Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odszkodowanie stały uszczerbek


strzala
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie , w grudniu 2009 r miałem wypadek komunikacyjny w drodze do pracy, na skutek wtargnięcia zwierzyny leśnej uderzyłem w drzewo, złamałem obie kości udowe w 5 miejscach, podudzie , kręgosłup trzon kręgu C2, rany szarpane na twarzy i na całej głowie, i poszarpana stopa. Pracuję w wojsku, jestem żołnierzem zawodowym, liczę na to że uda mi się wrócic do pracy i dążę do tego. Chciałem się dowiedziec czy mogę teraz złożyc dokumenty dot stałego uszczerbku na zdrowiu do PZU będąc na L4 czy muszę wrócic do pracy (czyli gdzies tak za rok bo jeszcze nie jestem zdolny do przejscia terenowej komisji wojskowej). jeżeli ktoś miał podobny przypadek albo może ktos mi pomoc , doradzic etc to proszę o odpowiedz...

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
mateo_1307 wrote:
Witam mam problem od 5 lat sądze sie z UFG o zadośćuczynienie za doznane obrażenia. sprawa jest na etapie ustalenia uszczerbku na zdrowiu. Pierwsza komisje lekarska mialem w 2004 roku i lekarz z PZU przyznal mi 21%. W tym roku mialem komisje lekarz sądowy przyznał mi 19 % nie wiem co mam robic?
Moze zacytuje tą opinię bieglego lekarza sądowego: "Powód uległ wypadkowi komunikacyjnemu w dniu 0,408,2002. z miejsca wypadku przewieizony został do szpitala rejonowegow Chmielniku gdzie po udzieleniu pierwszej pomocyodesłany został od oddziało ortopedycznego do szpitala woj.. Przebywał tam w okresie 04.08.2008 Stwierdzonowieloodłamowe złamanie podudzia lewego, strzałki podudzia prawej, zwichniecia stawu sródstopno stępowego i kosci, ran szarpanychgłowy, ramienia prawego i podudzia prawego. Dokonano zabiegu operacyjnego polegającego na repozycji odłamów piszczeli lewej ktore ustabilizowano aparatem ZESPOL Odprowadzono zwichniecie stopy lewej. Dalej leczony w poradni ortopedycznej oraz dwukrotnie w szpitalu24-26,09,2002, 16-19,09,2003 kiedy usunieto ZESPOL. od 2004 nie leczyl sie podjol prace. Obecnie uskarża sie na obrzeki podudzia lewego zwlaszcza podczas zmiany pogody. powod podaje ze podczas wypadku doznał zlamania zęba ktory zostal zrekonstruowany u lek stom.

Badanie przedmiotowe: Na głowie w okolicy skroniowejlewej za małżowina szpecąca blizna skórna 1x2cm 3% par 1a
podudzie lewe poszerzenie obwodu masy mieśniowej o 1cm w obwodzie(obrzęk) w bocznej czesci podudzialinijna blizna pooperacyjna10cm. 8 punktowychblizn(po założeniu zespolu), po bocznej czesci podudzia blizna pooperacyjna 7cm , ubytek zgięcia grzbietowegoi podeszwowego stopypo 10 ptopni co powoduje łącznie10% par 15% par 159a
Przebyte złamanie prawej strzałki 3% par 160
Przepuklina miesniowe w miejscu złamaniaprawej strzałki 3% par161a

Wnioski:

W chwili obecnej% trwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 19%
Cierpienia fizyczne znzcznego stopnia trwały 3 tyg. miernego okolo 10miesiecy a nieznaczne mogo istniec nadal zwlaszcza podzczs zmiany pogody."


Nie wiem czy te 19% to słuszny uszczerbek czy moze zaniżony. I ewentualnie jakiego moge sie spodziewac odszkodowanie przy takim uszczerbku .
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

agar wrote:

Witam!!! Wg tabeli norm oceny procentowego uszczerbku zdrowia pzu za wybite zęby płaci 1%, co jest wg mnie po prostu kpiną, bo przecież ząb nie odrośnie (z tej tabeli jasno wynika, że za złamanie kończyny można dostać więcej procent czego już nawet nie będę komentować). Stąd chce się zorientować na jaką realną kwotę mogę liczyć po utracie 4 przednich zębów? I czy w razie zaniżonej wg mnie sumy mogę się domagać wyższej i czy jest wogóle sens, skoro pzu wyraźnie wskazuje, że za utrate zęba przysługuje mi 1%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pk83 wrote:
Witam Was! W lutym (18-tego) tego roku zlamalem obie kosci w prawej nodze tj. piszczelowa i strzalkowa Kosc piszczelowa zostala zlozona operacyjnie za pomoca zespolenia ktore pod koniec sierpnia mi wyjeli Strzalkowa natomiast zostawili i zrosla sie sama w wyniku czego widac ze noga nie jest idealnie prosta Leczenie zakonczylo sie 14 grudnia wiec trwalo prawie 10 miesiecy Przez ten okres poruszalem sie glownie za pomoca kul To tak tytulem wstepu....
Nadszedl czas na odszkodowanie Dzisiaj sie wybralem ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami do mojego ubezpieczyciela i jakas babka za biurkiem powiedziala mi ze za taka historie jak moja nalezy mi sie 4% Naprawde zaniemowilem... Czy to moze byc prawda? Kiedys skrecilem kolano i tez o ile dobrze pamietam dostalem 4% Dlatego jestem troche przybity Okres rekowalescencji/leczenia w obu przypadkach tez jest calkiem rozny dlatego nie wiem co robic... Poradzcie cos Please...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

broken arm wrote:
Przepraszam jeśli jest taki wątek ale niestety nie znalazłem informacji dotyczących rozległego podwójego złamania kości ramiennej prawej ręki na wysokości wykonywania szczepień (gruba kość). Rzecz ta stała się na WFie, mam 14 lat jestem praworęczny, spieszyło mi się żeby wyjść z miejsca w którym odbywała się ta lekcja a było to na auli, gdzie jest spora drewniana scena, podłoga była śliska(panele/klepka), poślizgnąłem się, przeleciałem dwa metry w pozycji poziomej i uderzyłem w scenę ramieniem. Wsadzili mnie w gips na 4.5 tygodnia, gips obejmował prawie cały tors oraz rękę trochę przed nadgarstkiem. Było spore zagrożenie przemieszczeniem, właściwie było ale przeżyłem szok i kiedy się otrząsnąłem odruchowo przyciągnąłem sobie lewą ręką złamaną nieświadiomie nastawiając kość. 13 stycznia zdjęto mi gips do 20 stycznia mam nosić ją na temblaku, 3 lutego będzie ostatni już kontrol który osądzi czy będzie rehailitacja czy nie.

Pytanie moje jest takie, czy mógłby mi ktoś orientacyjnie podać % uszczerbku na zdrowiu (niestety nie znalazłem w żadnej tabeli podwójnego złamania jakiejkolwiek kości) oraz przedział kwoty odszkodowania jaką mogę dostać, niestety nie mogę napisać w chwili obecnej, ponieważ najprościej w świecie nie wiem;P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lanczki wrote:
Witam
Dzisiaj dostalem list po 3 miesiacach oczekiwania ze przyznano mi 1% =100zł za blizne 2 cm na twarzy.Nie bylem nawet na komisji lekarskiej pieniadze przyznano mi zaocznie.
W liscie napisali ze :przysluguje mi prawo do odwolania sie do towarzystwa.
Czy mozecie mi pmoc w napisaniu odwoalania bo zupelnie nie mam pomyslu jak to zrobic i co w ni musi byc.

Pozdrawiam i Z gory dziekuje za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cinek wrote:

Witam , 14 kwietnia 2008 miałem wypadek w pracy firmowym samochodem oczywiście no i doznałem 2 złamań otwartych lewej nogi: uda i goleni oraz pękniecie piszczela , pękniecie żuchwy, rana uda prawego(szwy) rozcięty łuk brwiowy(szwy) rozcięte kolano lewe(szwy), miałem amnezje wsteczna czy jakoś tak to się nazywa , no i tak podliczając to ponad 60 szwów wszystkich było,na drugi dzień miałem obustronny zator płuc i leżałem na oiomie 2 dni nie przytomny ,a nogę mam zespolona śrubami i blachami które będą mi jeszcze wyciągać w maju tego roku ( razem: 2 blachy i 16 śrub ) chodziłem na kulach teraz już bez i właśnie nie długo bo 11 marca kończy mi się zasiłek rehabilitacyjny i nie wiem kiedy powinienem złożyć wniosek o odszkodowanie do ZUS ? czy teraz czy po wyjęciu blach w maju bo możne to ma coś do rzeczy ze będą mi rozcinać jeszcze raz nogę ,jaki to ma być wniosek czy to jest może N10 i ile tak na oko mogę dostać % ? czekam na odp z góry dziękuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pa_wel wrote:

Witam, mam pytanie jak w temacie, otóż sprawa wygląda tak: miałem wypadek samochodowy (inny samochód wjechał na mnie na skrzyżowaniu), w którym ucierpiał mój pasażer (7% uszczerbku na zdrowiu). Niestety kierowca tego drugiego samochodu nie przyznał się do winy, a policja po półrocznym śledztwie stwierdziła iż nie ma wystarczających dowodów i umorzyła postępowanie, czy w tym przypadku jest jakakolwiek szansa na otrzymanie przez mojego pasażera odszkodowania za szkodę zdrowotną? Czy mamy jakiekolwiek możliwości działania w tej sprawie czy możemy już zapomnieć o całej sprawie? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek293 wrote:
Ile procent mogą mi naliczyć za potrójne złamanie z przemieszczeniem-piszczel w kostce, kość strzałkowa i kostka. 6tygodni w gipsie, 6śrób, blaszka w nodze do usunięcia po ok 1-1,5 roku. Usypianie przed nastawieniem a dzień po operacja, rehabilitacja, leki i takie tam....nasza-klasa.pl/profile/1402221/gallery/12 link do zdjęcia obrazującego moje złamanie:/

Ide na komisje lekarską i chciałbym wcześniej sie dowiedzieć jaki procent uszczerbku na zdrowiu mi sie należy.....ubezpieczenie płace-wypadek na wfie i ponad 2wa lata bez sportu więc mam nadzieje że pieniążki choć troszke to zrekompensują..........a słyszałem że lekarze strasznie zaniżają procenty.....:/ Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aftan wrote:
Witam mam mały problem proszę o pomoc.
Mąż w zakładzie pracy znajdował się niedaleko maszyny , w której doszło do rozszczelnienia węża podciśnieniowego potężny hałas i gwiz mąż do końca dniówki nie słyszał na uszy , póżniej stopniowo przechodziło lecz nigdy do końca.Po kilku miesiącach namówiła wreszcie męża do wizyty u laryngologa , który zbadał słuch przepisał tabletki i ustalił następną wizytę za m-c .Zdecydowaliśmy się na wizytę prywatnie u lekarza , który zrobił serie badań i okazało się ze jest trwały uszczerbek i mężowi grozi aparat słuchowy.Wtedy stwierdziliśmy , że trzeba spróbować w zakładzi zgłosic jako wypadek i udało się zakład przyjął , spisał protokół przesłuchał swiadków .Lekarz wystawiła zakończenie całej choroby papiery zostały złożone u Pani bhp , ale ona stwierdziła że musi jeszcze być dołączona kartoteka od poprzedniego lekarza , do którego mąż się zgłosił jako pierwszego i tutaj doszło do różnicy co do miesiąca w którym doszło do wypadku. Traw to dość długo bo od stycznia i ani mąż ani jego przełożony nie byli pewni miesiąca w którym doszło do wypadku i wybrali jakiś tam a teraz okazuję się , że u tego pierwszego jest podany przełom listopad/ grudzień 2009 a w zakładzie podali , że to miało miejsce w styczniu 2010.Moje pytanie czy ZUS i pzu mogą odmówić wypłaty odszkodowania jednorazowego .Czy ,może mąż probówać tłumaczeń , typu ""niemam wpływu na to co lekarz pisze w karcie , przecież do tego niemam wglądu ''Co robić ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

polk12 wrote:

Witam serdecznie. Dziś byłem na komisji lekarskiej w ZUSie. Lekarz orzecznik przyznał mi 10% stałego uszczerbku na zdrowiu. Orzeczenie podparte jest nr 162a ZAŁĄCZNIKA DO ROZPORZĄDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE SZCZEGÓŁOWYCH ZASAD ORZEKANIA O STAŁYM LUB DŁUGOTRWAŁYM USZCZERBKU NA ZDROWIU, TRYBU POSTĘPOWANIA PRZY USTALANIU TEGO USZCZERBKU ORAZ POSTĘPOWANIA O WYPŁATĘ JEDNORAZOWEGO ODSZKODOWANIA. W grudniu 2009 roku uległem wypadkowi przy pracy. Rozpoznanie urazu to: ZŁAMANIE PRAWEJ KOSTKI BOCZNEJ Z PODWICHNIĘCIEM STAWU SKOKOWEGO I ODŁAMANIEM DROBNEGO FRAGMENTU TYLNEJ KRAWEDZI DALSZEJ NASADY KOSCI PISZCZELOWEJ. Poskrecali mnie na trzy śrubki. Po jakimś czacie usunięto pierwsze zespolenie, następnie drugie. Jestem po rehabilitacji. Noga boli na wszelkie zmiany pogody i nie mogę jej wyprostować tak jak zdrowej lewej kończyny. Proszę o pomoc. Nie wiem czy jest sens złożyć odwołanie do ZUSu. Czy mogę z tego tytułu otrzymać większy procent uszczerbku na zdrowiu. Jak moę uzasadnić odwołanie. Jak je sporządzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zbikob1 wrote:

Witam. Mam pytanko,w grudniu zeszłego roku miałem wypadek,nie znany sprawca żucił mi pod nogi petarde ,która eksplodowała mi przed twarza i uszkodziła prawe oko,po operacji stwierdzono ,że oka nie da sie uratować ,owszem oko mam w całości ale na niego nie widze. W kwietniu tego roku na komisji lekarskiej w pzu stwierdzono 35% uszczerbku i wypłacono mi za to pewna kwote .Dodam ,że do tej pory jestem na zasiłku rechabilitacyjnym ,gdyż w maju pogorszył sie stan tego oka i przebyłem operacje w klinice okulistycznej w katowicach ,obecnie czekam na kolejna operacje bo znowu mam nawrot zapalenia w oku i odkleiła się siatkówka co powoduje okropne bóle głowy i oka. Czy w tym wypadku mogę się starać o odszkodowanie za pogorszenie się stanu zdrowia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
strzała wrote:
witam serdecznie , w grudniu 2009 r miałem wypadek komunikacyjny w drodze do pracy, na skutek wtargnięcia zwierzyny leśnej uderzyłem w drzewo, złamałem obie kości udowe w 5 miejscach, podudzie , kręgosłup trzon kręgu C2, rany szarpane na twarzy i na całej głowie, i poszarpana stopa. Pracuję w wojsku, jestem żołnierzem zawodowym, liczę na to że uda mi się wrócic do pracy i dążę do tego. Chciałem się dowiedziec czy mogę teraz złożyc dokumenty dot stałego uszczerbku na zdrowiu do PZU będąc na L4 czy muszę wrócic do pracy (czyli gdzies tak za rok bo jeszcze nie jestem zdolny do przejscia terenowej komisji wojskowej). jeżeli ktoś miał podobny przypadek albo może ktos mi pomoc , doradzic etc to proszę o odpowiedz...
pozdrawiam serdecznie
Tak- moża likwidować szkodę z ubepzieczeń dobrowolnych NNW grupowych i indywidualnych. Za wypadek w drodze do pracy przysługuje 100% wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego. Można złożyć pismo w przedmiocie likwidacji szkody przed zakończeniem leczenia i rehabilitacji gdyby było ryzyko przedawnienia roszczenia (co do zasady termin 3 lat). Należy zwrócić uwagę na to czy dora była właściwie oznakowana tj. ostrzeżeniem przed zwierzyną leśną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
mateo_1307 wrote:
Witam mam problem od 5 lat sądze sie z UFG o zadośćuczynienie za doznane obrażenia. sprawa jest na etapie ustalenia uszczerbku na zdrowiu. Pierwsza komisje lekarska mialem w 2004 roku i lekarz z PZU przyznal mi 21%. W tym roku mialem komisje lekarz sądowy przyznał mi 19 % nie wiem co mam robic?
Moze zacytuje tą opinię bieglego lekarza sądowego: "Powód uległ wypadkowi komunikacyjnemu w dniu 0,408,2002. z miejsca wypadku przewieizony został do szpitala rejonowegow Chmielniku gdzie po udzieleniu pierwszej pomocyodesłany został od oddziało ortopedycznego do szpitala woj.. Przebywał tam w okresie 04.08.2008 Stwierdzonowieloodłamowe złamanie podudzia lewego, strzałki podudzia prawej, zwichniecia stawu sródstopno stępowego i kosci, ran szarpanychgłowy, ramienia prawego i podudzia prawego. Dokonano zabiegu operacyjnego polegającego na repozycji odłamów piszczeli lewej ktore ustabilizowano aparatem ZESPOL Odprowadzono zwichniecie stopy lewej. Dalej leczony w poradni ortopedycznej oraz dwukrotnie w szpitalu24-26,09,2002, 16-19,09,2003 kiedy usunieto ZESPOL. od 2004 nie leczyl sie podjol prace. Obecnie uskarża sie na obrzeki podudzia lewego zwlaszcza podczas zmiany pogody. powod podaje ze podczas wypadku doznał zlamania zęba ktory zostal zrekonstruowany u lek stom.

Badanie przedmiotowe: Na głowie w okolicy skroniowejlewej za małżowina szpecąca blizna skórna 1x2cm 3% par 1a
podudzie lewe poszerzenie obwodu masy mieśniowej o 1cm w obwodzie(obrzęk) w bocznej czesci podudzialinijna blizna pooperacyjna10cm. 8 punktowychblizn(po założeniu zespolu), po bocznej czesci podudzia blizna pooperacyjna 7cm , ubytek zgięcia grzbietowegoi podeszwowego stopypo 10 ptopni co powoduje łącznie10% par 15% par 159a
Przebyte złamanie prawej strzałki 3% par 160
Przepuklina miesniowe w miejscu złamaniaprawej strzałki 3% par161a

Wnioski:

W chwili obecnej% trwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 19%
Cierpienia fizyczne znzcznego stopnia trwały 3 tyg. miernego okolo 10miesiecy a nieznaczne mogo istniec nadal zwlaszcza podzczs zmiany pogody."


Nie wiem czy te 19% to słuszny uszczerbek czy moze zaniżony. I ewentualnie jakiego moge sie spodziewac odszkodowanie przy takim uszczerbku .
Pozdrawiam
Wpierw trzeba ustalić z jakiego ubezpieczenia będzie likwidowana szkoda czy z ubezpieczeń dobrowolnych czy chodzi o polisę OC sprawcy. Trwały uszczerbek na zdrowiu jest ustalany na podstawie różnych tabel. Wobec tego warto wystąpić do ubezpieczyciela o doręczenia decyzji na piśmie oraz tabel na podstawie których ustalony była taki, a nie inny trwały uszczerbek na zdrowiu i skonsultować to z innymi lekarzami orzecznikami. Co do odszkodowania z NNW to co do zasady wypłacane jest tylko odszkodowanie jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Należy poczytać jeszcze OWU. W przypadku likwidacji szkody z polisy OC przysługuje odszkodowanie za szkody majątkowe jak i zadośćuczynienia za szkody niematerialne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
pk83 wrote:
Witam Was! W lutym (18-tego) tego roku zlamalem obie kosci w prawej nodze tj. piszczelowa i strzalkowa Kosc piszczelowa zostala zlozona operacyjnie za pomoca zespolenia ktore pod koniec sierpnia mi wyjeli Strzalkowa natomiast zostawili i zrosla sie sama w wyniku czego widac ze noga nie jest idealnie prosta Leczenie zakonczylo sie 14 grudnia wiec trwalo prawie 10 miesiecy Przez ten okres poruszalem sie glownie za pomoca kul To tak tytulem wstepu....
Nadszedl czas na odszkodowanie Dzisiaj sie wybralem ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami do mojego ubezpieczyciela i jakas babka za biurkiem powiedziala mi ze za taka historie jak moja nalezy mi sie 4% Naprawde zaniemowilem... Czy to moze byc prawda? Kiedys skrecilem kolano i tez o ile dobrze pamietam dostalem 4% Dlatego jestem troche przybity Okres rekowalescencji/leczenia w obu przypadkach tez jest calkiem rozny dlatego nie wiem co robic... Poradzcie cos Please...
Brak danych co do okoliczności i przyczyn wypadku oraz oinformacji z jakiego ubezpieczenia jest likwidowana szkoda. Jeśli chodzi o ubepzieczenia dobrowone NNW to należy się odszkodowanie jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Trwały uszczerbek na zdrowiu ocenia lekrz orzecznik po leczeniu i rehabilitacji. Można jedynie zerknąć do przykładowych tabel jakie są widełki w tego typo obrażeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

keri wrote:

agar wrote:

Witam!!! Wg tabeli norm oceny procentowego uszczerbku zdrowia pzu za wybite zęby płaci 1%, co jest wg mnie po prostu kpiną, bo przecież ząb nie odrośnie (z tej tabeli jasno wynika, że za złamanie kończyny można dostać więcej procent czego już nawet nie będę komentować). Stąd chce się zorientować na jaką realną kwotę mogę liczyć po utracie 4 przednich zębów? I czy w razie zaniżonej wg mnie sumy mogę się domagać wyższej i czy jest wogóle sens, skoro pzu wyraźnie wskazuje, że za utrate zęba przysługuje mi 1%.

Wszystko zależy od sumy ubezpieczenia i sposbu likwidacji szkody. Z NNW należy się głównie odszkodowanie jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marks wrote:
Pa_wel wrote:
Witam, mam pytanie jak w temacie, otóż sprawa wygląda tak: miałem wypadek samochodowy (inny samochód wjechał na mnie na skrzyżowaniu), w którym ucierpiał mój pasażer (7% uszczerbku na zdrowiu). Niestety kierowca tego drugiego samochodu nie przyznał się do winy, a policja po półrocznym śledztwie stwierdziła iż nie ma wystarczających dowodów i umorzyła postępowanie, czy w tym przypadku jest jakakolwiek szansa na otrzymanie przez mojego pasażera odszkodowania za szkodę zdrowotną? Czy mamy jakiekolwiek możliwości działania w tej sprawie czy możemy już zapomnieć o całej sprawie? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
1) Oczwiście, że jest taka możliwość, gdyż kierowca odpowiada względem pasażera za zaistniałą szkodę na zasadzie ryzyka w myśl art. 436 § 1 k.c.. Wobec tego przyjmuje się jego odpowiedzialność niezawinioną za szkodę i aby od niej się uwolnić to musi wykazać, że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub
osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Skoro sprawę umorzono z uwgi na brak dostatecznych dowodów winy drugiego kierowcy to szkodę można likwidować z polisy OC którym podróżował pasażer. Jedynie kierowcy wzglem siebie odpowiadają na zasadzie winy w rozumieniu art. 436 § 2 k.c. w zw. z art. 415 k.c.. Zresztą wydaje się, że postanowienie prokuratury nie przesądza jeszcze o braku odpowiedzialności owego drugiego kierowcy za szkodę. Wszystko zależy od dokładnych ustaleń prokuratury. Zresztą zgodnie z art. 11 k.p.c. ustalenia wydanego w postępowaniu karnym jeydniei prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną. Jak by nie było któryś z kierowców musiał być winny, ewentukanie mogła zachdzić współwina. Nie wiem czy postawiono zarzuty drugiemu kierowcy- zresztą jak obrażenia odniosła osoba najbliższa to ścianie przestępstwa drogowego tego typu (średnie) następuje po złożeniu wniosku pokrzywdzonego o ściganie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marks wrote:
broken arm wrote:
Przepraszam jeśli jest taki wątek ale niestety nie znalazłem informacji dotyczących rozległego podwójego złamania kości ramiennej prawej ręki na wysokości wykonywania szczepień (gruba kość). Rzecz ta stała się na WFie, mam 14 lat jestem praworęczny, spieszyło mi się żeby wyjść z miejsca w którym odbywała się ta lekcja a było to na auli, gdzie jest spora drewniana scena, podłoga była śliska(panele/klepka), poślizgnąłem się, przeleciałem dwa metry w pozycji poziomej i uderzyłem w scenę ramieniem. Wsadzili mnie w gips na 4.5 tygodnia, gips obejmował prawie cały tors oraz rękę trochę przed nadgarstkiem. Było spore zagrożenie przemieszczeniem, właściwie było ale przeżyłem szok i kiedy się otrząsnąłem odruchowo przyciągnąłem sobie lewą ręką złamaną nieświadiomie nastawiając kość. 13 stycznia zdjęto mi gips do 20 stycznia mam nosić ją na temblaku, 3 lutego będzie ostatni już kontrol który osądzi czy będzie rehailitacja czy nie.

Pytanie moje jest takie, czy mógłby mi ktoś orientacyjnie podać % uszczerbku na zdrowiu (niestety nie znalazłem w żadnej tabeli podwójnego złamania jakiejkolwiek kości) oraz przedział kwoty odszkodowania jaką mogę dostać, niestety nie mogę napisać w chwili obecnej, ponieważ najprościej w świecie nie wiem;P
Wyskość odszkodowania zależy od sumy odszkodowania. Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania z ubezpieczenia NNW to wylicza się to jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrwiu i sumy ubezpieczenia. Chyba, że inaczej stanowi OWU. Cpo do oceny trwałego uszczerbku na zdrowiu to dokonuje tego lekarz orzecznik po ocenie uszkodzonego narządu po leczeniu i rehabilitacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marks wrote:
cinek wrote:
Witam , 14 kwietnia 2008 miałem wypadek w pracy firmowym samochodem oczywiście no i doznałem 2 złamań otwartych lewej nogi: uda i goleni oraz pękniecie piszczela , pękniecie żuchwy, rana uda prawego(szwy) rozcięty łuk brwiowy(szwy) rozcięte kolano lewe(szwy), miałem amnezje wsteczna czy jakoś tak to się nazywa , no i tak podliczając to ponad 60 szwów wszystkich było,na drugi dzień miałem obustronny zator płuc i leżałem na oiomie 2 dni nie przytomny ,a nogę mam zespolona śrubami i blachami które będą mi jeszcze wyciągać w maju tego roku ( razem: 2 blachy i 16 śrub ) chodziłem na kulach teraz już bez i właśnie nie długo bo 11 marca kończy mi się zasiłek rehabilitacyjny i nie wiem kiedy powinienem złożyć wniosek o odszkodowanie do ZUS ? czy teraz czy po wyjęciu blach w maju bo możne to ma coś do rzeczy ze będą mi rozcinać jeszcze raz nogę ,jaki to ma być wniosek czy to jest może N10 i ile tak na oko mogę dostać % ? czekam na odp z góry dziękuje
1) Wniosek do pracodawcy o jednorazowe odszkodowanie z ZUS składa się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji;

2) Na oko trwałego uszczerbku się nie ocenia. Można ewentualnie zerknąć w tabelę jakie są widełki w tego typu urazach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marks wrote:
lanczki wrote:
Witam
Dzisiaj dostalem list po 3 miesiacach oczekiwania ze przyznano mi 1% =100zł za blizne 2 cm na twarzy.Nie bylem nawet na komisji lekarskiej pieniadze przyznano mi zaocznie.
W liscie napisali ze :przysluguje mi prawo do odwolania sie do towarzystwa.
Czy mozecie mi pmoc w napisaniu odwoalania bo zupelnie nie mam pomyslu jak to zrobic i co w ni musi byc.

Pozdrawiam i Z gory dziekuje za pomoc.
Wskazać swoje dane, zaskarżoną decyzję, wnioski o zamianę decyzji i uzasadnienia. Argumenty indywidualnie do każdej sprawy. Można powołać się na brak komisji i zaniżenie trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marks wrote:
tomek293 wrote:
Ile procent mogą mi naliczyć za potrójne złamanie z przemieszczeniem-piszczel w kostce, kość strzałkowa i kostka. 6tygodni w gipsie, 6śrób, blaszka w nodze do usunięcia po ok 1-1,5 roku. Usypianie przed nastawieniem a dzień po operacja, rehabilitacja, leki i takie tam....nasza-klasa.pl/profile/1402221/gallery/12 link do zdjęcia obrazującego moje złamanie:/

Ide na komisje lekarską i chciałbym wcześniej sie dowiedzieć jaki procent uszczerbku na zdrowiu mi sie należy.....ubezpieczenie płace-wypadek na wfie i ponad 2wa lata bez sportu więc mam nadzieje że pieniążki choć troszke to zrekompensują..........a słyszałem że lekarze strasznie zaniżają procenty.....:/ Pozdrawiam
Ubezpieczyciele stosuję różne tabele oceny trwałego uszczerbku an zdrowiu. Ponadto takiej oceny dokonuje się oceniając stan narządu po leczeniu i rhabilitacji. Oczywiście można zerknąc w przykładową tabelę oceny np. w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłat jednorazowego odszkodowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keri wrote:
aftan wrote:
Witam mam mały problem proszę o pomoc.
Mąż w zakładzie pracy znajdował się niedaleko maszyny , w której doszło do rozszczelnienia węża podciśnieniowego potężny hałas i gwiz mąż do końca dniówki nie słyszał na uszy , póżniej stopniowo przechodziło lecz nigdy do końca.Po kilku miesiącach namówiła wreszcie męża do wizyty u laryngologa , który zbadał słuch przepisał tabletki i ustalił następną wizytę za m-c .Zdecydowaliśmy się na wizytę prywatnie u lekarza , który zrobił serie badań i okazało się ze jest trwały uszczerbek i mężowi grozi aparat słuchowy.Wtedy stwierdziliśmy , że trzeba spróbować w zakładzi zgłosic jako wypadek i udało się zakład przyjął , spisał protokół przesłuchał swiadków .Lekarz wystawiła zakończenie całej choroby papiery zostały złożone u Pani bhp , ale ona stwierdziła że musi jeszcze być dołączona kartoteka od poprzedniego lekarza , do którego mąż się zgłosił jako pierwszego i tutaj doszło do różnicy co do miesiąca w którym doszło do wypadku. Traw to dość długo bo od stycznia i ani mąż ani jego przełożony nie byli pewni miesiąca w którym doszło do wypadku i wybrali jakiś tam a teraz okazuję się , że u tego pierwszego jest podany przełom listopad/ grudzień 2009 a w zakładzie podali , że to miało miejsce w styczniu 2010.Moje pytanie czy ZUS i pzu mogą odmówić wypłaty odszkodowania jednorazowego .Czy ,może mąż probówać tłumaczeń , typu ""niemam wpływu na to co lekarz pisze w karcie , przecież do tego niemam wglądu ''Co robić ???
ZUS może odmówić wypłaty odszkodowania z wielu przyczyn- jedną z nich jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracownika, brak stwierdzonego trwałego uszczerbku na zdrowiu, nietrzeźwiść i stan po zażyciu środków odurzających, substancji psychotropowych pracownika. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) zakład odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku: 1) nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku; 2) nieuznania w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za
wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy; 3) gdy protokół powypadkowy lub karta wypadku zawierają stwierdzenia bezpodstawne. Odmowa przyznania świadczeń z powodów, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji Zakładu. Jeżeli w protokole powypadkowym lub karcie wypadku są braki formalne, Zakład niezwłocznie zwraca protokół lub kartę wypadku w celu ich uzupełnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
szkoda wrote:
strzała wrote:
witam serdecznie , w grudniu 2009 r miałem wypadek komunikacyjny w drodze do pracy, na skutek wtargnięcia zwierzyny leśnej uderzyłem w drzewo, złamałem obie kości udowe w 5 miejscach, podudzie , kręgosłup trzon kręgu C2, rany szarpane na twarzy i na całej głowie, i poszarpana stopa. Pracuję w wojsku, jestem żołnierzem zawodowym, liczę na to że uda mi się wrócic do pracy i dążę do tego. Chciałem się dowiedziec czy mogę teraz złożyc dokumenty dot stałego uszczerbku na zdrowiu do PZU będąc na L4 czy muszę wrócic do pracy (czyli gdzies tak za rok bo jeszcze nie jestem zdolny do przejscia terenowej komisji wojskowej). jeżeli ktoś miał podobny przypadek albo może ktos mi pomoc , doradzic etc to proszę o odpowiedz...
pozdrawiam serdecznie
Tak- moża likwidować szkodę z ubepzieczeń dobrowolnych NNW grupowych i indywidualnych. Za wypadek w drodze do pracy przysługuje 100% wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego. Można złożyć pismo w przedmiocie likwidacji szkody przed zakończeniem leczenia i rehabilitacji gdyby było ryzyko przedawnienia roszczenia (co do zasady termin 3 lat). Należy zwrócić uwagę na to czy dora była właściwie oznakowana tj. ostrzeżeniem przed zwierzyną leśną.
droga nie była oznakowana , dopiero miesiąc po moim wypadku znaki zostały postawione , próbowałem walczyć o odszkodowanie od zarządcy drogi etc ale spławiono mnie i odpuściłem....;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
Miałem wypadek komunikacyjny podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych i dostałem odszkodowanie z MSWiA orzekli mi za skręcenie stawu barkowego z uszkodzeniem więzadła 10% uszczerbku. Czy dochodząc odszkodowania z OC pojazdu sprawcy mam możliwość powołać się na to orzeczenie i powinni uznać też 10% uszczerbku? Byłem na komisji lekarskiej i stwierdzili 5% z możliwością poprawy. Skąd taka rozbieżność, czy nie ma przepisów które jakoś to ujednolicają? Gdybym chciał skierować sprawę do sądu to sąd uzna 10%?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

orzecznictwo dotyczące uszczerbku na zdrowiu po wypadku może się różnić, w zależności od podmiotu orzekającego. Tym bardziej, jeśli jest to komisja MSWiA lub lekarz orzecznik Towarzystwa Ubezpieczeń. Niestety ubezpieczyciel pojazdu sprawcy nie jest zobowiązany do uznania uszczerbku orzeczonego Panu przez organ ministerialny, jeśli przeprowadza naoczną komisję lekarską. Orzecznik ubezpieczyciela może korzystać z tabel uszczerbku ustalonych przez Zarząd ubezpieczalni lub Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej ( stosowanego w sprawach orzekanych przez ZUS).

Kwestię uszczerbku porusza nasza ekspertka https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/uszczerbek-na-zdrowiu-a-odszkodowanie-z-polis-oc-i-nnw/

Jeśli nie zgadza się Pan z orzeczonym uszczerbkiem, można oczywiście złożyć odwołanie (reklamację) wskazując na orzeczenie MSWiA lub złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli uzyskane odszkodowanie nadal nie będzie satysfakcjonujące istnieje możliwość skierowania roszczeń na drogę sądową. W takim przypadku uszczerbek ocenia biegły lekarz sądowy, który może, niezależnie od wcześniejszych orzeczeń, orzec inną wysokość uszczerbku, biorąc pod uwagę trwały uszczerbek i konsekwencje zdrowotne na przyszłość. Na drodze sądowej najlepiej skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, którzy profesjonalnie i rzetelnie przeprowadzą Pana przez postępowanie zarówno pierwszej, jak i drugien instancji.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...