Jump to content
Forum Odszkodowania

Poważny wypadek w pracy


marta123
 Share

Recommended Posts

Witam! Jakiś miesiąc temu miałam wypadek w pracy szlifierka w maszynie uderzyła mnie w głowę i wyrwała mi cześć włosów. Głowa bolała ale nie było skaleczenia więc wysłano mnie na z powrotem na stanowiska. Po 2 godz. zwymiotowałam, przyjechała po mnie karetka. Okazało się że skutki wypadku są bardzo poważne i dalej je odczuwam. Ale nie poszłam na chorobowe tylko wróciłam do pracy. Po 2 dniach mnie zwolniono. Do tej pory nie otrzymałam protokołu wypadku (wątpię czy został w ogóle zgłoszony) W związku z tym mam dwa pytania: Jak zmusić byłego pracodawce do zgłoszenia wypadku? Jak dowiedzieć się czy pracodawca posiadał OC (ubezpieczenie pracowników w razie wypadków). Wypadek miał miejsce w dużej zagranicznej firmie. Z góry dziekuje za pomoc. Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Witam Panią serdecznie,

w mojej ocenie najlepiej to zrobić w formie pisemnego wezwania do zapłaty pracodawcy, (który jeżeli będzie ubezpieczony z całą pewnością powoła się na polisę by uchylić się od odpowiedzialności) w którym należy określić wysokość odszkodowania oraz zadośćuczynienia w określonym terminie.

 

Warto zrobić to jak najwcześniej aby "rany się do końca nie zagoiły" ponieważ im później proces się wytacza tym trudniej jest niektóre fakty udowodnić - a że legitymacja czynna należy w niniejszym stanie rzeczy to Pani musi Pani udowodnić fakty z których Pani dowodzi skutków prawnych.

 

W razie problemów chętnie służę pomocą.

xxx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...