Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Sprawca oddalił się-odmowa odszkodowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! w zeszły roku doszło do zdarzenia drogowego z udziałem mojego samochodu stojącego na parkingu przed Ośrodkiem zdrowia. Cofając auto Pani X wjechała w mój samochód po czym wysiadła z samochodu obejrzała szkodę i pomimo próśb świadka zdarzenia oddaliła się z miejsca kolizji. Odnalazłam świadka, który pamiętał tablice rejestracyjne , po paru dniach (myślałam , że owa Pani będzie chciała się dogadać) udałam się na policję w celu złożenia doniesienia. W tym samym dniu zadzwoniłam do swojego ubezpieczyciela i poinformowałam go o kolizji. Przyjęto zgłoszenie rzeczoznawca pojawił się i wycenił szkodę na 1300 zł. Pani dostała wezwanie do sądu wniesione przez policję. Wszystko byłoby ok gdyby nie odmowa wypłaty mi jakiegokolwiek odszkodowania. W uzasadnieniu, które dostałam od ubezpieczyciela czytamy cyt.: "z przykrościa informujemy, że w związku ze szkodą komunikacyjną po starannej analizie roszczenia postanowiono, iż niestety nie spełnia ono kryteriów kwalifikujących do wypłaty odszkodowania. Podstawą decyzji MTU stanowi art.34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (...), który mówi: Z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są zobowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia".

O co tu chodzi proszę mi powiedzieć, mój samochód owszem się nie poruszał tylko sprawcy i przecież doszło do zniszczenia mienia....??? co mogę dalej zrobić? czy mam szansę wygrać sprawę z ubezpieczycielem? Dodam tylko, że sprawca posiadał ubezpieczenie w tym samym towarzystwie co ja. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawa została skierowana do sądu to należy ustalić jaki był wyrok. Zawsze może Pani podać do sądu bezpośrednio sprawcę. On i tak będzie musiał zapłacić albo pani albo regresem do TU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. podsumowując oznacza to , że mam założyć sprawę cywilną sprawcy a ubezpieczyciela już nie ruszać? A jak mogę ustalić ten wyrok- napisać do sądu prośbę, czy raczej osobiście?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę ustalić w TU dlaczego nie przyjęli odpowiedzialności. Zapewne albo na podstawie niekorzystnego dla pani wyroku, albo na podstawie braku rozstrzygnięcia w sądzie.Pozwać może Pani sprawcę albo TU - wg. pani uznania. Zawsze lepiej TU - bo jest wypłacalne. Tyle tylko, że sprawa już była lub jest w sądzie, więc na razie nie ma to sensu. Jeżeli wyrok był niekorzystny, to trzeba zapoznać się z uzasadnieniem, jeżeli nie było wyroku - to trzeba poczekać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w sądzie odebrałam wyrok, okazało się, że sprawczyni została skazana. Co dalej ? pisać do Tu i przesłać kopię wyroku czy wszcząć postępowanie przedsądowne? Z góry dziękuję za poradę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Mam podbobná sprawe. Sprawca sie oddalil z miejsca stluczki. Sprawa ciagnie sie w sadzie juz od ponad roku, co jezeli sprawca np. sprzedal juz samochod, a jego polisa przeszla na innego wlasciciela. Czy bedzie on musial mi zaplacic z wlasnej kieszeni? Oczywiscie jesli sad uzna jego wine. byl bym wdzieczny za odpowiedz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...