Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Czy należy mi się odszkodowanie?????


wyspapiekna962
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wyspapiekna962 wrote:
Mam pytanie wuja twierdzi że mojemu tacie się nie należy nic a mój tata i dwoje jego rodzeństwa są wpisani na księge wieczystą na kozłówku i tam jest 6 hektarów wuja twierdzi że nic im się nie należy a w postanowieniu sądowym jest napisane że jedna dwudziesta czwarta z ziemi a jedna dwunasta z udziałów w gospodarstwie im się należy co mamy w tej sprawie zrobić gdzie się udać co byś pan poradził mi zaskarżyć go ale o co jeszcze na dodatek obsiewał bezprawnie naszą część ziemi i nie zapłacił nam przez 28 lat dzierżawy twierdzi ze nic sie nam nie należy co mam zrobić w tej sytuacji proszę o pomoc
Skoro jest prawomocne orzeczenie sądowe to niczego nie można chcieć więcej. Nieruchomość należy do tego jak orzeczono w postanowieniu. Tym samym jego twierdzenia są gołosłowne. Teraz na podstawie art 222 k.c. można wnieść pozew o wydanie rzeczy. Zgodnie z art. 222 § 1 k.c. właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. W myśl § 2 tegoż przepisu przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez
pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. W myśl art. 172 § 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Zgodnie z § 2 owego artykułu po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 136
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • wyspapiekna962

    39

  • szkoda

    37

  • Parus Lex

    8

  • Ewania

    4

Top użytkownicy w tym temacie

To jaki krok muszą podjąć najpierw gdzie muszą się udać do sądu tak? czy wniesienie takiej sprawy jest drogie i kto tą sprawe będzie pokrywał jej koszty. czy mój tata i jego dwoje rodzeństwa mogą żądać spłaty od wuja czy wuja będzie im musiał wytyczyć działke na tym kozłówku co są wpisani na księge wieczystą jakie trzeba podjąć teraz działania, dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyspapiekna962 wrote:
To jaki krok muszą podjąć najpierw gdzie muszą się udać do sądu tak? czy wniesienie takiej sprawy jest drogie i kto tą sprawe będzie pokrywał jej koszty. czy mój tata i jego dwoje rodzeństwa mogą żądać spłaty od wuja czy wuja będzie im musiał wytyczyć działke na tym kozłówku co są wpisani na księge wieczystą jakie trzeba podjąć teraz działania, dziękuje
1) Tak- wniesienie powództwa, które może być poprzedzone wezwaniem przesyłką poleconą do wydania nieruchomości;

2) Opłata sądowa wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu. Ostatecznie koszty sądowe oraz zastępstwa procesowego ponosi strona która przegrywa sprawę;

3) Tak- może;

4) Pkt 1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

a jak pójdziemy to co musimy ze sobą zabrac postanowienie sadowe i cos jeszcze

Nie rozumiem gdzie mielibyście Państwo iść- jeśli już to do adwokata. Do sądu składa się pozew na piśmie. Dowodami będzie m.in. postanowienie sądu oraz wypis z księgi wieczystej, świadkowie na okoliczność uprawiania, użytkowania gruntu przez wuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

a proszę mi powiedziec tam sa jeszcze budynki jak to bedzie z budynkami czy bedzie musiał nas spłacic też czy sad wynajmie rzeczoznawce jak to jest

Wszystko zależy od tego czy owe budynki wchodzą również w spadek. Co do sprawy sądowej i wytoczenia powództwa to warto wynająć adwokata lub wnosić o przyznanie adwokata z urzędu powołując się na trudną sytuację materialną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wyspapiekna962 wrote:

dziekuje bardzo a prosze mi powiedziec co będzie z tą dzierżawą obrabiał 25 lat bez naszej nie wiedzy czy należą sie nam jakies pieniadze za to

Wszystko zależy jak się strony umówiły. Jeśli to była umowa dzierżawy lub użyczenia to zgodnie z art. 693 § 1 k.c. przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Zgodnie zaś z art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Wówczas do zasiedzenia nie mogło dojść, gdyż to był posiadacz zależny, a nie samoistny. W myśl art. 172 § 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Zgodnie z § 2 owego przepisu po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Zgodnie z art. 336 k.c. posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). W przypadku braku takowej umowy może pojawić się problem, gdyż zgodnie z art. 339 k.c. domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prozę mi powiedzieć moja mama zrzekła się domu i działki na mojego tatę a swego męża a tata chce to przepisać na mnie ale jest jeden problem mama ma córkę z poprzedniego małżenstwa i teraz tak czy będzie jej cos sie należało jak mama zrzekła sie na mojego tate a moj tata nie jest jej ojcem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile taki przepis mniej wiecej kosztuje mama chce sie zrzeknąć na mojego tate a tata potem na mnie żeby tamta corka mamy z poprzedniego malzenstwa nic nie dostala ile taki przepis ten nasz dom jest wartny 100 tysiecy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Witam serdecznie .Mam pytanie .W listopadzie zeszłego roku uległam wypadkowi w pracy .Zostałam kopnięta przez agresywnego pacjenta w podudzie .W wyniku czego doznałam silnego stłuczenia podudzia z krwiakiem obejmujacym 1/3 powierzchni i stłuczeniu stawu kolanowego . przeszłam przez leczenie zachowawcze i rechabilitacje .W wyniku urazu doszło do chondronalacii chrzastki i powstania torbieli w dole podkolanowym majacej połaczenie ze stawem kolanowym .Na chwile obecna mam zakonczone leczenie i rehabilitacje .Mam ograniczone zginanie stawu silne dolegliwości bólowe ,nie moge przykleknąć ani ukucnąć .Złożyłam dokumenty w pzu i po zaocznym rozpatrzeniu nie przyznano mi odszkodowania tłumaczac ze nie poniosłam stałego uszczerbku na zdrowiu .Czy nalezy mi sie odszkodowanie i czy ma sens odwołanie sie do pzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

annagal wrote:

Witam serdecznie .Mam pytanie .W listopadzie zeszłego roku uległam wypadkowi w pracy .Zostałam kopnięta przez agresywnego pacjenta w podudzie .W wyniku czego doznałam silnego stłuczenia podudzia z krwiakiem obejmujacym 1/3 powierzchni i stłuczeniu stawu kolanowego . przeszłam przez leczenie zachowawcze i rechabilitacje .W wyniku urazu doszło do chondronalacii chrzastki i powstania torbieli w dole podkolanowym majacej połaczenie ze stawem kolanowym .Na chwile obecna mam zakonczone leczenie i rehabilitacje .Mam ograniczone zginanie stawu silne dolegliwości bólowe ,nie moge przykleknąć ani ukucnąć .Złożyłam dokumenty w pzu i po zaocznym rozpatrzeniu nie przyznano mi odszkodowania tłumaczac ze nie poniosłam stałego uszczerbku na zdrowiu .Czy nalezy mi sie odszkodowanie i czy ma sens odwołanie sie do pzu.

Szanowna Pani, każde odwołanie ma sens ale musi być odpowiednio uzasadnione, zatem proszę dokładnie zapoznać się z OWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Proszę o odpowiedź na moje pytania.

 

Brałem udział w kolizji drogowej: zostałem uderzony w tył mojego auta.

Kierowca jadący za mną nie wyhamował i uderzył w tył mojego auta.

Na tylnym siedzenie siedziała moja żona i 7miesieczne dziecko.

Nikomu nic się nie stało, ale na wszelki wypadek wezwałem karetkę.

Po oględzinach w szpitalu stwierdzono, ze synkowi nic nie jest.

 

W tej chwili auto zostało naprawione z polisy winnego - polisa w PZU.

 

Moje pytanie:

 

Czy w związku z ta sytuacja mogę się domagać odszkodowania od sprawcy kolizji, dokładnie ujmując o odszkodowanie z jego OC poza kosztami naprawy auta.

Nie wiem jak to nazwać, być może straty na tle psychicznym dziecka, zony i mnie samego, starta cennego czasu, niepotrzebny stres itd.

Jeśli tak to ile mi się należy i w jaki sposób się tego domagać

 

Proszę o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Każdy uczestnik wypadku który doznał uszczerbku na zdrowiu nie ze swojej winy może starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Oczywiscie wszystko zależy od tego czy w tej sprawie może przedstawić odpowiednie dokumety z leczenia obrażeń ciała, lub innych urazów np. psychicznych powstałych na wskutek tego wypadku. Ma pan trzy lata na wystąpienie z roszczeniem licząc od daty kolizji.

Jeżeli jeszcze chce pan coś zapytać proszę pisać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...