Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

moje dziecko spowodowało wypadek


Rekomendowane odpowiedzi

niedawno doszło do następujacego zdarzenia. moja córka w wieku 7 lat jechała chodnikiem na rowerze. chodnik nie ma 2 metrów szerokości więce wiem, ze nie powinna tam być. z prawej strony chodnika znajduje się placyk, który mieszkańcy wykorzystują jako parking. wyjeżdżając z parkingu kierujący samochodem przejeżdża przez chodnik. niestety z lewej strony wyjazdu rosną gęste krzaki i kierujący samochodem nie ma możliwości zobaczenia czy ktoś idzie chodnikiem. tak samo pieszy lub rowerzysta nie widzi wyjeżdżającego samochodu. w tym właśnie miejscu córka wjechała na zderzak wyjeżdżającego samochodu ( na chodniku). proszę o odpowiedź czy całkowita wina leży po stronie mojej córki czy winny jest również kierowca? w jaki sposób najkorzystniej załatwić sprawę. na miejscu nie było policji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alexbal wrote:
niedawno doszło do następujacego zdarzenia. moja córka w wieku 7 lat jechała chodnikiem na rowerze. chodnik nie ma 2 metrów szerokości więce wiem, ze nie powinna tam być. z prawej strony chodnika znajduje się placyk, który mieszkańcy wykorzystują jako parking. wyjeżdżając z parkingu kierujący samochodem przejeżdża przez chodnik. niestety z lewej strony wyjazdu rosną gęste krzaki i kierujący samochodem nie ma możliwości zobaczenia czy ktoś idzie chodnikiem. tak samo pieszy lub rowerzysta nie widzi wyjeżdżającego samochodu. w tym właśnie miejscu córka wjechała na zderzak wyjeżdżającego samochodu ( na chodniku). proszę o odpowiedź czy całkowita wina leży po stronie mojej córki czy winny jest również kierowca? w jaki sposób najkorzystniej załatwić sprawę. na miejscu nie było policji.
Córce z racji wieku nie można przypisać winy, ale Państwo jako przedstawiciele ustawowi obowiązani jesteście do naprawienia szkody wyrządzonej przez dziecko, chyba że uczyniliście zadość obowiązkowi nadzoru nad dzieckiem, a chyba dopuszczenie do jazdy dziecka po chodniku takiemu obowiązkowi nie czyni zadość. Najlepiej porozumieć się z właścicielem uszkodzonego pojazdu.

Jeśli w następstwie wypadku córka doznała obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia to możecie Państwo wystąpić z polisy OC samochodu który ją potrącił o zadośćuczynienie i odszkodowanie, nawet jeśli to jej zachowanie było bezpośrednią i wyłączną przyczyną zdarzenia.

W przypadku pytań proszę pisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie muszą Państwo nic płacić ! To, czy dziecko powinno czy nie powinno jechać po chodniku - to zupełnie inna sprawa. Najwyżej mogą Państwo zostać pouczeni lub ostatecznie ukarani mandatem.Podstawowym i jedynym powodem braku odpowiedzialności z Państwa strony jest fakt, że pojazd przejeżdżając przez chodnik ma bezwzględny obowiązek przepuścić wszystkich jego użytkowników i upewnić się, że w nikogo nie uderzy. Jeżeli w rowerku dziecka doszło do jakichkolwiek uszkodzeń to należy zgłosić szkodę z OC pojazdu. A kierowca nie może się zasłaniać brakiem widoczności i w ogóle to powinien przeprosić i odjechać (ostrożnie !).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coż, mam tu dwie różne opinie. osobiście wydaje mi się, ze kierujący pojazdem przejeżdżającym przez chodnik powinien ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na chodniku. no ale na 100% pewności nie mam. dziękuję za odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...