Jump to content
Forum Odszkodowania

wypadek w pracy - prośba o radę , komisja ZUS, odszkodowanie z OC


jadam25
 Share

Recommended Posts

Witam!

Zacznę od początku:

A wiec 30.08.2012r. miałem wypadek w pracy – upadek ze schodów w skutek czego doznałem „wieloodłamowego złamania nasady dalszej kości ramiennej lewej”. Leczenie operacyjne – zespolenie metalowe plus jakieś tam popręgi itp. W szpitalu przebywałem 21 dni. Po wygojeniu usunięto mi zespolenie – tez operacyjnie(pełne uśpienie). Na zwolnieniu lekarskim (100%) przebywałem 6 miesięcy po czy z ZUS przyznał mi 6 miesięcy „świadczenia rehabilitacyjnego” też 100%. Wypadek uznawano za wypadek w pracy. Wiadomo intensywna rehabilitacja oraz sanatorium z ZUS trochę pomogło ale i tak zmiany się utrwaliły i zakres ruchu mojego stawu łokciowego w zgięciu wynosi około 100 st. natomiast wyprost około 45 st.. Czyli mam deficyt w zgięciu około 50 st. i w wyprosicie około 45 st.. ponadto z ruchem tym obrotowym łokcia tez nie jest za dobrze. TU Generali przyznało mi aż 4 % uszczerbku na zdrowiu – od tej decyzji się odwołałem – to było przed komisja ZUS- czekam na odpowiedź z TU. Natomiast komisja jednoosobowa ZUS w dniu dzisiejszym przyznała mi 10% uszczerbku.

Moje pytanka brzmią:

czy od tej ZUS-owskiej odwoływali byście się ?? jeżeli tak to jakiego uszczerbku mniej więcej oczekiwać??

Czy z OC zakładowego też mi coś się należy jeżeli w pkt 5 „protokołu” napisano „ brak dostatecznej ostrożności podczas schodzenia ze schodów” a w pkt 6. że pracodawca nie przestrzegał §21 rozporządzenia BHP

Oraz jaki jest okres dochodzenia odszkodowania z OC zakładu – czy w moim przypadku już się przedawniło??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1) W przypadku komisji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawidłowość orzeczenia najlepiej sprawdzić poprzez analizę porównawczą z tabelą uszczerbków na zdrowiu (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 w sprawie szczególnych zada orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania Dz. U. 2013 r. poz. 954).

2) Jeżeli chodzi o wypłatę odszkodowania przez TU Generali to również proszę sięgnąć do tabeli uszczerbków na zdrowiu Generali, można ją znaleźć np. tu http://www.generali.pl/binsource?docId=2391&paramName=FILE&index=1&language=PL. W tym miejscu chcę przypomnieć, że to ubezpieczenie osobowe na gruncie prawa cywilnego, więc trudno bez analizy polisy i tabeli uszczerbku na osobie Generali ocenić zasadność orzeczenia.

3) Po analizie powyższego przypadku jestem przekonany, że należał się Panu dodatkowo zasiłek pielęgnacyjny, który przyznawany jest na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do celów poza rentowych. Uważam, że w Pana przypadku można było nawet starać się o orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (czasowe).

 

W całej tej sprawie dziwi mnie to, że w pkt. 6 protokołu powypadkowego umieszczono informację o nieprzestrzeganiu rozporządzenia BHP. W tym miejscu powinno się umieścić informację o skutkach wypadku a zwłaszcza o rodzaju i umiejscowieniu urazu. Na pierwszy rzut oka wygląda, że zespół powypadkowy trochę się "zapędził". Jeżeli idzie Pan na całość, to proszę się skontaktować z prawnikiem (chociażby z kimś z tego forum) w celu analizy protokołu powypadkowego pod kątem powództwa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Skontaktuj się z Kancelarią Odszkodowawczą Cito Kraków. Pracuje tam grupa specjalistów, którzy udzielą Ci fachowej porady i krok po kroku pokierują jak dochodzić odszkodowania powypadkowego i za uszczerbek na zdrowiu. Specjaliści z kancelarii pomagają również w zakresie odszkodowań komunikacyjnych, powypadkowych samochodowych i typowo wypadków w pracy. Polecam !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...