Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Ile dni ma zakład ma wyplacenie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu


frost
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam pytanie jak w temacie. Ponizej opisze skad to pytanie.

4 pazdziernika bylem w ZUS-ie na komisji/lekarz orzecznik, ktory stwierdzil 6% uszczerbek na zdrowiu. Wypadek w pracy z winy osoby drugiej- - naderwanie przyczepu miesnia dwuglowego prawej reki. Lekarz poinformowal mnie, ze orzeczenie zostanie wyslane do zakladu pracy i zostanie mi wyplacone jednorazowe odszkodowanie. Gdzies wyczytalem, ze zaklad pracy ma 14 dni od otrzymania orzeczenia na zaplate odszkodowania. Jak na razie nic takiego nie mialo miejsca. Czy mam zaczac monitowac swoj zaklad pracy, czy czekac dalej...nie wiem. Prosze o porade...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ava80 wrote:
14 dni to orzeczenie się uprawomacnia., dopiero po tym czasie o ile wiem płynie czas przeznaczony na wypłatę. Niech mnie ktos skoryguje.
A najłatwiej to jednak zadzwonić do najbliższego ZUSU ;)
Witam Panią ponownie na forum, trochę czasu minęło od ostatnich wpisów :)

Dla pytającego:

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

z dnia 30 października 2002 r. (Dz.U. Nr 199, poz. 1673)

tekst jednolity z dnia 22 września 2009 r. (Dz.U. Nr 167, poz. 1322)

Art. 15. [Decyzja o przyznaniu odszkodowania]

1. Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu.

2. Decyzję, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 4, Zakład wydaje w ciągu 14 dni od dnia:

1) otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej;

2) wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

3. Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do jednorazowego odszkodowania oraz jego wysokość, Zakład dokonuje z urzędu wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji.

4. Od decyzji przysługuje odwołanie w trybie i na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...