Jump to content
Forum Odszkodowania

PZU a deklaracja samochód na działalność czy nie


Recommended Posts

witam, była kolizja i sprawca jest ubezpieczony w PZU. Podczas zgłaszania szkody zadają pytanie czy auto jest/służy do prowadzenia działalności gospodarczej. Wiąże się to z tym, że wówczas otrzymamy jedynie kwotę netto a przy kwocie 6K to już spora suma.

Teraz mam pytanie kiedy auto jest/służy do prowadzenia działalności gospodarczej i co zadeklarować PZU.

Na moje pytanie w PZU odpowiedziano, że auto jest/służy do działalności gospodarczej jeżeli został odliczony VAT przy jego zakupie.

Auto zostało sprowadzone z Włoch od osoby fizycznej na zwykłą umowę więc tu nie było odliczenia VAT. Obecnie jako, że mam działalność gospodarczą to odliczam paliwo i naprawy.

Jak to zadeklarować chcąc być w porządku a jednocześnie nie stracić kwoty podatku, auto ulega szkodzie całkowitej nie będę go naprawiać po prostu sprzedaję jak stoi a odbieram jedynie kwotę z PZU która mi bezspornie przekażą. dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Odszkodowanie z tytułu OC czy też z AC. Szkoda całkowita to najczęściej problem ze zbyciem wraku za jego wartość oszacaowaną przez ubezpieczyciela. Auto może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie oznacza to, że jest to auto firmowe. Zakup auta na firmę wiąże sie z dużo większymi możliwościami odliczeń np. podatków, amortyzacji, VAT-u it. Zaś zakup tylko na osobę fizyczną pozwala na nieliczne odliczenia kosztów zwiazanych z jego eksploatacją. O ile można zakup paliwa wliczyć sobie do kosztów działalności firmy o tyle, jeżeli nie jest to auto firmowe, nie można odliczyć sobie VAT-u od zakupionego paliwa.

Potrzeba więcej informacji aby udzielić bardziej precyzyjnej odpowiedzi. Na tym poziomie informacji można wprowadzić jedynie w błąd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...