Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek samochodowy a wspólnota małżeńska


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wydaje mi sie ze nie ma na forum jeszcze takiego tematu wiec bardzo prosze o pomoc.

Moja mama uderzyla w moj samochod ktory stal na naszym wspolnym podworku , ubezpieczyciel juz po wycenie odmowil wyplaty odszkodowania powolujac sie na wspolnote majatkowa (na koncu podam artykul) poniewaz samochod mamy jest zarejestrowany tylko na nia, a moj na mnie i ojca (jej meza). Czy ubezpieczyciel moze odmowic mi wyplaty odszkodowania choc w papieraach/polisach nie ma zadnego wspolnego wlasciciela obu pojazdow ? Niewiem czy sie odwolywac od decyzji ubezpieczyciela...

 

Zgodnie z Art. 822 § 1 kodeksu cywilnego - Przez umowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone

osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Celem umowy ubezpieczenia OC jest więc naprawienie szkody wyrządzonej osobie trzeciej. W omawianej

sprawie szkoda została wyrządzona posiadaczowi pojazdu, bedacego jednocześnie posiadaczem pojazdu

sprawcy.

 

Natomiast zgodnie z art. 31 § 1 KRO szkoda nie została wyrządzona osobie trzeciej - z chwilą zawarcia

małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa)

obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich

(majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego

każdego z małżonków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcu podałeś artykuł, który wyjaśnia, dlaczego odszkodowania nie będzie - ponieważ Twój ojciec nie jest dla sprawczyni, czyli dla Twojej mamy osobą trzecią.

 

W tej sprawie zastanawiam się, czy syn nie powinien dostać swojej połowy odszkodowania - w końcu on z matką nie ma wspólności ustawowej. Może jakiś prawnik się wypowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak to własnie wygląda i ma to na celu zapobieganie wyłudzeniu odszkodowań. Zasada ta nie jest stosowana tylko w sytuacji jeśli ktoś doznałby obrażeń bo nikt nie będzie ryzykował swojego zdrowia w celu wyłudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...