Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy należy mi się odszkodowanie?????


wyspapiekna962
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

wyspapiekna962 wrote:

Sprawa dotyczy majątku po zmarłym ojcu nie wiemy co zrobić

W zależności od okoliczności spadek można przyjąć wprost (bez względu na wysokość długów) z dobrodziejstwem inwentarza (do wysokości długów) lub odrzucić w całości. Zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W rozumieniu art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W myśl art. 640 § 1 k.p.c. oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do sądu spadku. W rozumieniu art. 643 k.c. o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • wyspapiekna962

    39

  • szkoda

    37

  • Parus Lex

    8

  • Ewania

    4

Top użytkownicy w tym temacie

Tu jest taka sprawa ojciec zmarł w styczniu i teraz tak pozostawił ze sobą długi do spłaty. Siostry pisały do banków o umorzenie ale bank odmówił umorzenia i będzie swoich rozszczeń dochodził na drodze sądowej. i teraz tak Zmarły pozostawił po sobie spadek to znaczy ogród czyli sad wokół domu przyrządy rolnicze i swoje co posiadał w domu i był właścicielem domu w którym mieszkał. Gdy zmarł siostra zaczęła się panoszyć jego pokojami bez wiedzy zasiała zboże na polu. Podziału majątku jeszcze nie było bo żadna z sióstr nie chce iść wnieść sprawy o podział. Próbowały te siostry się dogadać ale z nimi to jest tak

jedna siostra nie chce się zrzeknąć, druga siostra chce aby się na nią zrzekły i nie ma zgodności. A długi są do spłaty i odsetki cały czas rosną z dnia na dzień. Proszę o radę w tej sprawie jak by mogły najkorzystniej dogadać się. Ja im proponowałem sprzedać ten ogród bo tam będą ładne dwie działki sprzedać to podzielić się pieniędzmi i spłacić pozostałość ojca długów.Ale jedna z sióstr wyklucza taka opcje to jest ta siostra która panoszy się po ojca śmierci zasiała bez wiedzy tamtych sióstr zboże i panoszy się po całym domu Bardzo proszę o radę w tej sprawie.I Dziękuję bardzo za tamte odpowiedzi jestem bardzo wdzięczny Dziękuję. Jakie jest wyjście z tej sytuacji bo nie długo tak będzie że komornik im zabierze to co po ojcu zostało i sam pokryje resztę długów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sprawdzić w umowach czy kredyty nie były ubezpieczone - jeśli były wówczas zgłosić zdarzenie ubezpieczeniowe do danego towarzystwa i TU przejmie spłatę. Jeżeli dług nie jest zbyt duży to warto się dogadać i go spłacić. Nie warto odrzucić spadku, możesz sprzedać swoją cześć którejś siostrze jeśli nie widzisz tam siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
Tu jest taka sprawa ojciec zmarł w styczniu i teraz tak pozostawił ze sobą długi do spłaty. Siostry pisały do banków o umorzenie ale bank odmówił umorzenia i będzie swoich rozszczeń dochodził na drodze sądowej. i teraz tak Zmarły pozostawił po sobie spadek to znaczy ogród czyli sad wokół domu przyrządy rolnicze i swoje co posiadał w domu i był właścicielem domu w którym mieszkał. Gdy zmarł siostra zaczęła się panoszyć jego pokojami bez wiedzy zasiała zboże na polu. Podziału majątku jeszcze nie było bo żadna z sióstr nie chce iść wnieść sprawy o podział. Próbowały te siostry się dogadać ale z nimi to jest tak
jedna siostra nie chce się zrzeknąć, druga siostra chce aby się na nią zrzekły i nie ma zgodności. A długi są do spłaty i odsetki cały czas rosną z dnia na dzień. Proszę o radę w tej sprawie jak by mogły najkorzystniej dogadać się. Ja im proponowałem sprzedać ten ogród bo tam będą ładne dwie działki sprzedać to podzielić się pieniędzmi i spłacić pozostałość ojca długów.Ale jedna z sióstr wyklucza taka opcje to jest ta siostra która panoszy się po ojca śmierci zasiała bez wiedzy tamtych sióstr zboże i panoszy się po całym domu Bardzo proszę o radę w tej sprawie.I Dziękuję bardzo za tamte odpowiedzi jestem bardzo wdzięczny Dziękuję. Jakie jest wyjście z tej sytuacji bo nie długo tak będzie że komornik im zabierze to co po ojcu zostało i sam pokryje resztę długów
Trudno oceniać nie znając wysokości długu oraz wysokości majątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
Tu jest taka sprawa ojciec zmarł w styczniu i teraz tak pozostawił ze sobą długi do spłaty. Siostry pisały do banków o umorzenie ale bank odmówił umorzenia i będzie swoich rozszczeń dochodził na drodze sądowej. i teraz tak Zmarły pozostawił po sobie spadek to znaczy ogród czyli sad wokół domu przyrządy rolnicze i swoje co posiadał w domu i był właścicielem domu w którym mieszkał. Gdy zmarł siostra zaczęła się panoszyć jego pokojami bez wiedzy zasiała zboże na polu. Podziału majątku jeszcze nie było bo żadna z sióstr nie chce iść wnieść sprawy o podział. Próbowały te siostry się dogadać ale z nimi to jest tak
jedna siostra nie chce się zrzeknąć, druga siostra chce aby się na nią zrzekły i nie ma zgodności. A długi są do spłaty i odsetki cały czas rosną z dnia na dzień. Proszę o radę w tej sprawie jak by mogły najkorzystniej dogadać się. Ja im proponowałem sprzedać ten ogród bo tam będą ładne dwie działki sprzedać to podzielić się pieniędzmi i spłacić pozostałość ojca długów.Ale jedna z sióstr wyklucza taka opcje to jest ta siostra która panoszy się po ojca śmierci zasiała bez wiedzy tamtych sióstr zboże i panoszy się po całym domu Bardzo proszę o radę w tej sprawie.I Dziękuję bardzo za tamte odpowiedzi jestem bardzo wdzięczny Dziękuję. Jakie jest wyjście z tej sytuacji bo nie długo tak będzie że komornik im zabierze to co po ojcu zostało i sam pokryje resztę długów
1. proszę pamiętać, że ewentualne oświadczenia dotyczące przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, odrzucenia trzeba złożyć w terminie 6 m-cy od dnia otwarcia spadku tj. śmierci taty. Jeśli tego nie dokonacie odziedziczycie spadek wprost i jeśli długi spadkowe przekroczą wartość masy spadkowej będziecie odpowiadać swoim majątkiem.

2. proszę spotkać się z siostrami i ustalić jak duże są długi i jaka może być wartość majątku po tacie i wtedy podejmować działania.

3. jeśli nie mamy pewności co do długów, to najlepiej przyjmować spadek z dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to tyle że spadkobierca będzie odpowiadał potem za długi spadkowe tylko do wysokości tego co odziedziczył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W rozumieniu art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W myśl art. 640 § 1 k.p.c. oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do sądu spadku. W rozumieniu art. 643 k.c. o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podczas wyslania na kurs z pracy dokonoalem kolizji z mojej winy jak jest z odszkodowaniem dostalem zlwolnienie 10 dni 100% platne bhp spisal protokol, musze wyciagnac opis zwolnenia .. lecz on sie cos nie kwapi z tym a to juz przeszlo miesiac co tu robic i jak? moze ktos pomoz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

adi127 wrote:

Witam, podczas wyslania na kurs z pracy dokonoalem kolizji z mojej winy jak jest z odszkodowaniem dostalem zlwolnienie 10 dni 100% platne bhp spisal protokol, musze wyciagnac opis zwolnenia .. lecz on sie cos nie kwapi z tym a to juz przeszlo miesiac co tu robic i jak? moze ktos pomoz?

1) Często spowodowanie wypadku, kolizji może być uznane jako rażące niedbalstwo i wówczas nie należy się jednorazowe odszkodowania z ZUS. Wobec tego wszystko zależy od ustaleń poczynionych w protokole powypadkowym. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pracownik składa wniosek do pracodawcy o skierowanie do lekarz orzecznika ZUS w celu ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu- oryginał oraz zaświadczenie o stanie zdrowia- formularz N-9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie- oryginał, który jest ważny 30 dni od daty wystawienia. Na druku N-9 lekarz powinien zaznaczyć, że leczenie i rehabilitacja została zakończona. Pracodawca następnie przekazuje wszelką dokumentację do ZUS, który zazwyczaj wzywa na badanie przez lekarza orzecznika celem ustalenia trwałego procentowego uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z art. 14 ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej „komisją lekarską”, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Natomiast jeśli chodzi o świadczenia ustalane przez T.U. to żadne przepisy prawa nie nakładają na T.U. obowiązku powoływania komisji lekarskiej. Jednak w praktyce zwykle powoływana jest komisja zaoczne lun naoczna aby rzetelnie określić medyczne następstwa wypadku. Jednak należy pamiętać, że na podstawie przepisów k.c. przyznaje się nie tylko odszkodowanie ale i zadośćuczynienie. Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu jest tylko jedną z wielu składowych na które składa się zadośćuczynienie. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) decyzję, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 4, Zakład wydaje w ciągu 14 dni od dnia: 1) otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej; 2) wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do jednorazowego odszkodowania oraz jego wysokość, Zakład dokonuje z urzędu wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji. Zgodnie z art. 15 ust. 4 przedmiotowej ustawy od decyzji przysługuje odwołanie w trybie i na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, a także od decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, odwołanie, o którym mowa w ust. 2, nie przysługuje. Stronie przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań od decyzji, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego. Odwołanie wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej Zakładu, która wydała decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę. Jeżeli Zakład uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu. Jeżeli odwołanie nie zostało w całości lub w części uwzględnione, Zakład przekazuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania, sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem. Zgodnie z art. 477[9] § 1 k.p.c. odwołanie od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. W myśl art. 477[9] § 4 k.p.c. jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu. Zgodnie z art. 477 [10] § 1 k.p.c. odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze jedno pytanie dotyczące spadku po ojcu czy można zabezpieczyć majątek ojca ponieważ siostra która tam mieszka bezprawnie zasiała zboże na polu bez zgody pozostałych spadkobierców na dodatek panoszy się w ojca pokojach bez zgody pozostałych spadkobierców. W obecnej chwili nie stać mnie by założyć sprawę spadkową Jestem osobą niepełnosprawną i mam syna niepełnosprawnego i w obecnej chwili nie stać mnie o założenie sprawy spadkowej. Co mam w tej sytuacji zrobić ponieważ ojciec zmarł w styczniu 18, co mam zrobić w tej sprawie. Dziękuje za tamte odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

A mam jeszcze jedno pytanie dotyczące spadku po ojcu czy można zabezpieczyć majątek ojca ponieważ siostra która tam mieszka bezprawnie zasiała zboże na polu bez zgody pozostałych spadkobierców na dodatek panoszy się w ojca pokojach bez zgody pozostałych spadkobierców. W obecnej chwili nie stać mnie by założyć sprawę spadkową Jestem osobą niepełnosprawną i mam syna niepełnosprawnego i w obecnej chwili nie stać mnie o założenie sprawy spadkowej. Co mam w tej sytuacji zrobić ponieważ ojciec zmarł w styczniu 18, co mam zrobić w tej sprawie. Dziękuje za tamte odpowiedzi

Można złożyć wniosek do sądu o zabezpieczenie spadku. Pisze Pani, że Panią nie stać na sprawy sądowe- zawsze można wnosić o zwolnienie z opłat sądowych jak i przyznanie pełnomocnika z urzędu powołując się na trudną sytuację materialną. Innymi sposobami nic raczej nie da się wskórać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

Chcę zabezpieczyć majątek ojca proszę powiedzieć mi jakie dokumenty będe potrzebował by temn majątek zabezpieczyć i ile takie zabezpieczenie kosztuje?Proszę o odpowiedz

Wobec tego musi Pani skierować wniosek do sądu. Kwoty wniosku są symboliczne. Trzeba wykazać akt własności nieruchomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nIE POSIADAM AKTU WŁASNOŚCI PONIEWAŻ OJCIEC ZMARŁ I TAM MIESZKA SIOSTRA. TA SIOSTRA NIECHCE DAC AKTU NIERUCHOMOSCI I CO MAM W TEJ SPRAWIE ZROBIĆ TA SIOSTRA WSZYSTKO WYSPRZEDAJE Z DOMU PO OJCU?BEZ ZGODY DALSZYCH SPADKOBIERCÓW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

nIE POSIADAM AKTU WŁASNOŚCI PONIEWAŻ OJCIEC ZMARŁ I TAM MIESZKA SIOSTRA. TA SIOSTRA NIECHCE DAC AKTU NIERUCHOMOSCI I CO MAM W TEJ SPRAWIE ZROBIĆ TA SIOSTRA WSZYSTKO WYSPRZEDAJE Z DOMU PO OJCU?BEZ ZGODY DALSZYCH SPADKOBIERCÓW

Wystarczy wobec tego wsiąść stosowny wypis z księgi wieczystej z sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

A proszę mi powiedzieć ojciec który nam zmarł pozostawił długi do spłaty w wysokości 40 tysięcy kiedy ma prawo przyjść komornik i zająć ziemie i pozostałe rzeczy

Zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W rozumieniu art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W myśl art. 640 § 1 k.p.c. oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do sądu spadku. W rozumieniu art. 643 k.c. o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności. Wobec tego gdy długi przeszły na spadkobierców to komornik może wszcząć egzekucję komorniczą wobec dłużnika (spadkobierców) na żądanie wierzyciela. Wobec tego wszystko zależy od wierzyciela i z nim należy się dogadywać co do spłaty długów np. rozłożenia spłaty długu na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzieć mi teraz obecnie jestem na chorobowym pierwszy miesiąc płaci mi pracodawca ile powinnam dostać a pozostałe miesiące płaci mi ZuS ile powinnam dostać ze ZuSu a ile od pracodawcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

Proszę powiedzieć mi teraz obecnie jestem na chorobowym pierwszy miesiąc płaci mi pracodawca ile powinnam dostać a pozostałe miesiące płaci mi ZuS ile powinnam dostać ze ZuSu a ile od pracodawcy

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zgodnie z art. 9 ust. 2 przedmiotowej ustawy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100 % podstawy wymiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę mi powiedzieć ojciec który nam zmarł zostawił ogród czyli sad i on wynosi 72 ary czy można to sprzedać czy musimy odczekać 5 lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

A proszę mi powiedzieć ojciec który nam zmarł zostawił ogród czyli sad i on wynosi 72 ary czy można to sprzedać czy musimy odczekać 5 lat

Ten który nabył w spadku może go sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wczoraj szłam z dziecmi do sklepu przy jednym z budynków znajduje sie studzienka zasłonięta krzakami jedno z moich dzieci weszło międze te krzaki i ja weszłam za nim zeby go zabrac i nadepnełam na te studzienke niestety studzienka jest zle zabezpieczona o czym sie przekonałam poniewaz wieko studzienki sie przechyliło i wpadłam jedną noga do srodka w wyniku czego mam bardzo duze zadrapanie na nodze oraz ogromnego siniaka noga strasznie boli chodzic nie moge bo boli czy w tej sytuacji moge starac sie o jakies odszkodowanie jesli tak to gdzie dodam ze jest to studzienka z jakimis przewodami w srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agusia019 wrote:
witam
wczoraj szłam z dziecmi do sklepu przy jednym z budynków znajduje sie studzienka zasłonięta krzakami jedno z moich dzieci weszło międze te krzaki i ja weszłam za nim zeby go zabrac i nadepnełam na te studzienke niestety studzienka jest zle zabezpieczona o czym sie przekonałam poniewaz wieko studzienki sie przechyliło i wpadłam jedną noga do srodka w wyniku czego mam bardzo duze zadrapanie na nodze oraz ogromnego siniaka noga strasznie boli chodzic nie moge bo boli czy w tej sytuacji moge starac sie o jakies odszkodowanie jesli tak to gdzie dodam ze jest to studzienka z jakimis przewodami w srodku.
Można likwidować szkodę z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych jak i indywidualnych (jednak tutaj trwały uszczerbek na zdrowiu może wynosić 0%) oraz z polisy OC zarządcy budynku (tutaj też z uwagi, że to tylko siniak i zadrapanie ewentualnie zadośćuczynienie będzie niewielkie). Trzeba zadbać jednak o dowody tj. zdjęcia, oświadczenia świadków, najlepiej zawsze wzywać policję aby sporządziła notatkę urzędową i która jest wówczas bezspornym dowodem w sprawie likwidacji szkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę mi powiedzieć siostry doszły do porozumienia chcą iść do notariusza i teraz tak chcą się zrzeknąć swoich cześci na siostre w zamian za spłate w wysokości 20 tysiecy. a proszę mi powiedzieć co będzie ze sprzętami w domu po zmarłym ? czyli telewizor lodówka pralka? i proszę powiedzieć mi ile kosztuje przepis u notariusza żeby te dwie siostry zrzekły sie na tą trzecią siostre? I kto ma pokrywać koszty notariusza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
A proszę mi powiedzieć siostry doszły do porozumienia chcą iść do notariusza i teraz tak chcą się zrzeknąć swoich cześci na siostre w zamian za spłate w wysokości 20 tysiecy. a proszę mi powiedzieć co będzie ze sprzętami w domu po zmarłym ? czyli telewizor lodówka pralka? i proszę powiedzieć mi ile kosztuje przepis u notariusza żeby te dwie siostry zrzekły sie na tą trzecią siostre? I kto ma pokrywać koszty notariusza
1) Wchodzą w skład spadku;

2) Maksymalne stawki taksy notarialnej określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dn. z dnia 28 czerwca 2004 r.
w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (teskt jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 187 poz. 1336 ze zm.). W myśl § 3. przdmiotowego rozporządzenia maksymalna stawka wynosi od wartości: 1) do 3 000 zł - 100 zł; 2) powyżej 3 000 zł do 10 000 zł - 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł; 3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł - 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł; 4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł - 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł; 5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł - 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł; 6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł - 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł; 7) powyżej 2 000 000 zł - 6 770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7 500 zł,

3) Osoba zrzekająca się spadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

siostra chce nam dać przy notariuszu po 20 tysięcy czyli za notariusza będziemy musieli zapłacić 710 zł tak

Nie- maksymalna taksa notarialna wyniesie w tym przypadku 510zł, a jej faktycznie wysokość ustalana jest indywidualnie przez danego notariusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę mi powiedzieć ojciec który zmarł pozostawił do spłaty 40 tysięcy długu i zostawił ziemie którą można sprzedać czy komornik może zając tą ziemie długi nie są płacone już 4 miesiąc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

proszę mi powiedzieć ojciec który zmarł pozostawił do spłaty 40 tysięcy długu i zostawił ziemie którą można sprzedać czy komornik może zając tą ziemie długi nie są płacone już 4 miesiąc

1) Tak- może, z tym, że komornik wykonuje czynności na zlecenie wierzyciela. Tak samo wierzyciel może określić sposób egzekucji np. z nieruchomości. Dlatego co do spłaty długu trzeba rozmawiać bezpośrednio z wierzycielem, a nie z komornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę mi powiedzieć raty ojca nie są płacone już 4 miesiąc proszę mi powiedzieć kiedy bank się odezwie i kiedy może rozpocząc egzekucję raty nie są płacone 4 miesiąc juz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...