Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

wypadek przy pracy i wypłata zasilku chorobowego ???


atomek86
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecnie moim problemem jest nurtujace pytanie o zasilku chorobowym ktory przedstawiam ponizej :

 

wypadek w pracy miałem 26 lutego przygnieciona ręka paleta z towarem do ściany podczas porządkowania stanowiska przed końcem pracy bhp protokół powypadkowy wszystko tak jak powinno wyglądać , palce 3 i 4 prawej reki szyte, kości na szczęście nie ucierpiały 4 palec zrósł se ładnie z 3 miałem problem z prostowaniem przeszedłem operacje (kod choroby s66.3) jestem cały czas na chorobowym drut w palcu chorobowe posiadam do 21 marca . Dzwoniąc dziś do ZUS chcąc sie dowiedzieć kiedy otrzymam zasiłek chorobowy usłyszałem od miłej pani ze sprawa jeszcze nie jest rozpatrzona i musi sie zebrac komisja czy rzeczywiście jest to wypadek w parcy jest juz marzec 7, Jaki czas bede musial czekac na wyplate zasilku chorobowego czy maja jakies terminy , odpowiedzia jaka usłyszałem bylo to ze dlugo to moze trwac jak moge to przyspieszyc pieniadze potrzebne jak kazdemu co robic ??? prosze o pomoc z gory dziekuje Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS to niestety instytucja nie mająca rzadnych procedur odnośnie czasu wydania decyzji dot. zasiłku chorobowego.. Niektórzy czekają 1 misiąc a niektoórzy nawet po 4... Proszę opisać dokładnie sytuację związaną z wypadkiem oraz czy są wskazania zaniedbania pracodawcy w protokole powypadkowym. Może istnieje możliwość dochodzenia roszczeń bezpośrednio od pracodawcy lub jego polisy OC..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okolo 13.40 przystapiłem do sprzatania stanowiska pracy w tym celu podniosłem wozek podnoscikowy reczny odsunołem go od sciany aby wyciagnac nieczystosci znajdujace sie miedzy paleta a sciana , siegajac reka kawalek streczu (nieczystosc) w tym momecie wozek sie cofnał i skaleczyl palce 3 i 4 prawej reki kolega ktory pracował ze mna udzielił mi pomocy w formie zdezynfekowania rany i zawiezeinia mnie do szpitala oddział SOR tam udzielono mi fachowej pomocy szycie 3 i 4 palca , w protokole opisane eset jeszcze ze zespol powypadkowy ustalił iz poszkodowany w chwili wypadku mial aktualne badania i szkolenie bhp .

 

 

---oraz stwierdzono przyczyne wypadku :

przyczyna zaistanialego wypadku przy pracy było niezachowaie nalezytych srodkow ostroznosci podczas odstawiania wozka _cofniecie sie niezabezpieczonego wozka

 

---skutki wypadku :

rana cieta 3 i 4 palca

 

--- pkt 7 stwierdza sie ze wypadek JEST wypadkiem przy pracy

co uzasadnia sie nastepujaco :

Wypadek wydarzyl sie nagle podzcas czynnosci porzadkowych , ktore wykonywał poszkodowany w czasie pracy

---- rodzaj wypadku ::

indywidualny powodujacy czasowa niezdolnosc do pracy

 

 

 

tak mam opisane w protokole wypadkowym pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynika z tego ze nie wszystko nalezycie i ze zrozumieniem wykonane przez pracodawce tylko teraz ZUS i czy wogole uzna to zdarzenie za wypadek w pracy to jest wielka niepewnosc , myslałem ze zus ma 30 dni na wyplate zasilku chorobowego , papiery do ZUS wpłynely 14 lutego wraz z protokołem powypadkowym i czy od tego terminu nie maja 30 dni tak mi sie o uszy odbilo ale nie jestem na 100% pewien , i czy bede mogł starac ie o jednorazowe odszkodowanie ? po prostu jest to moj pierwszy wypadek i nie wiem co mam z tym robic dodam ze dodatkowo posiadam ubezpieczenie grupowe w firmie pozdrawiam Tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn ze jak pracownik zakladu na stanowisku BHP uzna jako wypadek w pracy i w protokole jest jako wypadek to zus potwierdzi , tak to w tym przypadku nie powinno byc zadnych problemow (teoretycznie) poniewaz ZUS to ZUS ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

atomek86 wrote:

jeżeli bede nalezał do tego sporadycznego % na nie uznanie to czy bede mial mozliwosc sie odwołac czy cos to mi pomoze czy tylko strace czas i nerwy pozdrawiam

Pozostaje zawsze spór sądowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest prawidłowo sprządzony protokół powypadkowy to ZUS nie powinien czynić problemów z naliczeniem i wypłatą zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) zakład odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku: 1) nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku; 2) nieuznania w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za

wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy; 3) gdy protokół powypadkowy lub karta wypadku zawierają stwierdzenia bezpodstawne. Odmowa przyznania świadczeń z powodów, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji Zakładu. Jeżeli w protokole powypadkowym lub karcie wypadku są braki formalne, Zakład niezwłocznie zwraca protokół lub kartę wypadku w celu ich uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...