Jump to content
Forum Odszkodowania

Sprawca oddalił się-odmowa odszkodowania


Recommended Posts

Witam! w zeszły roku doszło do zdarzenia drogowego z udziałem mojego samochodu stojącego na parkingu przed Ośrodkiem zdrowia. Cofając auto Pani X wjechała w mój samochód po czym wysiadła z samochodu obejrzała szkodę i pomimo próśb świadka zdarzenia oddaliła się z miejsca kolizji. Odnalazłam świadka, który pamiętał tablice rejestracyjne , po paru dniach (myślałam , że owa Pani będzie chciała się dogadać) udałam się na policję w celu złożenia doniesienia. W tym samym dniu zadzwoniłam do swojego ubezpieczyciela i poinformowałam go o kolizji. Przyjęto zgłoszenie rzeczoznawca pojawił się i wycenił szkodę na 1300 zł. Pani dostała wezwanie do sądu wniesione przez policję. Wszystko byłoby ok gdyby nie odmowa wypłaty mi jakiegokolwiek odszkodowania. W uzasadnieniu, które dostałam od ubezpieczyciela czytamy cyt.: "z przykrościa informujemy, że w związku ze szkodą komunikacyjną po starannej analizie roszczenia postanowiono, iż niestety nie spełnia ono kryteriów kwalifikujących do wypłaty odszkodowania. Podstawą decyzji MTU stanowi art.34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (...), który mówi: Z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są zobowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia".

O co tu chodzi proszę mi powiedzieć, mój samochód owszem się nie poruszał tylko sprawcy i przecież doszło do zniszczenia mienia....??? co mogę dalej zrobić? czy mam szansę wygrać sprawę z ubezpieczycielem? Dodam tylko, że sprawca posiadał ubezpieczenie w tym samym towarzystwie co ja. Proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli sprawa została skierowana do sądu to należy ustalić jaki był wyrok. Zawsze może Pani podać do sądu bezpośrednio sprawcę. On i tak będzie musiał zapłacić albo pani albo regresem do TU.
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. podsumowując oznacza to , że mam założyć sprawę cywilną sprawcy a ubezpieczyciela już nie ruszać? A jak mogę ustalić ten wyrok- napisać do sądu prośbę, czy raczej osobiście?
Link to comment
Share on other sites

Radzę ustalić w TU dlaczego nie przyjęli odpowiedzialności. Zapewne albo na podstawie niekorzystnego dla pani wyroku, albo na podstawie braku rozstrzygnięcia w sądzie.Pozwać może Pani sprawcę albo TU - wg. pani uznania. Zawsze lepiej TU - bo jest wypłacalne. Tyle tylko, że sprawa już była lub jest w sądzie, więc na razie nie ma to sensu. Jeżeli wyrok był niekorzystny, to trzeba zapoznać się z uzasadnieniem, jeżeli nie było wyroku - to trzeba poczekać.
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj w sądzie odebrałam wyrok, okazało się, że sprawczyni została skazana. Co dalej ? pisać do Tu i przesłać kopię wyroku czy wszcząć postępowanie przedsądowne? Z góry dziękuję za poradę.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mam podbobná sprawe. Sprawca sie oddalil z miejsca stluczki. Sprawa ciagnie sie w sadzie juz od ponad roku, co jezeli sprawca np. sprzedal juz samochod, a jego polisa przeszla na innego wlasciciela. Czy bedzie on musial mi zaplacic z wlasnej kieszeni? Oczywiscie jesli sad uzna jego wine. byl bym wdzieczny za odpowiedz.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...