Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Próba z otrzymaniem odszkodowania za wypadek


Witek1988
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mój problem jest tego typu, że 29 stycznia szedłem sobie po chodniku wiejskim i było bardzo ślisko oraz ubytki i dziury w drodze. Wypadek się stał między przystankiem a drugim przystankiem gdzie prawie pomiędzy znajduje się przejście dokładnie mówiąc wchodząc na przejście pośliznąłem się noga mi za haczyła o dziurę plus do tego przy śliskości drogi wykręciło mi lewą nogę w kolanie (byłem trzeźwy) w okolicach zdarzenia moich dwóch kolegów mnie zobaczyło i zaciągi mnie dosłownie do domu bo nie dałem radę iść i na drugi dzień pojechałem na pogotowie a z tamtego miejsca prosto do szpitala w obecnej chwili wyniki wykazały, że miałem skręcona lewą nogę i blokadę stawu wraz z potłuczeniem( siniaki oraz opuchlizna) po operacji artroskopii wyszło naciągnięcie wiązadła krzyżowego i obecnie jestem przed rehabilitacją oraz 5 tyg. po artroskopii i nie jestem pewny czy będę miał jeszcze rekonstrukcje ale mam problemy nadal z nogą ale miałem kolejny uraz jechałem w poniedziałek o 11 rano rowerem bez stabilizatora drogą asfaltową wiejską w której były dziury, a w dole dziury wyspany kamień oraz studzienka wystająca i jadąc z górki podbiło mnie do góry starając się ratować zawadziłem dodatkowo o studzienkę która perfidnie wystawała i pojechałem dobre parę m po asfalcie głową i ciałem i doznałem licznych otarć na prawej oraz lewej ręce lewym i prawym kolanie, lewym łokciu, twarzy, nosa, czoła i głowy, oraz stłuczenie głowy, stłuczenie stawu kolanowego, oraz obicie lub stłuczenie prawego ramienia rany są dość duże zrobiłem zdjęcie każdego miejsca urazu oraz mam wszystko ze szpitala i jeszcze zrobię zdjęcia tych dziur i tej studzienki i mam zamiar starać się o odszkodowanie w końcu bo moje rachunki , koszty dojazdów wynoszą obecnie według faktur ponad 2 tys gdzie jestem zarejestrowany jako bezrobotny i dla mnie to jest duże obciążenie na dodatek koszty będą rosnąc , straciłem okazje do wyjazdu a granicę za zarobkiem, nie mogę podjąć pracy z powodu uszkodzenia na daną chwilę i moje główne pytania

do kogo mam kierować zadania o odszkodowanie do :

- zarządcy drogi , lub chodnika, czy do gminy?

 

Czy wypis dojazdów do placówek , szpitali, odwiedziny, wypisanie zadośćuczynienia za stracony czas i szkody na zdrowiu bo wiadomo kolano jak się zepsuje raz to ciężko bardzo wyleczyć i długotrwałe to jest, faktury za leczenie to wystarczające czy można coś dodać do tego?

 

czy łączyć szkodę z skręceniem z wypadkiem na rowerze czy też nie, w sensie, ze starać się za obydwa dostać odszkodowanie czy wspomnieć o chodniku starając się jedynie dostać odszkodowanie za obecnie świeży uraz (dodam, że obtarłem sobie i trochę gorzej mi się chodzi z nogą po wypadku (mówię o lewej na której miałem robioną artroskopie kolana)

czy w ogóle nie wspominać o tym urazie pierwszym?

 

i ostatnie pytanie ile mógłbym żądać za to co wypisałem? tak mniej więcej , żeby mieć szanse na dostanie odszkodowania?

 

PS. wybaczcie, że takie długie ale chciałem tak więcej opisać sprawę i z góry dziękuje za każdą radę i pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek1988 wrote:
moje główne pytania
do kogo mam kierować zadania o odszkodowanie do :
- zarządcy drogi , lub chodnika, czy do gminy?

Czy wypis dojazdów do placówek , szpitali, odwiedziny, wypisanie zadośćuczynienia za stracony czas i szkody na zdrowiu bo wiadomo kolano jak się zepsuje raz to ciężko bardzo wyleczyć i długotrwałe to jest, faktury za leczenie to wystarczające czy można coś dodać do tego?

czy łączyć szkodę z skręceniem z wypadkiem na rowerze czy też nie, w sensie, ze starać się za obydwa dostać odszkodowanie czy wspomnieć o chodniku starając się jedynie dostać odszkodowanie za obecnie świeży uraz (dodam, że obtarłem sobie i trochę gorzej mi się chodzi z nogą po wypadku (mówię o lewej na której miałem robioną artroskopie kolana)
czy w ogóle nie wspominać o tym urazie pierwszym?

i ostatnie pytanie ile mógłbym żądać za to co wypisałem? tak mniej więcej , żeby mieć szanse na dostanie odszkodowania?

PS. wybaczcie, że takie długie ale chciałem tak więcej opisać sprawę i z góry dziękuje za każdą radę i pomoc:)
1) Od zarządcy drogi (jego ubezpieczyciela);

2) Z polisy OC w ramach likwidacji szkody osobowej przysługuje odszkodowanie tj. m. in. koszty leczenia, hospitalizacji, rehabilitacji, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, protez, leków, materiałów opatrunkowych, dodatkowego odżywiania, utraconego dochodu, zniszczonych rzeczy podczas wypadku, holowania pojazdu, parkingu pojazdu i wynajmu pojazdu zastępczego od chwili powstania szkody do dnia likwidacji szkody jako normalne następstwa zdarzenia z którego wynikła szkoda jak i zadośćuczynienie którego wysokość zależy m.in. od bólu fizycznego i cierpienia psychicznego tzw. krzywdy moralnej, przebytych zabiegów i operacji, nasilenia bólu i cierpień oraz czasu jego trwania, długotrwałość choroby, rozmiaru kalectwa i jego trwałości, wpływu trwałego uszczerbku na zdrowiu na życie osobiste i społeczne, płci poszkodowanego, widocznych nieodwracalnych następstw medycznych wypadku tj. oszpecenia i kalectwa, wieku poszkodowanego, poczucia bezradności życiowej, nieprzydatności społecznej, wykluczenia społecznego, rodzaju wykonywanej pracy i zawodu, zwiększonych potrzeb, zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, z góry także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty odszkodowawczej tzw. renta odszkodowawcza na zwiększone potrzeby lub z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa;

3) Należy likwidować owe szkody odrębnie;

4) Kwoty ocenia się zawsze indywidualnie. Przykładowo, w sprawie, w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 września 2002 r., IV CKN 1266/00, wysokość zadośćuczynienia dla powoda – ucznia poparzonego w dniu 24 listopada 1994 r. (łączna powierzchnia oparzeń – 7%, w tym oparzenia pierwszego i drugiego stopnia twarzy oraz drugiego i trzeciego stopnia rąk), została ustalona na 70 000 zł, a w sprawie, w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 września 1999 r. III CKN 339/98, powódce, studentce medycyny, przyznano w 1996 r. zadośćuczynienie w kwocie 30 000 zł w związku z uszkodzeniem w wypadku samochodowym łokcia prawej ręki, przejawiającym w znacznym ograniczeniu prostowania i zginania tej ręki. W innej znów sprawie w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2004 r., I CK 131/03, powodowi przyznano zadośćuczynienie w kwocie 135 900 zł w związku z wieloodłamaniowym złamaniu kości podudzia lewego, skrócenia podudzia, przemieszczenia kości, złamania żeber, stłuczenia płatów czołowych mózgu, wstrząśnienia mózgu, złamania zębów, połamania kości śródręcza, ran ciętych i szarpanych czoła, warg, języka, rąk i tułowia. Stopień utraty zdrowia przez powoda biegły określił na 40%, a jeszcze w innej sprawie w której zapadł wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 września 2010 r., II CSK 94/10 powodowi przyznano zadośćuczynienie w kwocie 450 000 zł w związku z trwałym następstwem doznanych obrażeń jest ograniczenie ruchomości kręgosłupa oraz deformacji trzonów dwóch kręgów w odcinku lędźwiowym, ograniczenie ruchomości lewego stawu kolanowego i lewego stawu skokowego, słaby zrost kości lewego podudzia, znaczne zniekształcenie prawej kości piętowej z wtórnymi zmianami zwyrodnienia w stawie skokowo-piętowym oraz brak palca prawej stopy, gdzie trwały uszczerbek na zdrowiu wynosił 74%. Nie można całkowicie abstrahować od tendencji występujących w orzecznictwie w porównywalnych przypadkach, gdyż konfrontacja analizowanego przypadku z innymi pozwala uniknąć rażących dysproporcji kwot zasądzanych z tytułu zadośćuczynienia, które mogłyby godzić w poczucie sprawiedliwości.

Szkodę można likwidować też z wszelkich ubezpieczeń dobrowolnych NNW grupowych jak i indywidualnych. Wówczas odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu liczone jest jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkodę złożyć do ubezpieczyciela zarządcy chodnika wraz z dowodami czyli zdjęciami z oblodzonego chodnika, oświadczeniami świadków, dokumentacją medyczną, rachunkami etc. Kwoty zadośćuczynienia nie da się określić bez znajomości dokumentacji, jednak najważniejsze jest przyjęcie odpowiedzialności, bo bez tego nie będzie żadnych pieniędzy, także najpierw trzeba udowodnić związek przyczynowo skutkowy.

W razie dalszych wątpliwości proszę pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Proponuję skontaktować się z Kancelaria Odszkodowawczą cito w Krakowie, która zajmuje się uzyskiwaniem i dochodzeniem odszkodowań z powodu uszczerbku na zdrowiu. Sama dzięki nim wywalczyłam odszkodowanie za podobny wypadek do twojego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...