Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

odszkodowanie z zus za smierc w pracy


tracer201
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie mam takie pytanie Moj tata około pól roku temu zmarł w wyniku wypadku w pracy zemdlał przy pracy na tokarce uderzył tyłem głowy o inna maszynę przez co powstał krwiak twardowalutowy który spowodował znaczny wzrost ciśnienia co doprowadziło do niewydolności krążeniowo-oddechowej dodam tylko ze chorował na serce tzn.miał przechodzony zawał o którym nic nie wiedział oraz miażdżyce w sekcji podane jest ze uderzenie było pośrednia przyczyna a nie bezpośrednia.inspekcja pracy stwierdziła ze nie był to wypadek w pracy.ustalili ze nie potknął sie oraz nie było zaniedbania z winy pracodawcy czy w takiej sytuacji mam jakakolwiek szanse na to żeby ZUS uznał to jako wypadek w pracy i wypłacił odszkodowanie z tytułu śmierci w pracy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tracer201 wrote:
witam serdecznie mam takie pytanie Moj tata około pól roku temu zmarł w wyniku wypadku w pracy zemdlał przy pracy na tokarce uderzył tyłem głowy o inna maszynę przez co powstał krwiak twardowalutowy który spowodował znaczny wzrost ciśnienia co doprowadziło do niewydolności krążeniowo-oddechowej dodam tylko ze chorował na serce tzn.miał przechodzony zawał o którym nic nie wiedział oraz miażdżyce w sekcji podane jest ze uderzenie było pośrednia przyczyna a nie bezpośrednia.inspekcja pracy stwierdziła ze nie był to wypadek w pracy.ustalili ze nie potknął sie oraz nie było zaniedbania z winy pracodawcy czy w takiej sytuacji mam jakakolwiek szanse na to żeby ZUS uznał to jako wypadek w pracy i wypłacił odszkodowanie z tytułu śmierci w pracy?
Jaka była przyczyna wypadku ustalona przez zespół powypadkowy w toku postępowania powypadkowego. Bo to będzie kluczowe dla możliwości ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Kancelarią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było stwierdzone ze nie byl to wypadek w pracy oraz nie bylo winy pracodawcy pyzatym wykonywał lekka prace i nie bylo elementów o które mógł się przewrócić świadkowie tez nie widzieli dokładnie zdarzenia. Mój tata odzyskał przytomność i tylko powiedział ze nie pamięta co się stało a potem zmarł w szpitalu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tracer201 wrote:
Było stwierdzone ze nie byl to wypadek w pracy oraz nie bylo winy pracodawcy pyzatym wykonywał lekka prace i nie bylo elementów o które mógł się przewrócić świadkowie tez nie widzieli dokładnie zdarzenia. Mój tata odzyskał przytomność i tylko powiedział ze nie pamięta co się stało a potem zmarł w szpitalu.
Podane informacje są mało wystarczające do tego aby stwierdzić czy są podstawy prawne do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Ustęp 4 wzoru protokołu powypadkowego zamieszonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298) zawiera wyszczególniony wpis: „ustalono następujące okoliczności wypadku:”.
(...)

Ustęp 5 wzoru protokołu powypadkowego zamieszonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298) zawiera wyszczególnione wpisy w tiret pierwszym, drugim, trzecim, czwartym.

„Ustalono następujące przyczyny wypadku:”
- (...)

- „Stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę następujących przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia (wskazać dowody):”
(...)

- „Stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika następujących przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody):”
(...)

- „Stwierdzono stan nietrzeźwości albo użycie przez poszkodowanego pracownika środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczyniające się w znacznym stopniu do powstania wypadku przy pracy (wskazać dowody, a w przypadku odmowy przez poszkodowanego poddania się badaniom na zawartość tych substancji w organizmie- zamieścić informację o tym fakcie)”
(...)

Ustęp 6 wzoru protokołu powypadkowego zamieszonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298) zawiera wyszczególniony wpis: „skutki wypadku (rodzaj i umiejscowienie urazu)”.
(...)

Ustęp 7 wzoru protokołu powypadkowego zamieszonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298) zawiera wyszczególniony wpis: „Stwierdza się, że wypadek: (jest), (nie jest)
- wypadkiem przy pracy
- traktowani na równi z wypadkiem przy pracy
co uzasadnia się następująco:”
(...)

Ustęp 8 wzoru protokołu powypadkowego zamieszonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 227, poz. 2298) zawiera wyszczególniony wpis: „rodzaj wypadku: indywidualny, zbiorowy, śmiertelny, ciężki, powodujący czasową niezdolność do pracy”.

Czasowa niezdolność do pracy zarezerwowana jest dla wypadków indywidualnych. Natomiast zaznacza się wyłącznie „zbiorowy” lub wyłącznie „śmiertelny” lub też wyłącznie „ciężki” przekreślając pozostałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stwierdzono zdanych uchybień przez pracodawce jak i pracownika w chwili wypadku pracownik był trzeźwy w protokole sa tylko zeznania pracowników gdzie wszyscy stwierdzają ze po obudzeniu sie mój tata mówił ze nie wie jak sie to stalo nie pamieta według protokołu przyczyna wypadku jest niewydolność fizyczna bez jakichkolwiek przyczyn zewnętrznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tracer201 wrote:

nie stwierdzono zdanych uchybień przez pracodawce jak i pracownika w chwili wypadku pracownik był trzeźwy w protokole sa tylko zeznania pracowników gdzie wszyscy stwierdzają ze po obudzeniu sie mój tata mówił ze nie wie jak sie to stalo nie pamieta według protokołu przyczyna wypadku jest niewydolność fizyczna bez jakichkolwiek przyczyn zewnętrznych.

Trzeba więc wykazywać przyczynę zewnętrzną tak aby spełnione były wszystkie ustawowe przesłanki wypadku przy pracy. Zgodnie z wyrokiem S.N. z dnia 5 lutego 1997 r. II UKN 85/96 „Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy, w rozumieniu art. 6 § 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia somoistnej choroby pracownika”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...