdu zastępczego - są to dwie różne sprawy. Tak więc proponuję odebrać auto po naprawie (jeśli zajdzie potrzeba z asystą policji), a sprawę drugą w przypadku gdyby zakład naprawczy nie zmienił zdania - niech rozstrzyga sąd.

W przypadfku, gdyby naprawa nie została jeszcze rozpoczęta proponuję wycofać upoważnienie, odebrać pojazd, uregulować nalezność za wynajem i dalej jak poprzednio.

Pewnie ten pojazd zastępczy to był "za darmo".

Link to comment
Share on other sites

chyba nie rozumiem, napisałeś, że Twoja odpowiedzialnosć przy szkodach, niezależnie jak rozliczanych wynosi do 1500zł?

 

A co do auta, to WSZYSTKIE auta zastępcze (poza tymi wynajmowanymi z wypożyczalni) to pojazdy "po przejściach", przejmowane przez warsztaty i tanim kosztem odbudowywane. Z pewnością łatwo będzie stwierdzić, czy pojazd nie miał przeszłości wypadkowej przedniej części nadwozia, trudniej jednak będzie udowodnić, że naprawa została wykonana niewłaściwie i np. w którejś ze szkód nie wymiienili zamka i stąd kolejna szkoda. Dobrze byłoby w ten deseń uderzyć, ale przydałaby się na miejscu jakaś pomocna dłoń

Link to comment
Share on other sites

1500 to by było gdyby likwidował z AC. A, że dostali odmowę, to warsztat chce wszystko. Te 1500 to nie miało być na naprawę, ale na utratę zniżek, przestój pojazdu zastępczego i tzw. "fatygę".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...