Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek drogowy,sprawca pijany kierowca


zabka2424
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie. 10.09.11r (sobota) z mezem wracalismy do domu samochodem.Po drodze natknelismy sie na stojace samochody w korku.Gdy stenelismy, po ok. 1 min uderzyl w nas samochod,ktorym kierowal starszy inwalida,bedacy pod wplywem alkoholu. Ja trafilam do szpitala, z ktorego mnie wypuszczono do domu, ze stwierdzeniem skrecenia kregu szyjnego. W niedziele maz trafil do szpitala z podejrzeniem wstrzasu mozgu,ale na szczescie wykluczono to,ale ma zwolnienie na 29 dni z powodu nadciagniecia miesni i skrecenia szyi. Ja natomiast w poniedzialek trafilam na 4 dni do szpitala na obserwacje (problemy z uchem - stwierdzono opuchniecie trabki, bol kregoslupa i dretwienie dloni). Po wczorajszej konsultacji (4.10.11) mam przepisane naswietlania, laser. Czekam na konsultacje u laryngologa, gdyz nadal mam problem z uchem, nadal nosze kolnierz, nadal mam problem z kregoslupem. Maz rowniez chodzil na takie zabiegi. Oboje ponieslismy szkode z powodu straty nowego samochodu (mielismy go niecaly rok)- kredyt wziety na niego oraz mniejszych dochodow. Mam rowniez problem ze strachem, ktory mi zostal po tym wypadku, nie moge prowadzic samochodu, a jako pasazer strasznie sie boje jezdzic. Nie bylam u psychologa. Na policji powiedziano mi ze moge ubiegac sie o odszkodowanie, gdyz sprawca bedzie mial sprawe. Mma pytanie, czy w moim przypadku moge sie ubiegac i jaka kwote. Bede wdzieczna za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zabka2424 wrote:

Mma pytanie, czy w moim przypadku moge sie ubiegac i jaka kwote. Bede wdzieczna za pomoc.

1) Tak- można likwidować szkodę z polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca, z ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowowych (np. w pracy) i indywidualnych (np. NW pojazdu). W przypadku likwidacji szkody z polisy OC odszkodowanie i zadośćuczynienie ocenia się indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie, ktory wariant bylby lepszy: z OC ubezpieczyciela tego pijanego kierowcy, czy indywidualnie przez sad (przy skladaniu dokumentow przez policje). Z tego co wiem, jezeli na drodze cywilnej, to nawet jak sad orzeknie o koniecznosci wyplacenia nam zadośćuczynienia, to jezeli bedzie sprawca niewyplacalny to i tak nie dostane tych pieniedzy. Czy lepiej do ubezpieczyciela wystapic, tylko ze z tego co wiem PTU (bo w tu sprawca ma ubezpieczony samochod ubezpieczony) nie jest skory do wyplacania odszkodowan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zabka2424 wrote:

zastanawiam sie, ktory wariant bylby lepszy: z OC ubezpieczyciela tego pijanego kierowcy, czy indywidualnie przez sad (przy skladaniu dokumentow przez policje). Z tego co wiem, jezeli na drodze cywilnej, to nawet jak sad orzeknie o koniecznosci wyplacenia nam zadośćuczynienia, to jezeli bedzie sprawca niewyplacalny to i tak nie dostane tych pieniedzy. Czy lepiej do ubezpieczyciela wystapic, tylko ze z tego co wiem PTU (bo w tu sprawca ma ubezpieczony samochod ubezpieczony) nie jest skory do wyplacania odszkodowan.

Szkodę zawsze trzeba likwidować u ubezpieczyciela pojazdu, którym kierował sprawca. T.U. to pewny i szybki płatnik. Inaczej wyrok może być tylko papierowy, gdzie sprawca może być niewypłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zabka2424 wrote:

a jednak,tak wlasnie myslalam.. bardzo dziekuje za pomoc. wlasnie kompletuje dokumenty potrzebne do wystapienia o odszkodowanie. Niestety jedna bezmyslna osoba i tyle problemow...

Co prawda ostatecznie T.U. wystąpi w postępowaniu regresowym do sprawcy szkody o zwrot wypłacanego świadczenia- ale wówczas T.U. niech użera się ze sprawcą i ewentulanie to T.U. będzie mieć wyrok papierowy, a nie poszkodowany. Już całkowiem nierozsądne byłoby pozywanie sprawcy szkody, gdy nie ma podstaw do regresu. Wówczas przecież to na T.U. spada ostatecznie obowiązek wypłaty świadczenie. Co prawda w takiej sprawie cywilnej istnieje obowiązek przypozwania ubezpieczyciela ale ów może do procesu nie przystąpić. Wówczas również poszkodowany może być niewypłacalny, a jeśli wypłaci zasądzoną sumę to znów on musi występować z regresem do T.U. Ponadto w przypadku likwidacji szkody z polisy OC świadzenia są bardzo wysokie i jest mało prawdopodobne aby wówczas przeciętny człowiek był w stanie zapłacić takie niebotyczne sumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie walczymy z ubezpieczycielem sprawcy wypadku o wartosc naszego samochodu, co rzecz jasna nie jest proste. Mam nadzieje, ze niedlugo bedzie sprawa w sadzie i pan zostanie uznany jako winny,a napewno tak bedzie (licze,ze szybko to pojdzie, ze pan nie bedzie utrudniac). Ja natomiast mam kolejne problemy z uchem, najprawdopodniej bedzie to trwaly uszczerbek na zdrowiu (sluch), jestem przed kolejnymi badaniami, laryngolog i nadal ortopeda. A o odszkodowanie za straty moralne i zdrowotne wystepujemy do ubezpieczyciela samochodu sprawcy. Zobaczymy jak pojdzie. Dziekuje, ze takie forum jest, bo naprawde nie wiedzialam co robic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

zabka2424 wrote:

wlasnie walczymy z ubezpieczycielem sprawcy wypadku o wartosc naszego samochodu, co rzecz jasna nie jest proste. Mam nadzieje, ze niedlugo bedzie sprawa w sadzie i pan zostanie uznany jako winny,a napewno tak bedzie (licze,ze szybko to pojdzie, ze pan nie bedzie utrudniac). Ja natomiast mam kolejne problemy z uchem, najprawdopodniej bedzie to trwaly uszczerbek na zdrowiu (sluch), jestem przed kolejnymi badaniami, laryngolog i nadal ortopeda. A o odszkodowanie za straty moralne i zdrowotne wystepujemy do ubezpieczyciela samochodu sprawcy. Zobaczymy jak pojdzie. Dziekuje, ze takie forum jest, bo naprawde nie wiedzialam co robic.

Z polisy OC przysługuje odszkodowanie tj. m. in. koszty leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, protez, leków, materiałów opatrunkowych, dodatkowego odżywania, utraconego dochodu, zniszczonych rzeczy podczas wypadku, holowania pojazdu, parkingu pojazdu i wynajmu pojazdu zastępczego od chwili powstania szkody do dnia likwidacji szkody jako normalne następstwa zdarzenia z którego wynikła szkoda jak i zadośćuczynienie którego wysokość zależy m.in. od bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, przebytych zabiegów i operacji, nasilenia bólu i cierpień oraz czasu jego trwania, długotrwałość choroby, rozmiaru kalectwa i jego trwałości, wpływu trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne, płci poszkodowanego, widocznych nieodwracalnych następstw medycznych wypadku tj. oszpecenia i kalectwa, wieku poszkodowanego, poczucia bezradności życiowej, nieprzydatności społecznej, wykluczenia społecznego, rodzaju wykonywanej pracy i zawodu, zwiększonych potrzeb, zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Zgodnie z tezą wyroku S.N. z dnia 10 czerwca 1999 r. II UKN 681/98 „Przy ocenie wysokości zadośćuczynienia za krzywdę (art. 445 § 1 KC) należy uwzględniać przede wszystkim nasilenie cierpień, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałość następstw zdarzenia oraz konsekwencje uszczerbku na zdrowiu w życiu osobistym i społecznym”. Podobnie S.N. w wyroku z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 „Oceniając rozmiar doznanej krzywdy trzeba zatem wziąć pod rozwagę całokształt okoliczności, w tym rozmiar cierpień fizycznych i psychicznych, ich nasilenie i czas trwania, nieodwracalność następstw wypadku (kalectwo, oszpecenie), rodzaj wykonywanej pracy, szanse na przyszłość, poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową oraz inne czynniki podobnej natury” (zob. uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 1973 r., III CZP 37/73, OSNC 1974, nr 9, poz. 145 oraz orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1965 r., II PR 280/65, OSNCP 1966, nr 10, poz. 168, z dnia 4 czerwca 1968 r., I PR 175/68, OSNCP 1969, nr 2, poz. 37, z dnia 10 października 1967 r., I CR 224/67, OSNCP 1968, nr 6, poz. 107, z dnia 19 sierpnia 1980 r., IV CR 283/80, OSNCP 1981, nr 5, poz. 81, z dnia 10 grudnia 1997 r., III CKN 219/97, nie publ., z dnia 20 marca 1998 r., II CKN 650/97, nie publ., z dnia 11 lipca 2000 r., II CKN 1119/98, nie publ., z dnia 12 października 2000 r., IV CKN 128/00, nie publ., z dnia 12 września 2002 r., IV CKN 1266/00, nie publ., z dnia 29 września 2004 r., II CK 531/03, nie publ., z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03, OSNC 2005, nr 2, poz. 40 oraz z dnia 28 czerwca 2005 r., I CK 7/05, nie publ., z dnia 9 listopada 2007 r., V CSK 245/07, OSNC-ZD 2008, nr D, poz. 95, z dnia 14 lutego 2008 r., II CSK 536/07, OSP 2010, nr 5, poz. 47, z dnia 26 listopada 2009 r., III CSK 62/09, OSNC-ZD 2010, nr C, poz. 80 i z dnia 28 stycznia 2010 r., I CSK 244/09, nie publ.). Co ważne w XX wieku ukształtował się pogląd, że wysokość zadośćuczynienia powinna być utrzymana w rozsądnych granicach, odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa (zob. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 czerwca 1965 r., I PR 203/65, OSPiKA 1966, nr 4, poz. 92). Już w XXI wieku S.N. dąży do przełamania tej tendencji i wielokrotnie podkreślał że ze względu na kompensacyjny charakter zadośćuczynienia jego wysokość musi przedstawiać odczuwalną wartość ekonomiczną, adekwatną do warunków gospodarki rynkowej. Zgodnie z tezę S.N. z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03 „Powołanie się przez sąd przy ustalaniu zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na potrzebę utrzymania wysokości zadośćuczynienia w rozsądnych granicach, odpowiadających aktualnym warunkom i przeciętnej stopie życiowej społeczeństwa, nie może prowadzić do podważenia kompensacyjnej funkcji zadośćuczynienia”. Wyrok S.N. z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 „Stopa życiowa poszkodowanego nie ma wpływu na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 445 § 1 k.c.)”. Z odszkodowań dobrowolnych NNW grupowych (np. w pracy) jak i indywidualnych przysługuje odszkodowanie, którego wysokość wylicza się metodą uproszczoną jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Trzeba zawsze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia- tzw. OWU, gdyż ubezpieczyciel może np. przewidywać zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...