Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

czy kwalifikuje się do wypadku w pracy??


kalutka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!!!

Mam problem bo nie wiem czy zostanie wypadek uznany jako w pracy. Na początku lutego br wywróciłam się w pracy stłukłam sobie łokieć, biodro i upadłam na kolano. Po tygodniu obudził mnie ból kolana, poszłam do lekarza okazało się że mam uszkodzone tkanki miękkie, założono mi gips. poszłam do lekarza bo poluzował mi się gips. Lekarz po ściągnięciu gipsu stwierdził że mam naderwane więzadła i najprawdopodobniej będzie kwalifikowało się to do zabiegu operacyjnego.Przepisano mi ortezę. Za tydzień mam się zgłosić do kontroli a następnie do ortopedy. Proszę mi odpowiedzieć czy taki wypadek kwalifikuje się do wypadku w pracy i czy zostanie on uznany przez bhp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego. Aby spełniona była ustawowa definicja wypadku określona w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) muszą być spełnione kumulatywnie przesłanki: 1) nagłość zdarzenia; 2) przyczyna zewnętrzna; 3) skutek w postaci urazu lub śmierci; 4) nastąpiło w związku z pracą. Co ważne często zdarza się, że zespół powypadkowy uznaje, iż nie było przyczyny zewnętrznej. Wyrok S.N. z dn. 15 czerwca 1980 r. III PR 33/80 „Przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z 12.VI.1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że wypadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi”.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...