Jump to content
Forum Odszkodowania

Sluczka przy wyjezdzie z parkingu na droge dwupasmowa


Recommended Posts

Witam,

bardzo prosze o porade, kto jest winny kolizji:

Pojazd 1 daje kierunkowskaz i wyjezdza z parkingu (przyleglego do drogi dwupasmowej) I

Pojazd 2 wjezdza jednoczesnie na ten sam pas z lewej strony (zostaje uderzony w prawy bok)

 

Teraz pojawia sie pytanie kto jest winny kolizji majac na uwaze wiedze o tym, ze

-wyjezdzajacy z parkingu musi ustapic pierwszenstwa pojazdom znajdujacym sie na pasie, na ktory to chce wjechac

-pojazd jadacy prawym pasem musi ustapic pierwszensta pojazdom wjezdzajacym z na ten sam pas z prawej strony.

I I I

I KO I I KOLIZJA

I I I I

IP2 I P1 I I POJAZD 2 / POJAZD 1

I I I

I I I I

 

 

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Pojazd 1 włącza się do ruchu, a więc bezwzględnie musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze głównej (bez znaczenia, na którym pasie). Pojazd 2 miałby obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na tym pasie, ale nie pojazdem włączającym się do ruchu na ten pas (ewentualnie zmieniającym kierunek jazdy - jeżeli były już w ruchu).

 

Jeżeli w miejscu, w którym doszło do zderzenia, pasy ruchu są oddzielone linią ciągłą (pojedynczą lub podwójną), to wtedy można rozpatrywać ewentualne przyczynienie się kierowcy pojazdu nr 2.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Rozumiem. Czyli ewidentnie jest to moja wina (kierowalem pojazdem 1) nawet jesli moj pas byl pusty i pomimo sygnalizowania uprzedniego wjechania na pas. Jesli takie jest prawo to uwazam, ze jest ono troche niesprawiedliwe, poniewaz nie jest do konca jasne po ktorej stronie lezy wina. Wjezdzam przeciez na pas ktory jest wolny Osoba kierujaca pojazdem 2 jadacym po lewym pasie powinna rowniez patrzyc na to co dzieje sie do przodu a nie tylko z tylu - wjezdzajac na prawy pas z lewego.

Ja bym powiedzial (nie znajac prawa),ze jest to winna obopulna, ale nawet i to mnie nie ratuje.

 

Jeszcze raz dziekuje

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Moim zdaniem jest to jednoznaczne. Tak jak zaznaczyłem, jeżeli linia oddzielająca pasy ruchu była przerywana (nie ciągła), to kierowcy poruszający się po tym pasie mogli zmienić pas ruchu nawet w miejscu, gdzie Ty włączałeś się do ruchu.
Link to comment
Share on other sites

Dochodzi do tego pytanie - co w przypadku gdy kierowca od 2 miesiecy nie zglasza sie do swojej ubezpieczyczalni (dodam ze jest to Wegier a zdarzenie mialo mialo miejsce w Austrii)

Czy w takim wypadku zwiekszam szanse, bo moj ubezpieczyciel przestawia moja wersje wydarzen?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jak była policja na miejscu zdarzenia, to raczej nie zwiększasz swoich szans. Szkodę będzie prawdopodobnie likwidował ubezpieczyciel węgierski (korespondent Twojego ubezpieczyciela). Dlatego to tak długo trwa.
Link to comment
Share on other sites

Policja sie nie pojawila, bo nie bylo ofiar ani zadna niepoprawna formalosc. Trwa to na pewno, ale problem w tym, ze on nawet nie zglosil zdarzenia. Poprzez to jego strona( Wegierska) nie ma jego ''zeznania wypadkowego'' i slyszalem od mojej obezpieczalni, ze po 3 miesiacach biora tylko moja strone pod uwage. Moze malo to zmienic. Jesli jest tak jak mowisz - zakladajac sytuacje, ze nawet jesli zrobil by to specjalnie, widzac mnie i moje zamiary wjechania na pas to i tak ja jestem winny.
Link to comment
Share on other sites

To, że ktoś wykonał jakiś manewr umyślnie (specjalnie) raczej jest nie do udowodnienia. Jak nie było policji na miejscu zdarzenia, to faktycznie ubezpieczyciel może mieć trudności w ustaleniu odpowiedzialności. Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę, że ubezpieczycielowi musisz podac prawdziby przebieg zdarzenia. Inaczej narażasz się na odpowiedzialność karną. A jak to ubezpieczyciel zinterpretuje to już niewiadoma. Moje zdanie masz wyżej.

 

p.s. te 3 miesiące, to zapewne chodzi im o Art. 14 ust. 2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

2. W przypadku gdyby wyjaśnienie w terminie, o którym mowa w ust. 1, okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W terminie, o którym mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

 

Jeżeli tak, to przekroczenie tego terminu również jest możliwe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...