Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

sprawca kolizji - odszkodowanie


muszka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jadąc z pracy do domu miałam stłuczkę (kierowca samochodu przede mną raptownie zahamował, nie zdążyłam zahamować i wjechałam w tył jego samochodu, poszkodowany nie miał żadnych uszkodzeń pojazdu bo uderzyłąm tylko w hak więc nie spisaliśmy żadnych protokołów tylko pojechaliśmy każdy w swoją stronę). Gdy dojechałam do domu zaczęła mnie boleć szyja i głowa i miałam mdłości, na pogotowiu stwierdzili skręcenie części szyjnej kręgosłupa z przeciążeniem wiązadła mięśniowego szyi. Mam grupowe ubezpieczeni w PZU i NNW kierowcy w AXA.

Mam kilka pytań:

1. Czy mogę starać się o jakiekolwiek odszkodowanie jako sprawca wypadku?

2. Czy należy mi się 100% zasiłku chorobowego (z tytułu wypadku w drodze z pracy)? (mam kołnierz na 3tygodnie, ale zwolnienie mogę wziąć tylko na 1 tydzień (taki warunek mam od pracodawcy)

3. Nie mam żadnych notatek o kolizji ani świadków wypadku, bo jechałam sama.

 

Prozę o szybką odpowiedź i pomoc

 

Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszka wrote:
1. Czy mogę starać się o jakiekolwiek odszkodowanie jako sprawca wypadku?
2. Czy należy mi się 100% zasiłku chorobowego (z tytułu wypadku w drodze z pracy)? (mam kołnierz na 3tygodnie, ale zwolnienie mogę wziąć tylko na 1 tydzień (taki warunek mam od pracodawcy)
3. Nie mam żadnych notatek o kolizji ani świadków wypadku, bo jechałam sama.

Prozę o szybką odpowiedź i pomoc

Bardzo proszę o szybką odpowiedź
1) Tak- z ubepieczeń dobrowolnych NNW. Również z policy OC sprawcy kolizji o ile uznać winę tamtego kierowcy;

2) Tak- za wypadku w drodze do pracy i z pracy przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w wysokości 100% podstawy. Może chorować aż do wyzdrowienia, a nie ile powie pracodawca. Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 2 k.p. za czas niezdolności pracownika do pracy m.in. wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży- w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Za czas niezdolności do pracy, o której mowa w § 1, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Od dn. 1 marca 2003 r. ZUS nie wypłaca jednorazowego odszkodowania za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy. Regulacje te zostały zawarte natomiast w art. 57b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.). Wobec tego w myśl art. 57a przedmiotowej ustawy jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy rentę można uzyskać pomimo nie spełnienia wymaganych okresów składkowych i nieskładkowy.

3) Będzie trudniej ustalić okoliczności i przyczyny wypadku. Jak są dane kierowcy to mnuiejsze zło- można rozważyć również zgłoszenie na policję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...