Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy należy mi się odszkodowanie?????


wyspapiekna962
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 136
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • wyspapiekna962

    39

  • szkoda

    37

  • Parus Lex

    8

  • Ewania

    4

Top użytkownicy w tym temacie

 

kacha111 wrote:

Witam mam pytanie czy nalezy mi sie odszkodowanie po wypadku w pracy?Trzy dni temu uleglam wypadkowi w pracy.Spadl mi na głowe i kręgosłup ponad 2,5 metrowy panel ktory odpad od sciany.Odrazu po wypadku pojechalam na pogotowie zrobili mi badania zdjecia itp.Jesli chodzi o protokoły ze zdarzenia to firma nie bedzie robila zadnych problemow.Bylam u internisty i neurologa i jak narazie mam stwierdzone stłuczenie głowy i kregoslupa.Przebywam na zwolnieniu jak narazie mam je tylko na 5 dni ale bol nie ustaje wiec zapewne udam sie dalej do lekarza.Poza zusem jestem ubezpieczona w allianz jak myslicie nalezy mi sie jakies odszkodowanie?jakie papiery musze miec od lekarza ?Z góry dziekuje bo nigdy nie bylam w takiej sytuacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytek wrote:
To jest żałosne co Pani wyprawia na tym forum, po co Pani adres poszkodowanej by jej pomóc ?, proszę udzielić szczegółowych informacji tutaj bez ściągania za tą pomoc jakiejkolwiek prowizji.
Przepraszam za tego posta, również nic nie wnoszącego ale nie mogę patrzeć jak oblegają "bezinteresowni pomagacze za 30%" tego typu fora i to w tak nachalny sposób.
hmm..post pojawił sie pod moja wypowiedzią.. czy ja cos zrobiłam w nachalny sposób czy jednak przegapiłam jakis wpis..?
bo zwątpiłam.. :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS - za wypadek przy pracy jednorazowe odszkodowanie się jak najbardziej należy - 589 zł. za 1 % uszczerbku + 100 % zasiłku i świadczenia rehab.

 

Allianz - świadczenie również przysługuje - wysokość % uszczerbku x suma ubezpieczenia

 

Jeśli pracodawca ponosi winę za wypadek (zaniedbanie z jego strony, nieprzestrzeganie zasad bhp) możesz wystąpić z roszczeniami przeciwko niemu (jeśli ma ubezpieczenie OC to roszczenia do ubezpieczyciela). W grę wchodzi zadośćuczynienie, zwrot kosztów leczenia, przejazdów i rehabilitacji itp. Roszczenie o tyle ryzykowne, że jeśli planujesz powrót do pracy to mogą być problemy w relacjach z szefem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mialem wypadek w ktorym doznalem powaznego wielofragmentowego zlamania podudzia w sumie 5 zlaman.

Wypadek byl w maju 2009 i do dnia dzisiejszego kontynuuje leczenie.Nie dostalem zadnego odszkodowania od zusu.

Dokumenty o rente do zusu wyslane w listopadzie 2009.

Niestety podczs wypadku bylem pod wplywem alk.

Obecnie mam bardzo ciezka sytuacje bo nie mam kompletnie zadnych dochodow a leczenie kosztuje.

Wczoraj mialem 5 operacje i wyjeto mi zespol z podudzia i wycieto fragment kosci (boli jak......).

Czy jest jakas szansa na odszkodowanie czy rente w tym kraju?

Prosze o jakies porady lub wskazowki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jestem rencistą miałem wypadek podczas treningu( zerwane więzadło krzyżowe) z tego co wiem nie jestem ubezpieczony w klubie , czy należy mi się odszkodowanie ? jeśli tak , to gdzie mam się po nie zgłosić? I jeśli przydarzył by mi się taki wypadek np podczas grania w piłkę z kolegami czy mogę gdzieś się ubiegać o odszkodowanie? Dziękuje za informacje;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Pan zrobił sobie to sam, to nie ma mowy o odszkodowaniu. Jeśli krzywdę, szkodę wyrządził Pan sobie z winy klubu, to jak najbardziej może Pan żądać odszkodowania, zadośćuczynienia, rekompensaty od klubu (np. wystający, niezabezpieczony element, śliska nawierzchnia, niezabezpieczona dziura, itp.). Często placówki publiczne mają ubezpieczenie oc i wtedy Towarzystwo Ubezpieczeń jest likwidatorem. Musi być ktoś odpowiedzialny za dany teren.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam. Doznałem w pracy uderzając się drzwiami urazu kości nosa (złamanie z przemieszczeniem) zaczynałem pracę o godzinie 8:00 a wypadek zdarzył się 7:50 w protokole napisano mi że wypadek miał miejsce w drodze do pracy (ponieważ niby była 7:50) i z tego tytułu z zusu nic się nie należy? I jeszcze jedno pytanie ten nos był złamany tylko inaczej pół roku temu czy pzu przyznaje drugie odszkodowanie z to samo miejsce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam, pierwszą informacją, która musi Pan przekazać to informacja o protokole powywapdkowym jakie informacje są w nim zawarte na temat zdarzenia oraz jakie zostały wskazane w nim zaniedbania. Nie ulega wątpiwości, że świadczenia należą się ze wszystkich polis opacanych dobrowolnie NNW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokół sporzadzilem i napisane bylo ze wysmyknela mi sie reka podczas wiercenia sam niewiem jak to sie stalo doznalem chwilowego szoku a czy z zus nalezy mi sie odszkodowanie mniej wiecej jaka wysokosc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokól powinien sporządzić BHP-owiec a nie Pan. W protokole zapisane są wszystkie informacje na temat wypadku przy pracy, przyczyny, zaniedbania, opis sytuacji, nformacja czy wypadek zostal zakwalifikowany do wypadku przy pracy czy też nie... Czas na sporządzenie to 14 dni. W jakim stosunku pracy jest Pan zatrudniony??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

27 marca miałem wypadek w pracy ręka smyknęła mi się w maszynę i wiertła dwa poszarpały mi kciuk poszarpanie wyglada jak litera el. niemogłem wyłączyć maszyny ponieważ wyłącznik był z boku a bałem się że drugą reke mi szarpnie i sam wyszarpnąłem tą ręke pojechałem do szpitala miałem szycie wogóle nie czuje palca kciuka nie moge poruszać nim w dodatku niezdążyło mi szarpnąc drugiego palca dzięki bogu ale też mam szarpany lekko a z kciukiem to masakra mam pouszkadzane nerwy i sciegna teraz sciagli mi szwy czy należy mi się odszkodowanie i w jakiej wysokosci w pzu jestem ubezpieczony na 8000 tysiecy. jakie wysokosci należy mi sie odszkodowanie? lekarz mówi niewiadomo czy wroce do pracy?Prosze o odpowiedz dziekuje. i czy moj szef powinien mi dac jakies zadoscuczynienie

1) Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870) pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego. Szkodę można likwidować z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych (np. w pracy) jak i indywidualnych oraz z ubezpieczenia wypadkowego w ramach stosunku pracy tj. ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu. W myśl obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 23 lutego 2011 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej (M.P. Nr 18, poz. 187) w okresie od dn. 1 kwietnia 2011 r. do dn. 31 marca 2012 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych wynoszą 645zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Zgodnie z art. 3 przedmiotowej ustawy za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku. Za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała. Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby. Ustalenia w ustęp 5 protokołu powypadkowego, że wyłączną przyczyną wypadku była wina umyślna lub rażąca niedbalstwo pracownika czy też stan nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przez co w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku powoduje to, że pracownik owego świadczenia z ZUS nie otrzyma. Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 przedmiotowej ustawy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków, o których mowa w art. 3, było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Przepis ten ma wyłącznie zastosowanie do świadczeń z ustawy wypadkowej przysługujących pracownikowi, a nie przysługujących osobom najbliższym zmarłego w wyniku wypadku pracownika. Jeżeli w przewidzianych w tym przepisie okolicznościach pracownik poniósł śmierć to uprawnieni członkowie rodziny nie tracą prawa do świadczeń. Wynika to z treści tego przepisu i znalazło potwierdzenie w utrwalonym od lat orzecznictwie sądowym. Warunkiem uzyskania świadczeń przez pozostałych, uprawnionych członków rodziny pracownika jest aby śmierć tego pracownika nastąpiła w związku z wypadkiem przy pracy. Przepis ten nie wyłącza prawa do świadczeń, jeżeli do spowodowania wypadku dołączyły się inne przyczyny, poza naruszeniem przepisów przez pracownika. W przypadku zaistnienia dodatkowych, nie leżących po stronie pracownika przyczyn nie ma potrzeby badania stopnia zawinienia pracownika, który w takim przypadku, nawet przy udowodnieniu winy umyślnej, zachowuje prawo do świadczeń. Takie stanowisko było wielokrotnie prezentowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego, ostatnio w wyrokach z dnia 13 stycznia 1998 r., II UKN 446/97 (OSNAPiUS 1997 nr 23, poz. 693), z dnia 23 kwietnia 1998 r., II UKN 11/98 (OSNAPiUS 1998 nr 7, poz. 253) i z dnia 5 maja 1998 r., II UKN 29/98. (OSNAPiUS 1998 nr 8, poz. 288). Aby spełniona była ustawowa definicja wypadku określona w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) muszą być spełnione kumulatywnie przesłanki: 1) nagłość zdarzenia; 2) przyczyna zewnętrzna; 3) skutek w postaci urazu lub śmierci; 4) nastąpiło w związku z pracą. Brak jednego z tych elementów powoduje, że zdarzenie nie może być uznane za wypadek przy pracy. Wobec tego stan nietrzeźwości może wpierw prowadzić do ustalenia, że ów stan mógł doprowadzić do zerwania związku zdarzenia z pracą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
A w ZUS ile płacą za 1 procent uszczerbku na zdrowiu przy wypadku w pracy? a w PZU jaki jest procent. Dziekuje
ZUS od 1.04.2012 r. - 680,00 zł. za 1 % uszczerbku na zdrowiu

Z PZU wysokość kwoty za 1 % uszczerbku na zdrowiu zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia, w większości jest to iloczyn uszczerbku na zdrowiu x suma ubezpieczenia np. przy sumie 10 tyś za 1 % dostanie Pan 100,00 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

A prosze powiedzieć mi czy pzu będzie wzywało mnie na komisję?

PZU nie musi wzywać Pana na komisje lekarką, teraz w większości spraw korzystają z zaocznych komisji lekarskich, wydawanych na podstawie dokumentacji medycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. A proszę mi powiedzieć w jakiej skali tabeli uszczerbków mój się zalicza.Czy należy mi się godne odszkodowanie.Czy nie orientują się Państwo w jakiej wysokości są przyznawane uszczerbki od mojego rodzaju wypadku czy warto składać papiery? Dziękuje bardzo za tamte odpowiedzi jestem bardzo wdzięczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę mi powiedzieć w jaki sposób mam się bronić przed BHPowcem ponieważ ta ręka wysmyknęła mi się. A zresztą wiecie Państwo jacy są BHPowcy dobitnie zadają pytania a jak a co a po co. Cały czas czekam za nim jeszcze nie zjawił się w zakładzie pracy? Dziekuję bardzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. A proszę mi powiedzieć w jakiej skali tabeli uszczerbków mój się zalicza.Czy należy mi się godne odszkodowanie.Czy nie orientują się Państwo w jakiej wysokości są przyznawane uszczerbki od mojego rodzaju wypadku czy warto składać papiery? Dziękuje bardzo za tamte odpowiedzi jestem bardzo wdzięczny
Jakie by to nie były kwoty proszę walczyć o świadczenia. Jeżeli chodzi o polisę PZU to będą to kwoty kilkuset złotych. Natomiast jeżeli okaże się, że będzie możliwość dochodzenia roszczeń od pracodawcy to roszczenia będą dużo większe od kilkunastu tysięcy.
wyspapiekna962 wrote:
A proszę mi powiedzieć w jaki sposób mam się bronić przed BHPowcem ponieważ ta ręka wysmyknęła mi się. A zresztą wiecie Państwo jacy są BHPowcy dobitnie zadają pytania a jak a co a po co. Cały czas czekam za nim jeszcze nie zjawił się w zakładzie pracy? Dziekuję bardzo
Nie trzeba się bronić przed nim wystarczy powiedzieć prawdę. Proszę ocenić przede wszystkim czy pracodawca zapewnil bezpieczne stanowisko pracy i dostarczył odpowiednie materiały ochronne. Jeżeli w protokole pojawią się informacje, z którymi się poszkodowany nie zgadza może nanieść poprawki do tego protokołu a na końcu złożyć podpis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Po prostu nie mogłem wyłączyć maszyny ponieważ wyłącznik nie był w zasięgu mojej ręki gdzieś z boku gdyby był w zasięgu ręki to bym zdążył wyłączyć i by takiego uszczerbku nie miał. Dziękuję bardzo za odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien Pan dostać odszkodowanie z ZUS i z NNW PZU. Zawsze warto zgłaszać szkodę. Tu jest tabela uszczerbku PZU, dość sporo dają za utratę palca i jest rozróżnienie między lewą a prawą ręką http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.pzu.pl%2Fc%2Fdocument_library%2Fget_file%3Fuuid%3D9da11967-3597-46ce-8c27-c0e77d103930%26groupId%3D10172&ei=ZBqMT4OgOsOnhAePorTICQ&usg=AFQjCNGCNbIlrbc3luRBgmHZ5VRwS0MuFQ

Z punktami procentowymi to bywa różnie, niektóre towarzystwa mają dziwny system naliczania uszczerbku i np. 1% = 4%, także wszystko dokładnie powinno być napisane na polisie i w OWU.

W razie problemów proszę pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...