Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Odszkodowanie za niezdolność do pracy (praca zawodowa+ własna)


AM1975
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Uległem wypadkowi w zeszłym roku w związku z czym, byłem na zwolnieniu i nie jeździłem do pracy. Mam 2 pytania w związku z tym:

1. Czy mogę ubiegać się o zwrot różnicy w wynagrodzeniu z TU, ponieważ wiadomo, będąc na zwolnieniu otrzymywałem mniejsze wynagrodzenie. Jeśli tak to jak to udokumentować, czy wystarczą przelewy i zaświadczenie z pracy, że jestem zatrudniony na takiej i takiej stawce?

2. Czy mogę ubiegać się o zwrot z TU z tytułu niemożności wykonywania pracy w moim domu, na budowie itd ( obecnie buduję dom) i z powodu wypadku nic nie mogłem robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak - trzeba wykazać ile mógłby Pan zarobić gdyby nie wypadek i odjąć to co otrzymał Pan od pracodawcy, ZUS (zaświadczenia).

 

2. Jeśli w związku z niemożnością wykonywania prac wynajął Pan kogoś i poniósł w związku z tym wydatki, to tak. Jeśli wykonał Pan te prace ale później, to NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Miałbym jeszcze pyt. uzupełniające:

1. Czy do TU trzeba przedstawiać te wyliczenia tylko za okres choroby, czy ew. dobrze byłoby pokazać przelew/ ZUS miesiąc przed i np. miesiąc po chorobie?

2. Czy dla potwierdzenia wynajęcia osoby do pracy i poniesienia kosztów z tym związanych wystarczy przedstawienie umowy o dzieło/ zlecenie do TU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałbym dopytać, ponieważ w tym okresie miałem też wynajętą firmę do różnych prac porządkowych, utrzymaniowych, dostosowawczych budowę ( były to prace niefachowe, które mógłbym wykonać, gdybym był zdrowy).

Za te prace mam długi, odroczony termin płatności (90 dni) wg. umowy. Chciałbym zapytać, czy po zapłaceniu wystawionego rachunku tej firmie będę mógł go przedstawić do TU celem zwrotu poniesionych kosztów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AM1975 wrote:
Dziękuję za odpowiedź. Miałbym jeszcze pyt. uzupełniające:
1. Czy do TU trzeba przedstawiać te wyliczenia tylko za okres choroby, czy ew. dobrze byłoby pokazać przelew/ ZUS miesiąc przed i np. miesiąc po chorobie?
2. Czy dla potwierdzenia wynajęcia osoby do pracy i poniesienia kosztów z tym związanych wystarczy przedstawienie umowy o dzieło/ zlecenie do TU?
1. Tak trzeba przedstawić wyliczenia dotyczące poniesionej straty
2. Na Panu jest ciężar dowodu tzn. Pan ma wykazać, że skorzystanie z firmy było konieczne i wykazać wysokość szkody. Jeśli miał Pan umowy to trzeba je przedstawić. To samo dotyczy rachunków, faktur itp. TU może weryfikować prawdziwość tych dowodów ustalać, czy odprowadzono podatki przez wykonawców itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...