Jump to content
Forum Odszkodowania

Regres PZU - kolizja z rowerzystą


Recommended Posts

Witam!

Mam pewien problem. Wiosną jadąc rowerem spowodowałem kolizję (wjechałem na jezdnię w miejscu, w którym nie powinienem). Dostałem mandat. Nikomu nic się nie stało, jednak samochód został lekko uszkodzony.

Myślałem, że na mandacie się skończy, gdyż poszkodowany (właściciel samochodu) powiedział, że nie muszę się martwić i będę musiał płacić za naprawę szkód, bo on pokryje je sobie z AC. Mam bardzo trudną syt. materialną. Nie pracuję, jestem studentem. Nie mam oczywiście samochodu, żadnego ubezpieczenia OC ani AC, dlatego tym bardziej byłem wdzięczny temu facetowi, że nie będzie żądał ode mnie pieniędzy za naprawę auta.

Wszystko ładnie, pięknie, do czasu... Dostałem pismo z PZU, że muszę zwrócić im pieniądze, które oni wypłacili, by pokryć szkody w samochodzie poszkodowanego. Co istotne jednak, poszkodowanemu podwyższono składki AC!! Kontaktowałam się z nim i powiedział, że żądania PZU są bezzasadne. Mogliby ode mnie żądać tych pieniędzy, jednak wówczas poszkodowany nie powinien mieć podwyższonego AC. A tak nie jest.

Proszę o pomoc w tej sprawie. Kwota, którą mam zapłacić PZU jest dla mnie kosmiczna i nierealna do zapłaty, nawet rozłożona na raty! Czy w ogóle żądania PZU są uzasadnione? Jeśli nie, to w jaki sposób się odwołać? Jeśli tak, to czy jest choć cień szansy, że umorzą sprawę ze względu na trudną sytuację materialną? Odroczenie lub rozłożenie na raty niczego nie zmieni- tylko będą rosnąć odsetki...

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie widzę powodów dla których TU miałoby rezygnować ze swoich roszczeń. Polisa AC poszkodowanego została obciążona a składka podwyższona tylko do czasu odzyskania od Pana regresu. Po jego wyegzekwowaniu wszystko mu zwrócą. Natomiast jest to normalne działanie, że dochodzą od pana jako sprawcy wypłaconej kwoty. Sytuacja materialna nie wpłynie na ich stanowisko. Dlatego warto mieć jakieś ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Link to comment
Share on other sites

Pisać zawsze warto, papier jest cierpliwy a zdarzają się różne cuda... a może ma Pan w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto wpłaca znaczną składkę do PZU (jakiś przedsiębiorca) ? to by można było wykorzystać.... Bo na litość bym nie liczył, raczej chłodna kalkulacja.
Link to comment
Share on other sites

A w taki, że jedynie względy biznesowe mogą zadziałać i jeżeli ktoś kto odprowadza dużą kasę w składkach zagrozi, ze pójdzie do innego TU jeśli nie umorzą pani regresu, to można spróbować.
Link to comment
Share on other sites

To raczej nie przejdzie, tak myślę. Z resztą i tak nikogo takiego nie mam w rodzinie ani wśród znajomych. Dziękuję jednak za odpowiedź.

Pozostaje mi iść i (nie wiem skąd) wziąć te pieniądze i zapłacić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...