Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Regres PZU - kolizja z rowerzystą


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pewien problem. Wiosną jadąc rowerem spowodowałem kolizję (wjechałem na jezdnię w miejscu, w którym nie powinienem). Dostałem mandat. Nikomu nic się nie stało, jednak samochód został lekko uszkodzony.

Myślałem, że na mandacie się skończy, gdyż poszkodowany (właściciel samochodu) powiedział, że nie muszę się martwić i będę musiał płacić za naprawę szkód, bo on pokryje je sobie z AC. Mam bardzo trudną syt. materialną. Nie pracuję, jestem studentem. Nie mam oczywiście samochodu, żadnego ubezpieczenia OC ani AC, dlatego tym bardziej byłem wdzięczny temu facetowi, że nie będzie żądał ode mnie pieniędzy za naprawę auta.

Wszystko ładnie, pięknie, do czasu... Dostałem pismo z PZU, że muszę zwrócić im pieniądze, które oni wypłacili, by pokryć szkody w samochodzie poszkodowanego. Co istotne jednak, poszkodowanemu podwyższono składki AC!! Kontaktowałam się z nim i powiedział, że żądania PZU są bezzasadne. Mogliby ode mnie żądać tych pieniędzy, jednak wówczas poszkodowany nie powinien mieć podwyższonego AC. A tak nie jest.

Proszę o pomoc w tej sprawie. Kwota, którą mam zapłacić PZU jest dla mnie kosmiczna i nierealna do zapłaty, nawet rozłożona na raty! Czy w ogóle żądania PZU są uzasadnione? Jeśli nie, to w jaki sposób się odwołać? Jeśli tak, to czy jest choć cień szansy, że umorzą sprawę ze względu na trudną sytuację materialną? Odroczenie lub rozłożenie na raty niczego nie zmieni- tylko będą rosnąć odsetki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie widzę powodów dla których TU miałoby rezygnować ze swoich roszczeń. Polisa AC poszkodowanego została obciążona a składka podwyższona tylko do czasu odzyskania od Pana regresu. Po jego wyegzekwowaniu wszystko mu zwrócą. Natomiast jest to normalne działanie, że dochodzą od pana jako sprawcy wypłaconej kwoty. Sytuacja materialna nie wpłynie na ich stanowisko. Dlatego warto mieć jakieś ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisać zawsze warto, papier jest cierpliwy a zdarzają się różne cuda... a może ma Pan w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto wpłaca znaczną składkę do PZU (jakiś przedsiębiorca) ? to by można było wykorzystać.... Bo na litość bym nie liczył, raczej chłodna kalkulacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w taki, że jedynie względy biznesowe mogą zadziałać i jeżeli ktoś kto odprowadza dużą kasę w składkach zagrozi, ze pójdzie do innego TU jeśli nie umorzą pani regresu, to można spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie przejdzie, tak myślę. Z resztą i tak nikogo takiego nie mam w rodzinie ani wśród znajomych. Dziękuję jednak za odpowiedź.

Pozostaje mi iść i (nie wiem skąd) wziąć te pieniądze i zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...