Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

ZUS przyznał mi za złamanie ręki 7 % trwałego uszczerbku. Mało?


ficcal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym spytać czy przyznanie 7 % trwałego uszczerbku na zdrowiu w przypadku złamania obydwu kości przedramienia z przemieszczeniem, leczonego operacyjnie, włącznie z zastosowaniem stabilizatorów jest sprawiedliwe? Mogę liczyć na więcej jeżeli odwołam się od tej decyzji.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela Uszczerbku Na Zdrowiu ZUS

 

Przedramię ;

 

122. Złamania w obrębie dalszych nasad jednej lub obu kości przedramienia, powodujące ograniczenia ruchomości nadgarstka i zniekształcenia - w zależności od stopnia zaburzeń czynnościowych:

a) ze zniekształceniem prawy 5 - 15

lewy 5 - 10

b) ze znacznym zniekształceniem, dużym ograniczeniem prawy 15 - 25

ruchomości i zmianami wtórnymi (troficzne, krążeniowe itp.) lewy 10 - 20

123. Złamania trzonów jednej lub obu kości przedramienia - w zależności od przemieszczeń, zniekształceń i zaburzeń czynnościowych:

a) ze zniekształceniem i zaznaczonymi zaburzeniami funkcji prawe 5 - 15

lewe 3 - 10

b) ze znacznym zniekształceniem, dużym ograniczeniem prawe 15 - 35

ruchomości i zmianami wtórnymi (troficzne, krążeniowe itp.) lewe 10 - 30

Oczywiście że należy odwołać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jednak nie zdecydowałem się na odwołanie. Zapomniałem dodać że jest to lewe przedramię, więc przedział między 3-10 %. Poza tym nie spotkałem żadnej opinii, która mówiła że ZUS podniósł odszkodowanie, natomiast większość osób piszę, że dostała mniej niż za 1 razem. Znając ZUS nie warto się dochodzić.

 

Pytałem znajomego lekarza orzecznika, który pracuje w ZUS-twierdzi że to dobrze że 7 %

Natomiast lekarze orzecznicy z innych firm ubezpieczeniowych mówią, że można się odwołać bo stracić nie można nic. Jednak w przypadku ZUS nie jestem pewien dlatego nie ryzykuje tego co mam.

 

Może to komuś pomoże w przyszłości w podjęciu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
ficcal wrote:
Jednak nie zdecydowałem się na odwołanie. Zapomniałem dodać że jest to lewe przedramię, więc przedział między 3-10 %. Poza tym nie spotkałem żadnej opinii, która mówiła że ZUS podniósł odszkodowanie, natomiast większość osób piszę, że dostała mniej niż za 1 razem. Znając ZUS nie warto się dochodzić.

Pytałem znajomego lekarza orzecznika, który pracuje w ZUS-twierdzi że to dobrze że 7 %
Natomiast lekarze orzecznicy z innych firm ubezpieczeniowych mówią, że można się odwołać bo stracić nie można nic. Jednak w przypadku ZUS nie jestem pewien dlatego nie ryzykuje tego co mam.

Może to komuś pomoże w przyszłości w podjęciu decyzji.
Nie ma przepisu mówiącego o tym, że lekarz orzecznik, komisja w przypadku następnego badania, oceny nie może ustalić innego, również niższego trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ficcal wrote:
Witam,

Chciałbym spytać czy przyznanie 7 % trwałego uszczerbku na zdrowiu w przypadku złamania obydwu kości przedramienia z przemieszczeniem, leczonego operacyjnie, włącznie z zastosowaniem stabilizatorów jest sprawiedliwe? Mogę liczyć na więcej jeżeli odwołam się od tej decyzji.?
1) Można liczyć na więcej- ale czy będzie to usprawiedliwione to już inna sprawa;

2) Wszystko zależy z jakiego ubezpieczenia jest likwidowana szkoda. Ubezpieczyciele stosują różne tabele oceny trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto zawsze wystąpić o doręczenie orzeczenia lekarza orzecznika,. tabel na podstawie których oceniał trwały uszczerbek na zdrowiu oraz dcyzję. Następnie skonsultować decyzję z innymi lekarzami orzecznikami i dopiero podjąć decyzję o ewentualnym odwołaniu. Stały lub długotrwały usczerbek na zdrowiu ocenia się po leczeniu i rehabilitacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

art123 wrote:

Witam.Jak dlugo czekales na wyplate odszkodowania?

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) decyzję, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 4, Zakład wydaje w ciągu 14 dni od dnia: 1) otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej; 2) wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do jednorazowego odszkodowania oraz jego wysokość, Zakład dokonuje z urzędu wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji. Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Witam. 6 miesięcy temu miałem wypadek przy pracy. Złamałem lewą rękę w łokciu upadając na ziemię. Złamanie było z niewielkim przemieszczeniem, musiano mi je nastawić i miałem rękę w gipsie 6 tygodni. Potem miesiąc chodziłem w ortezie. Potem przechodziłem rehabilitację. Leczenie jest zakończone, niedawno wróciłem do pracy. Czasami odczuwam bóle, nie mam już takiej ruchomości jak wcześniej, nie mogę podnosić ciężkich przedmiotów. Kilka dni temu byłem na komisji lekarskiej. ZUS przyznał 5% uszczerbku na zdrowiu. Czy to nie za mało? Czy mogę się odwołać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

jeżeli doszło do wypadku w pracy i zdarzenie spełnia definicję wypadku przy pracy to można uzyskać odszkodowanie z ZUS. Polecam lekturę naszego Vademecum poszkodowanego po wypadku w pracy. Radzę też sprawdzić w protokole powypadkowym, czy w przyczynach wypadku nie wskazano jakiegoś zaniedbania pracodawcy - wtedy można by dodatkowo starać się o odszkodowanie z OC pracodawcy.

 

Procent uszczerbku jest ustalany przez lekarza na podstawie wielu czynników: samego urazu, leczenia, konieczności rehabilitacji czy operacji, doznanych blizn oraz stanu zdrowia po zakończeniu leczenia. Zwyczajowo za złamanie lewego łokcia bez większych przemieszczeń i powikłań można dostać od 5-10% uszczerbku na zdrowiu. ZUS przyznał więc najmniejszą możliwą wartość. W związku z tym warto się odwołać od orzeczenia lekarza (ma Pan na to 2 tygodnie od chwili otrzymania orzeczenia). W odwołaniu warto wskazać ewentualne dodatkowe dokumenty oraz dokładnie opisać negatywne skutki zdrowotne zdarzenia.

 

Życzę powodzenia oraz wszystkiego dobrego! W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu poprzez wysłanie zgłoszenia albo odpowiedź na forum.

 

Pozdrawiam,

Izabela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...