Jump to content
Forum Odszkodowania

pomoc na stałe


marekslask
 Share

Recommended Posts

Mam firmę spedycyjną. Sprawy mandatów i innych karnych, i w ogóle sprawy prawne to już dla mnie niemal chleb powszedni. Nie mam na tyle dużej działalności, żeby zatrudnić prawnika. Zajmuje się tym sam. I w tym przydałaby mi się lekka pomoc. Czy są jakieś programy albo serwisy z ustawami, rozporządzeniami? Szukanie w internecie to dla mnie poświęcenie masy czasu. Może jakieś porady, jak rozwiązywać różne przykładowe sytuacje. Może być bezpłatne, jak i płatne.
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z profesjonalnego serwisu skoro nie chce Pan korzystać z pomocy prawnika. Na rynku jest sporo serwisów informacji prawnej, gdzie można znaleźć akty prawne ale również komentarze do nich i orzeczenia. Wybór jest na prawdę duży, trzeba tylko się odpowiednio zastanowić co jest najbardziej istotne i zdecydować na jakiś.
Link to comment
Share on other sites

Aż tak szczegółowego nie szukam, tzn z orzecznictwem. Komentarze, czyli podpowiedź taka do przepisu tak? Najlepiej na stałe i jak najtaniej. A te systemy informacji prawnej to są przeznaczone dla każdego czy dla prawników? Połapie się o co chodzi?
Link to comment
Share on other sites

Tak, komentarz to takie objaśnienie przepisu, jak go interpretować. Czy dla każdego? Oczywiście, każdy może taki system zakupić. Ale czy będzie umiał z niego korzystać to już inna kwestia. Wiadomo akty prawne zawierają specyficzny język prawniczy. Przykładowo "przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza" - kojarzy się ze spadkiem składającym się ze zwierząt hodowlanych :). A tu chodzi o spadek bez długów, które go obciążają. Więc na pewno laik musi poświęcić trochę więcej czasu niż prawnik aby taki język zrozumieć. Chociaż może istnieją takie systemy dla "nie prawników".
Link to comment
Share on other sites

Do systemów informacji prawnej wykupuje się dostęp. I to wszystko zależy czy mamy pełny dostęp, czy do wybranych działów. Na pewno na początek polecałabym wypróbować system i dopiero zdecydować się na zakup. Wystarczy się zarejestrować, dostaje się wtedy kilka dni dostępu na wypróbowanie. Wtedy można sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy w stanie rozeznać się w systemie i czy jest on przydatny.
Link to comment
Share on other sites

Czyli nie ma darmowych na stałe? A te dla nie prawników, które to są? Nie chce testować wszystkiego. Nie mam na to czasu i w ogóle nie jest mi to potrzebne. Jeden prosty w obsłudze system mi wystarczy/
Link to comment
Share on other sites

Wiadomo, że jak coś ma być dobre, to raczej nie będzie bezpłatne. Jednakże często takie systemy informacji prawnej mają bezpłatny dostęp.

Słyszałem, że od niedawna można korzystać z nowego serwisu internetowego. Chodzi tutaj o profesjonalną wyszukiwarkę prawniczą, która działa podobnie jak popularne wyszukiwarki internetowe – jest prosta w obsłudze i oparta na jednym uniwersalnym oknie wyszukiwania. Jest zintegrowana z wyszukiwarką google, czyli nie tylko szuka informacji w orzecznictwie, aktach prawnych, ale i poprzez google.

Korzystał ktoś z już z tego systemu może? Wiem, że w teorii to wszystko może pięknie brzmieć, ale w praktyce różnie to już bywa. Mimo wszystko jeszcze chyba takiego systemu na naszym rynku prawniczym nie było.

Link to comment
Share on other sites

Tak, jest taki system, korzystałam. Nazywa się Lexis.pl. Rzeczywiście bardzo przydatny system dla kogoś, kto prawnikiem nie jest i korzysta z tego tylko przy okazji załatwiania swoich spraw. Na pewno ułatwieniem jest to, że nie trzeba znać dokładnej nazwy instytucji prawnej, aby odszukać potrzebne informacje. Przykładowo wpisuje umowa najmu i dostaje wszystko na ten temat: artykuły, komentarze, orzeczenia i wyjaśnienia zawarte w piśmiennictwie.
Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, szczególnie że jest to całkowicie inny system niż pozostałe. Przecież w żadnym innym nie masz wyszukiwarki opartej na google czy dostępu do nurtów orzeczniczych w konkretnych sprawach.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...