Jump to content
Forum Odszkodowania

wypadek / rehabilitacja a ciąża / odszkodowanie


Recommended Posts

Witam ,

 

Prawie trzy lata temu miałam wypadek samochodowy w wyniku którego doznałam obrażeń kręgosłupa kręgów szyjnych, barku i urazów wewnętrznych głowy.

Policja skierowała wniosek do Prokuratury a ta do sądu karnego. Sprawa sądowa została już zakończona i mam od 2 tygodni wyrok przesądzający o całkowitej winie sprawcy (po wielu ekspertyzach itd.. gdyż Pana było na to wszystko stać i tak starał się wybronić).

W wyniku wypadku mimo pojawienia się na miejscu karetki nie byłam hospitalizowana ani nawet przewieziona do szpitala jednakże następnego dnia po wypadku musiała podjąć leczenie. Czyli poradnia chirurgiczna /neurologiczna oraz psychiatryczna (nie byłam w stanie z bóli przewrócić oczami a co dopiero ratować własną firmę jak się wszystko waliło dookoła) następnie po 5 miesiącach i zdjęciu kołnierza poradnia ortopedyczna i rehabilitacyjna. Rehabilitacje odbyłam nie do końca gdyż zaszłam w ciążę i musiałam przerwać (ze względu na urządzenia i ich emisje fal).

Po ciąży, porodzie, okresie karmienia dziecka zmuszona zostałam przez stan zdrowia zdecydowanie pogorszony do kontynuacji leczenia tym bardziej że ortopeda stwierdził że doszło do zwyrodnień i mam "rwę barkową / z drętwieniami kończyny górnej", leczę się ponadto neurologicznie na inne pozostałe przypadłości powypadkowe.

Bardzo proszę o pomoc i dosłownie listę, wyliczenie jak winnam etap po etapie działać w kwestii odszkodowawczej.

Nadmienię że w momencie zdarzenia byłam ubezpieczona z tytułu umowy o pracę i z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Mój samochód posiadał ubezpieczenia OC, AC, NW. Napiszcie proszę co robić i co winnam już zrobić a czego jeszcze nie zrobiłam. Mój adwokat twierdzi że o roszczenia odszkodowawcze od sprawcy możemy wystąpić dopiero w momencie zakończenia mojego leczenia. A co jeśli takie nie nastąpi jeszcze długo?

Link to comment
Share on other sites

.1 szkodę z ubezpieczeń dobrowolnych NNW (samochód, praca) należy zgłosić niezwłocznie przed upływem 3 lat od wypadku, aby nie doszło do przedawnienia

 

2. szkodę z polisy OC także można zgłosić już na tym etapie - dostanie Pani kwotę bezsporną, która nie zamyka dalszej możliwości dochodzenia roszczeń.

 

Z polisy OC ma Pani prawo do:

- zadośćuczynienia za krzywdę

- odszkodowania z tytułu kosztów poniesionych na leczenia, przejazdy, rehabilitację

- odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu

Link to comment
Share on other sites

Witam,

termin przedawnienia wynosi 3 lata, a w przypadku przestępstw 20 lat. Jeżeli wyrok dotyczył spowodowania uszczerbku na Pani zdrowiu to jest jeszcze czas, natomiast jeśli w wyroku chodzi tylko o kare za łamanie przepisów drogowych, to ma Pani 3 lata na zgłoszenie szkody. Z opisu wynika, że szkoda może być skomplikowana ze względu na opisane konsekwencje wypadku i zakres roszczeń, dlatego w przypadku szczegółowych pytań lub jeśli zdecyduje się Pani na profesjonalną pomoc proszę o kontakt z Kancelarią.

halszka wrote:
Mój adwokat twierdzi że o roszczenia odszkodowawcze od sprawcy możemy wystąpić dopiero w momencie zakończenia mojego leczenia. A co jeśli takie nie nastąpi jeszcze długo?
Co do adwokata to nie ma racji, bo szkodę z OC sprawcy można zgłosić nawet w dniu zdarzenia. Taka jest wręcz idea wynikająca z przepisów, gdzie istnieje możliwość wnioskowania o jeszcze nie poniesione koszty leczenia, także proszę się poważnie zastanowić nad dalszą współpracą w zakresie odszkodowań. Być może adwokat jest świetnym karnistą, ale niekoniecznie musi znać się na prawie cywilnym i odszkodowaniach.
Link to comment
Share on other sites

Witam,

przysługują Pani następujące świadczenia z OC sprawcy:

1. Zadośćuczynienie,

2. Zwrot kosztów leczenia.

3. Zwrot kosztów za dojazdy do placówek medycznych,

4. Zwrot utraconych zarobków,

5. Odszkodowanie za uszkodzone mienie.

 

Zgłoszenia z OC można dokonać bezpośrednio po zdarzeniu, zatem adwokat przekazał Pani błędną informację. Z tytułu NNW zgłoszenia dokonać można również bezpośrednio po zdarzeniu, natomiast świadczenia będą wypłacone po zakończonym leczeniu. Kwota zadośćuczynienia niestety, nie jest możliwa do precyzyjnego określenia bez dokładnego

zapoznania się z dokumentacją medyczną. W tego typu urazach występują duże rozbieżności pomiędzy przyznawanymi kwotami wahają się one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na jej ustalenie ma wpływ wiele czynników dlatego sprawy rozpatrywane są indywidualnie. W celu bliższego określenia możliwych do uzyskania kwot oraz trybu postępowania proszę o kontakt z kancelarią przez poniższą stopkę. Porady udzielane są bezpłatnie pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...