Jump to content
Forum Odszkodowania

Wypadek na obwodnicy Międzyrzecza


zglebiserca
 Share

Recommended Posts

Szanowni Państwo,

 

wczoraj w wypadku drogowym do którego doszło na obwodnicy Międzyrzecza zginął członek mojej rodziny. TIR - Scania uderzył czołowo w fiata ducato, którym podróżowało dwóch mężczyzn - obaj ponieśli śmierć na miejscu. Z wstępnych rozważań wysnuwamy przypuszczenia, iż kierowca tira zjechał na pas fiata - można to wywnioskować po zdjęciach.

Kierowca tira to Węgier, firma ma filie w całej Europie, a siedzibę główną najprawdopodobniej w Austrii.

Uprzejmie proszę o jakiekolwiek informacje dotyczące ewentualnych odszkodowań. Od czego powinniśmy zacząć, jakie dokumenty gromadzić, w końcu do kogo powinniśmy się zwrócić. Obydwaj Panowie mieli żony oraz dzieci, podróż była służbowa.

Dziękuję z góry za odpowiedź

Anna

P.S

chciałam załączyć link, niestety nie mam takich uprawnień

informacje na temat tego zdarzenia znajdują się na gazetalubuska.pl pod tematem wypadek na obwodnicy Międzyrzecza.

Link to comment
Share on other sites

W przypadku potwierdzenia się winy kierującego TIR-em rodziny osób zmarłych mają prawo do dochodzenia zadośćuczynienia, stosowanego odszkodowania, zwrotu kosztów pogrzebu oraz renty odszkodowawczych.

 

W przypadku szkód spowodowanych na terenie Polski przez ubezpieczonych za granicą, szkoda będzie likwidowana przez korespondenta ds. roszczeń tj. jakieś polskie towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

Szkody zgłasza się bezpośrednio do takiego korespondenta. Poza tym jeśli wypadek był wypadkiem w podróży służbowej to w grę wchodzi odszkodowanie z ZUS oraz renta z ZUS.

 

W przypadku pytań proszę o kontakt z naszą spółką, chętnie odpowiemy i udzielimy pomocy.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Niezależnie od pochodzenia i kraju rejestracji pojazdu sprawcy z uwagi, iż zdarzenie miało miejsce na terenie Polski, zastosowanie będą miały polskie przepisy prawa.

Jest to istotne z uwagi na długość procesu likwidacji szkody, terminy przedawnienia roszczeń oraz świadczenia o jakie mogą się ubiegać uprawnieni. Uprawnionymi do świadczeń odszkodowawczych będą członkowie najbliższej rodziny, a zatem małżonkowie, dzieci, rodzeństwo zmarłych i ich rodzice. Faktyczne możliwości ubiegania się o zadośćuczynienie zależne jest jednak od faktycznych relacji pomiędzy członkami rodziny oraz natężenia cierpień po ich stracie.

Roszczenie dotyczące stosownego odszkodowania natomiast, mimo iż należne jest dla tego samego kręgu podmiotowego, uzasadnione musi zostać znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej w aspekcie materialnym osoby ubiegającej się. Z uwagi na fakt, iż w opisie wskazuje Pani, że tragicznie zmarli pozostawili małżonki oraz dzieci (zakładając że były to dzieci małoletnie na utrzymaniu rodziców lub uczące się), konieczne będzie ustalenie prawa do renty alimentacyjnej.

Wskazać również należy, iż świadczenia te są od siebie zupełnie niezależne, a zatem można ubiegać się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie jednocześnie. Dodatkowo, zakład ubezpieczeń sprawcy zobligowany będzie do zwrotu poniesionych kosztów pogrzebu i to niezależnie od świadczenia wypłaconego z ZUS (w tym celu składając faktury w ZUS-ie proszę zachować dla siebie kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez pracownika ZUS).

Podstawy prawne dochodzonych roszczeń można będzie jednoznacznie ustalić dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją z postępowania karnego. Łatwiejszą drogę do odszkodowania i zadośćuczynienia będzie miała rodzina zmarłego pasażera busa, dlatego iż odpowiedzialność kierujących względem siebie opiera się wyłącznie na zasadzie winy. W przypadku pasażera odpowiedzialność ta może zostać oparta również na zasadzie ryzyka, a zatem surowszym rodzajem odpowiedzialności.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...