Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Sprawca bez OC


mateuszwdowiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

miałem wczoraj stłuczkę, nie moja wina, sprawca to obcokrajowiec bez ważnego OC.

Na miejsce zdarzenia została wezwana policja, sprawca został ukarany mandatem.

 

W jaki sposób najlepiej mam naprawić auto? Najpierw oddałem go do jednego zakładu w którym obiecywali naprawę bezgotówkową (tak obiecywał laweciarz na miejscu stłuczki). Na miejscu się jednak okazało, że skoro sprawca nie ma ważnego OC, to naprawa będzie normalnie na mój koszt. A gdy dowiedzieli sie, że mam AC, to w takim razie z mojego AC. Ja nie chcę auta naprawiać z AC, ponieważ po pierwsze będę miał stratę zniżek a po drugie mam słabe AC, które po pierwsze będzie miało zaniżony kosztorys a po drugie obejmuje amortyzację części, tak więc na pewno nie wystarczy na naprawę.

 

Co mogę zrobić w tej sytuacji, czy mogę skorzystąć z Funduszu Gwarancyjnego? Czy musi być naprawa z mojego AC, a następnie mój ubezpieczyciel odzyska pieniądze za naprawę z Funduszu Gwarancyjnego, i z funduszu Gwarancyjnego mogę się ubiegać o zwrot nadpłaty i zniżek AC?

 

Czy da radę to załatwić najlpiej jakoś bezgotówkowo?

 

Auto zabrałem z tego zakładu, w poniedziałek będzie rzeczoznawca od mojego ubezpieczyciela ponieważ zgłosiłem już szkodę.

 

Bardzo proszę o podpowiedzi, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie z tego co wiem, nawet na stronie UFG jest informacja, że w przypadku, gdy mam AC, to Fundusz zwraca mi tylko różnicę w wysokości pomiędzy tym co pokryło AC a faktycznym kosztem naprawy, oraz różnicę z tytulu utraconych zniżek. Nie wiem tylko po pierwsze na jakiej podstawie jest zwracana ta różnica, czy wystarczą faktury od zakładu w którym naprawiam. I nie wiem jaka powinna być kolejność mojego działania:

a) najpierw naprawiam auto moim kosztem i zbieram faktury a następnie próbuję odzyskać pieniądze

b) najpierw czekam na całkowity kosztorys od TU, następnie na wypłatę pieniędzy z AC i na wyrównanie z UFG i dopiero naprawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Ok, rozumiem, że teraz czekam na kosztorys od TU.

(Zakładam, że będzie zaniżony, ale zostawmy to.. )

Tylko, że według kosztorysu, przykładowo naprawa będzie kosztować 10.000 zł (co nie wystarczy na naprawę, bo kosztorys zaniżony), ale moje AC zakłada amortyzację na poziomie 35%, czyli rozumiem, że dostanę 6500zł a pozostałe 3500 będę musiał odzyskać od UFG? Dobrze rozumiem? Czy w jaki sposób się to odbywa?

I co z kwotą pozostałą, przykładowo warsztat wystawi mi za naprawę fakturę 15000zł (bo taką dostałem wstępną wycenę), to jak odzyskać resztę?

 

Czy powinienem po kosztorysie od TU dostać kosztorys od warsztatu i ubiegać się jakoś o różnicę jeszcze przed naprawą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...