Jump to content
Forum Odszkodowania

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy i zamienniki....


Recommended Posts

Witam, 2 tygodnie temu miałem stłuczkę nie z mojej winy, sprawca wyjechał na skrzyzowanie wymuszając pierwszeństwo i uderzyłem przodem auta w Jego bok. Był to mój pierwszy wypadek. Standardowo przyjechał rzeczoznawca po kilku dniach wycenić szkode.

I zaczeło się...

Mój samochód to golf IV, 1.9 130 KM 2000r. w nieco lepszej wersji od standardowej. Uszkodzenia:

-przedni zderzak poszedł w mak

-pogieta belka wzmacnijąca zderzaka

-pognieciona maska i nadkole nad lewym reflektorem

-lewy reflektor też pa pa

-dodatkowo niewielkie czesci takie jak wsporniki, przesłony, kratki itd (jak to z przodu samochodu)

przedni zderzak nie był standardowy, pochodzil z KITU golfa GTI

 

samochód ogolnie kupiłem w marcu za ok 16 000 zł

 

o to kosztorys TU sprawcy (warta)

 

 

Części zamienne 426,66

Materiał lakierniczy [67,00 %] 659,46

Blacharz 6,70 50,00 335,00

Lakiernik 9,00 50,00 450,00

Prace dodatkowe 0,60 50,00 30,00


Koszt naprawy łącznie (netto) 1 901,12

VAT (Materiał) 23,0% 249,81

VAT (Robocizna) 23,0% 187,45


Koszt naprawy łącznie (brutto)

2 338,38

 

kosztorys ten dostałem oczywiście gdy o niego poprosiłem po dostaniu meila z samą kwotą i prośbą o numer konta na które mają przelać pieniądze. Było to stanowczo za mało żeby przywrócić auto do poprzedniego stanu.

 

Postanowiłem oddać samochód na warsztat, który współpracuje z Wartą przy likwidacji szkód. Mechanik odrazu stwierdził żenaprawa bedzie więcej wynosić ale wszystko już załatwi. Pytając o kwestje części takich jak zderzak usłyszałem że nie ma szans żeby zamontować taki jak wcześniej bo jego cena jest dużo większa niz w kosztorysie, maska mimo ze nie miała dużego uszkodzenia z przodu była nieco wygięta i odstawała dość mocno po zamknięciu. Usłyszałem że nie bedzie nowej tylko do naprawy tak jak uwzgledniono w kosztorysie.

Uznałem że trudno, taki kraj....

 

I TU MOJE PYTANIE, AUTO MA BYC ZA 2 DNI DO ODBIORU, CZY ISTNIEJE JAKAS MOZLIWOSC ABY PRZYWROCIC JEGO POPRZEDNI STAN CZY JUZ ZA POZNO I BEDE MUSIAL WYJECHAC SAMOCHODEM Z WARSZTATU WZBOGACONYM O JAKIES BADZIEWNE CHINSKIE ZAMIENNIKI?

 

Z GORY DZIEKUJE ZA JAKĄKOLWIEK POMOC

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Sprawa jest dość prosta, jeżeli pojazd przed wypadkiem miał zamontowane cześci oryginalne to użycie do naprawy części nie pochdzących od praoducenta pojazdu (zamienniki) nie jest przywróceniem pojazdu do stanu z przed szkody, za naprawę zawsze odpowiada warszat bo to nie Towarzystwo Ubepzieczeń zleca naprawę tylko Poszkodowany zleca warszatowi a TU pokrywa koszty poniesione. Zakres uszkodzeń może wskazywać, iż w przypadku użycia części oryginalnych koszt naprawy zbliżony by był do wartości pojazdu ale z OC można naprawiać do 100%. Po fakcie ale najlepszym rozwiazaniem było wstawienie pojazdu do autoryzowanego VW wtedy oni zrobiliby kosztorys wysłali do TU do akcpetacji albo od razu przy sprządzaniu kosztorysu wyszłaby szkoda całkowita, tam nie ma problemu z zamiennikami mają umowy i stosują tylko oryginały dają tylko rabat w zależności od wieku auta.

Są sprawy w których Poszkodowani skarżyli warszat i wygrywali za zamontowanie zamienników tylko Pan o tym wiedział, nie oszukali, w Sądzie nie będzie problemu udowodnić, że warsztat z TU (związany umową współpracy) nie naprawili szkody bo nie przywrócili majątku do stanu z przed szkody. Polecam stornę Rzecznika Ubepziczonych na, ktorej publikowane są wyroki Sądów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...