Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

pytanie o nawiazkę .


szymon123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Miałem wypadek

tzn.zostałem potrącony na pasach dla pieszych , gdzie kierujący przejechał czerwone światło sygnalizacji .

W wyniku tego wypadku doznałemm złamania klykcia piszczeli , gdzie zespolono go operacyjnie a mój pobyt wynosił 9 dni .

Temat mógłbyc zakończony gdyby kierujacy poddał się karze policji tzn mandat i punkty karne .

Osoba ta nie przyjeła proponowanej kary i teraz sprawa trafia do sądu , gdzie prokurator wnioskuje o karę 3 m-cy warunkowo zawieszone na 3 lata

oraz nawiazka na rzecz poszkodowanego 700 zł.

 

Moje pytanie związanie jest z terminem NAWIĄZKA

co to jest nawiązka i do czego się odnosi ?

jakie rzeczy sąd bierze pod uwagę w ustaleniu kwoty nawiązki ?

 

Dziękuje za pomoc i odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązkę reguluje art. 46 Kodeksu karnego, a jej celem jest zadośćuczynienie krzywdzie. Sąd bierze pod uwagę okoliczności zdarzenia, zachowanie sprawcy oraz jego stan majątkowy. Nawiązki można żądać do 100.000,00 zł. (art. 48 k.k.) jednak orzeczenie wysokiej nawiązki może spowodować, że sprawca będzie miał problem z jej uiszczeniem.

 

Lepiej jest prowadzić postępowanie o zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, ponieważ łatwiej jest je wyegzekwować.

 

Z polisy OC samochodu sprawcy wypadku ma Pan prawo do:

- zadośćuczynienia za krzywdę

- odszkodowania z tytułu kosztów leczenia, przejazdów, opieki, rehabilitacji

- odszkodowanie z tytułu uszczerbku w dochodzie

 

Warto gromadzić rachunki i faktury potwierdzające wydatki.

 

Jeśli ma Pan dobrowolne ubezpieczenie NNW (szkolne, pracownicze) również z nich może Pan zgłosić wnioski o wypłatę świadczeń.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Kancelarią - stopka poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymon123 wrote:
Witam
Miałem wypadek
tzn.zostałem potrącony na pasach dla pieszych , gdzie kierujący przejechał czerwone światło sygnalizacji .
W wyniku tego wypadku doznałemm złamania klykcia piszczeli , gdzie zespolono go operacyjnie a mój pobyt wynosił 9 dni .
Temat mógłbyc zakończony gdyby kierujacy poddał się karze policji tzn mandat i punkty karne .
Osoba ta nie przyjeła proponowanej kary i teraz sprawa trafia do sądu , gdzie prokurator wnioskuje o karę 3 m-cy warunkowo zawieszone na 3 lata
oraz nawiazka na rzecz poszkodowanego 700 zł.

Moje pytanie związanie jest z terminem NAWIĄZKA
co to jest nawiązka i do czego się odnosi ?
jakie rzeczy sąd bierze pod uwagę w ustaleniu kwoty nawiązki ?

Dziękuje za pomoc i odpowiedzi
Nie rozumiem w tym przypadku postępowania policji, gdyż zdarzenie powinno być zakwalifikowane jeko wypadek, a nie jako wykroczenie.. Zastosowanie art. 177kk powinno być w tym przypadku zasadne natomiast policja wystawia mandat... dziwna sprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nawiązka to kwota pieniężna do której uiszczenia na rzecz poszkodowanego sąd zobowiązuje skazanego. Jest to forma zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pod uwagę bierze się rozmiar doznanej krzywdy, ból, cierpienie związane z doznanymi urazami oraz ich nieodwracalność. Z reguły są to niskie kwoty, lepiej dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczeń sprawcy (z polisy OC pojazdu). Przy tego typu urazie możliwe jest do uzyskania dosyć wysokie zadośćuczynienie, warto zatem zlecieć do prowadzenia sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi.

 

W razie pytań pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kancelaria Optimum wrote:
Z reguły są to niskie kwoty, lepiej dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczeń sprawcy (z polisy OC pojazdu).
Kwota nawiązki uzależniona jest również od sytuacji materialnej sprawcy... Z punktu widzenia poszkodowanych względem nawiązki ,,dużo i mało to pojęcie względne''

Może należałoby sprostować kwoty nawiazek przyznawane przez sądy są z reguły niskie, wnioskowane przez poszkodowanych już wyższe..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrum Polska wrote:
szymon123 wrote:
Witam
Miałem wypadek
tzn.zostałem potrącony na pasach dla pieszych , gdzie kierujący przejechał czerwone światło sygnalizacji .
W wyniku tego wypadku doznałemm złamania klykcia piszczeli , gdzie zespolono go operacyjnie a mój pobyt wynosił 9 dni .
Temat mógłbyc zakończony gdyby kierujacy poddał się karze policji tzn mandat i punkty karne .
Osoba ta nie przyjeła proponowanej kary i teraz sprawa trafia do sądu , gdzie prokurator wnioskuje o karę 3 m-cy warunkowo zawieszone na 3 lata
oraz nawiazka na rzecz poszkodowanego 700 zł.

Moje pytanie związanie jest z terminem NAWIĄZKA
co to jest nawiązka i do czego się odnosi ?
jakie rzeczy sąd bierze pod uwagę w ustaleniu kwoty nawiązki ?

Dziękuje za pomoc i odpowiedzi
Nie rozumiem w tym przypadku postępowania policji, gdyż zdarzenie powinno być zakwalifikowane jeko wypadek, a nie jako wykroczenie.. Zastosowanie art. 177kk powinno być w tym przypadku zasadne natomiast policja wystawia mandat... dziwna sprawa
Nie ma w tym nic dziwnego. Podejrzewam, że mandat wystawiony był za wykroczenie nie mające związku z uszkodzeniem ciała. Jeśli chodzi o doprowadzenie do uszkodzenia ciała pieszego faktycznie wówczas następuje konsumpcja art. 86 k.w. przez art. 177 k.k.. Zgodnie z 10 1 k.w. jeżeli czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa, orzeka się za przestępstwo i za wykroczenie, z tym że jeżeli orzeczono za przestępstwo i za wykroczenie karę lub środek karny tego samego rodzaju, wykonuje się surowszą karę lub środek karny. W razie uprzedniego wykonania łagodniejszej kary lub środka karnego zalicza się je na poczet surowszych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymon123 wrote:
Witam
Miałem wypadek
tzn.zostałem potrącony na pasach dla pieszych , gdzie kierujący przejechał czerwone światło sygnalizacji .
W wyniku tego wypadku doznałemm złamania klykcia piszczeli , gdzie zespolono go operacyjnie a mój pobyt wynosił 9 dni .
Temat mógłbyc zakończony gdyby kierujacy poddał się karze policji tzn mandat i punkty karne .
Osoba ta nie przyjeła proponowanej kary i teraz sprawa trafia do sądu , gdzie prokurator wnioskuje o karę 3 m-cy warunkowo zawieszone na 3 lata
oraz nawiazka na rzecz poszkodowanego 700 zł.

Moje pytanie związanie jest z terminem NAWIĄZKA
co to jest nawiązka i do czego się odnosi ?
jakie rzeczy sąd bierze pod uwagę w ustaleniu kwoty nawiązki ?

Dziękuje za pomoc i odpowiedzi
1) Pokrzywdzony na podstawie art. 53 k.p.k. może działać jako oskarżyciel uboczny, w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Wobec tego pokrzywdzony na podstawie art. 54 k.p.k. może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego i brać udział w rozprawach, składać wszelakie oświadczenia i wnioski dowodowe i do nich się ustosunkowywać w rozumieniu art. 367 k.p.k., zadawać pytania, jak i co najważniejsze wnioskować o sporządzenie i doręczenie odpisu wyroku wraz z pisemnym uzasadnieniem i składać stosowną apelację. Pokrzywdzony czy uprawniona do tego osoba może dochodzić w sądzie odszkodowania tj. wnieść powództwo adhezyjne do czasu otwarcia przewodu sądowego na podstawie art. 62 k.p.k. lub do czasu zakończenie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej na podstawie art. 49a k.p.k. w zw. z art. 46 § 1 k.k. w zw. z art. 39 pkt 5 k.k. złożyć wniosek do sądu o orzeczenie wobec oskarżonego obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zamiast tego obowiązku wobec oskarżonego sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego;

2) Sąd bierze pod uwagę rodzaj i wielkość szkody, krzywdy, dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...