Jump to content
Forum Odszkodowania

Byłem pasażerem w wypadku - pomoc w ustaleniu kwoty odszkodowania


mariusz666
 Share

Recommended Posts

Witam, 21grudnia 2011 r zostałem poszkodowany (jako pasażer) w wypadku komunikacyjnym.

Doznałem następujących obrażeń:

 

złamanie przezkrętarzowej, wieloodłamowe uda prawego

wieloodłamowe złamanie lewej kości łonowej

złamanie panewki po lewej

złamanie panewki po prawej bez przemieszczenia

złamanie kości krzyżowej obustronnie - w cz. górnej

stłuczenie głowy

wstrząśnienie mózgu

stłuczenie pęcherza moczowego

żółtaczka (ale mechaniczna)- powastała w szpitalu

odleżyny st. 1

 

ww. obrażenia pozwoliłem sobie wypisać z Wypisu szpitalnego.

 

W szpitalu przebywałem od 21 grudnia 2011 do 14 stycznia 2012.

Przeszedłem 1 zabieg operacyjny z znieczyleniem do kręgosłupa. Podczas zabiegu zaaplikowano mi do biodra/uda śrubę z płytką (DHS) 3 otworową .

 

 

Jakie realne kwoty odszkodowania wchodzą w grę w moim przypadku - chodzi o kwotę z pominięciem zwrotu kosztów leczenia i utraconego zarobku bo to jestem w stanie wyliczyć samodzielnie.

 

Aktualnie mam 31 lat i jestem dalej na L4. Zawodowo prowadzę działalność gospodarczą (w celu jej utrzymania musiałem zatrudnić pracownika) i dodatkowo pracuję na umowę o pracę jako dydaktyk (zawarta miesiac przed wypadkiem na okres 1 roku).

 

Sprawca (kierowca z którym jechałem) miał aktualne OC w HDI.

 

 

Z góry dziękuję wszystkim za rady i wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

Zapoznaj się z kwotami zawartymi w

switdolnyslask.wordpress com/kalkulator-odszkodowan/

 

Jest tam szczegółowy spis uszkodzeń ciała, do których dochodzi podczas wypadków.

Link to comment
Share on other sites

Zakres roszczeń jaki Panu przysługuje obejmuje:

1. zadośćuczynienie za krzywdę

2. odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu

3. odszkodowanie z tytułu kosztów leczenia, rehabilitacji, przejazdów, opieki

4. renty z tytułu niezdolności do pracy i zwiększonych potrzeb o ile zaistnieją przesłanki

 

Kwota zadośćuczynienia będzie wysoka, bo obrażenia są poważne, jest Pan młodym człowiekiem itp. Kwota zadośćuczynienia zależy do wielu czynników: długość leczenia, natężenie cierpień fizycznych i psychicznych, wiek, trwały uszczerbek na zdrowiu. Ustalenie kwoty musi być odbyć się po uzyskaniu informacji bezpośrednio od Pana.

 

Zachował się Pan bardzo racjonalnie zatrudniając pracownika i zmniejszając rozmiar szkody, a koszt zatrudnienia będzie można uwzględnić w roszczeniu o uszczerbek w dochodzie.

 

Proszę gromadzić faktury związane z leczeniem, przejazdami.

 

Jeśli ma Pan jakieś ubezpieczenia NNW to można z nich zgłosić szkodę.

 

Czy miał Pan zapięte pasy bezpieczeństwa, bo jeśli nie to ubezpieczyciel może zastosować tzw. przyczynienie i obniżyć odszkodowanie.

 

W przypadku pytań proszę się odezwać - postaramy się Panu coś doradzić / pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Z polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca w ramach likwidacji szkody osobowej przysługuje odszkodowanie tj. m. in. koszty leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, protez, leków, materiałów opatrunkowych, dodatkowego odżywiania, utraconego dochodu, zniszczonych rzeczy podczas wypadku, holowania pojazdu, parkingu pojazdu i wynajmu pojazdu zastępczego od chwili powstania szkody do dnia likwidacji szkody jako normalne następstwa zdarzenia z którego wynikła szkoda jak i zadośćuczynienie którego wysokość zależy m.in. od bólu fizycznego i cierpienia psychicznego tzw. krzywdy moralnej, przebytych zabiegów i operacji, nasilenia bólu i cierpień oraz czasu jego trwania, długotrwałość choroby, rozmiaru kalectwa i jego trwałości, wpływu trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne, płci poszkodowanego, widocznych nieodwracalnych następstw medycznych wypadku tj. oszpecenia i kalectwa, wieku poszkodowanego, poczucia bezradności życiowej, nieprzydatności społecznej, wykluczenia społecznego, rodzaju wykonywanej pracy i zawodu, zwiększonych potrzeb, zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.
Link to comment
Share on other sites

Przykładowo, w sprawie, w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 września 2002 r., IV CKN 1266/00, wysokość zadośćuczynienia dla powoda – ucznia poparzonego w dniu 24 listopada 1994 r. (łączna powierzchnia oparzeń – 7%, w tym oparzenia pierwszego i drugiego stopnia twarzy oraz drugiego i trzeciego stopnia rąk), została ustalona na 70 000 zł, a w sprawie, w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 września 1999 r. III CKN 339/98, powódce, studentce medycyny, przyznano w 1996 r. zadośćuczynienie w kwocie 30 000 zł w związku z uszkodzeniem w wypadku samochodowym łokcia prawej ręki, przejawiającym w znacznym ograniczeniu prostowania i zginania tej ręki. W innej znów sprawie w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03, powodowi przyznano zadośćuczynienie w kwocie 135 900 zł w związku z wieloodłamaniowym złamaniu kości podudzia lewego, skrócenia podudzia, przemieszczenia kości, złamania żeber, stłuczenia płatów czołowych mózgu, wstrząśnienia mózgu, złamania zębów, połamania kości śródręcza, ran ciętych i szarpanych czoła, warg, języka, rąk i tułowia. Stopień utraty zdrowia przez powoda biegły określił na 40%, a jeszcze w innej sprawie w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 powodowi przyznano zadośćuczynienie w kwocie 450 000 zł w związku z trwałym następstwem doznanych obrażeń jest ograniczenie ruchomości kręgosłupa oraz deformacji trzonów dwóch kręgów w odcinku lędźwiowym, ograniczenie ruchomości lewego stawu kolanowego i lewego stawu skokowego, słaby zrost kości lewego podudzia, znaczne zniekształcenie prawej kości piętowej z wtórnymi zmianami zwyrodnienia w stawie skokowo-piętowym oraz brak palca prawej stopy, gdzie trwały uszczerbek na zdrowiu wynosił 74%.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...