Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Jak wygląda proces odwołania się od decyzji ZUS?


kulka_rteci
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przychodzę z pytaniem odnośnie tego jak wygląda ten proces. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 

W skrócie: sierpień 2017 wypadek w pracy, złamanie ręki, L4, leczenie, zakończenie leczenia, badanie lekarza orzecznika ZUS, 5% stałego uszczerbku na zdrowiu, decyzja ZUS: jednorazowe odszkodowanie: 4045zł

 

Co, jeśli nie czuję by ta kwota była odpowiednia do strat jakie poniosłam przez nieobecność w pracy, do bólu jaki musiałam znieść i teraz konsekwencji itd? Już na rehabilitacji poradzono mi by się odwołać ale wtedy nie wiedziałam, że procent uszczerbku na zdrowiu to jedno a kwota jemu odpowiadająca to drugie.

 

Więc co z resztą krzywd? Nie mam do kogo się zwrócić o pomoc, w internecie ciężko o jakieś konkretniejsze informacje:

 

1. czy ZUS wypłaca to odszkodowanie tylko za uszczerbek pomijając cały ogół reszty okoliczności przez które jestem stratna? A więc przy uszczerbku 5% ja nie mogę liczyć na nic ponad to 4045zł? (chodzi o mniejsze wynagrodzenie po powrocie, o opiekę jakiej wymagałam, ból, koszty leczenia etc)

 

2. czy jeśli chciałabym się odwołać to znów będę musiała być poddana badaniu lekarza orzecznika ZUS (niekoniecznie podważam procent uszczerbku a nieadekwatną do bólu kwotę) i jedynym sposobem by uzyskać większą kwotę to uzyskać również większy procent stałego uszczerbku na zdrowiu?

 

3. czy jest to możliwe, by po odwołaniu (ewentualnym badaniu) ZUS/Sąd ustalił mniejszą kwotę odszkodowania lub mniejszy uszczerbek a więc będę musiała zwrócić pieniądze, które już otrzymałam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Na odwołanie od decyzji ZUS jest konkretny czas, w każdym piśmie z ZUS na końcu są określone terminy na wniesienie zastrzeżeń i odwołania. Po odwołaniu może być ale nie musi być powołana jeszcze jedna komisja lekarska.

 

Jeżeli chodzi o "mniejsze wynagrodzenie po powrocie, o opiekę jakiej wymagałam, ból, koszty leczenia etc" to jeżeli zdarzenie miało miejsce z winy pracodawcy i ma on OC to możesz zgłosić m.in takie roszczenia do jego ubezpieczyciela.

 

Pozdrawiam

Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

O widzę, ktoś ma podobne problemy jak ja Właśnie zastawiam się, czy ZUS wypłaci mi odszkodowanie a po odwołaniu dopłacą, czy wypłata będzie wstrzymana aż zakończy się odwołanie i wtedy wypłacają tyle ile ostatecznie stwierdza, że mi się należy?

Czy w ogóle warto składać odwołanie, bo mogą uznać, że należy mi się jeszcze mniej niż uznali wcześniej. Przecież zanim rozpatrzą odwołanie może się okazać, że już ozdrowieję ;)

Interesuje mnie też, jak to wygląda jak na zwolnieniu po wypadku dostaję mniejsze dochody, czy ZUS może to jakoś wyrównać?

Walka z ZUSem to jednak poważna sprawa, czy warto się na to porywać? Muszę wziąć prawnika czy to jest możliwe samemu, dopełnienie ich procedur?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

odwołanie od decyzji ZUS może nastąpić już na etapie otrzymanego orzeczenia lekarskiego, gdyż jeśli po komisji doręczono je Pani do rąk własnych, ma Pani możliwość złożenia sprzeciwu - do 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego. W tym trybie komisja lekarska rozpatruje zarzut błędnego orzeczenia i może powołać kolejną komisję naoczną, wykonać badanie i wydać nowe orzeczenie. Może podtrzymać wydane orzeczenie, jako prawidłowe lub je zmienić.

Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Również Prezes ZUS w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu takiego zarzutu ZUS niezwłocznie poinformuje także poszkodowanego.

 

Tryb odwołania od decyzji ZUS, którą otrzymuje Pani listownie jest wskazany w pouczeniu (jeśli załączone jest do niego orzeczenie, którego wcześniej Pani nie otrzymała) i wynosi 30 dni. Odwołanie składa się do właściwego Sądu Rejonowego za pośrednictwem ZUS. Rozpatrzenie odwołania jest więc prowadzone na etapie sądowym.

Oczywiście istnieje możliwość samodzielnego prowadzenia procesu odwoławczego, ale jeśli uważa Pani iż orzeczenie lub decyzja zostały wydane błędnie i są bardzo krzywdzące, lepiej skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika.

Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/odwolanie-od-decyzji-zus-w-sprawie-jednorazowego-odszkodowania/

 

Niestety wypłata odszkodowania z ZUS dotyczy jedynie świadczenia za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu i nie obejmuje dodatkowych świadczeń (utraconych dochodów, kosztów leczenia czy rehabilitacji). Jeśli jednak wypadek w pracy zaistniał z winy pracodawcy lub na skutek jego zaniedbań, możliwe jest dochodzenie roszczeń uzupełniających z OC pracodawcy, obejmują one oprócz zadośćuczynienia również pozostałe koszty i szkody poniesione wskutek wypadku.

Pozdrawiam

Marta Sordon

Pozdrawiam

Marta Sordon

Campter Odszkodowania

tel. +48 795 005 188 ul. Oświęcimska 7, 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...