Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek w pracy leasing pracowniczy. Niemcy


Bartek_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Pracowałem w Niemczech przez polskiego pośrednika na umowę o pracę tymczasową. Umowa co miesiąc na miesiąc.

W Niemczech odprowadzany był podatek a w Polsce ubezpieczenia i składki ZUS.

W kwietniu 2017 uległem wypadkowi w pracy, umowa wygasła z końcem kwietnia. Pobieram do tej pory świadczenie rehabilitacyjne z ZUS jako całkowicie niezdolny do pracy.

Powodem wypadku była kałuża na podłodze. Uszkodzenie kręgosłupa i nerki.

 

Czy należy mi się od pracodawcy użyczającego lub pracodawcy użytkownika jakiekolwiek odszkodowanie za wypadek i uszczerbek na zdrowiu?

Dodam iż pomimo świadczenia wypadkowego 100% to nie otrzymuję nawet połowy dotychczasowego wynagrodzenia. Leczenie i życie kosztuje, pieniędzy brak.

 

Jestem zielony w temacie niemieckiego prawa.

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie.

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Z tego co rozumiem byłeś zatrudniony w polskiej firmie i oddelegowany do pracy w Niemczech. W takiej sytuacji powinieneś od polskiego pracodawcy otrzymać protokół powypadkowy, wskazujący okoliczności zdarzenia oraz jego sprawcę. Tutaj pojawia się pytanie czy otrzymałeś taki protokół? Jeżeli nie to warto zadziałać w tej sprawie. Poniżej przesyłam ci link do strony PIP ze wzorami wniosków do pracodawcy https://www.pip.gov.pl/pl/bhp/wypadek-przy-pracy/9067,wzory-dokumentow.html

 

Pozdrawiam

Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokół dostałem. Jest w nim taka adnotacja:

Ustalono następujące przyczyny wypadku:

Podstawowa:

- Nieodpowiednie przejścia i dojścia – mokra nawierzchnia,na której doszło do wypadku,

Pośrednia:

- Zaskoczenie poszkodowanego niespodziewanym zdarzeniem.

 

Brak informacji o winnym wypadku / odpowiedzialnym za niego.

 

Czy mam podstawy o ubieganie się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie od pracodawcy użytkownika lub pracodawcy użyczającego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musisz zgłosić się do ZUS o wypłatę jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy o ile jeszcze tego nie zrobiłeś. Wiesz jak to zrobić? Czy podpowiedzieć co i jak?

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dobrze myślisz :) leczenie musi zostać zakończone wówczas lekarz prowadzący wypisuje druk N9 którzy należy mieć podczas zgłaszania szkody w ZUS-ie. Jeżeli rokowania na wyzdrowienie są nikłe lub leczenie będzie trwać bardzo długo, lekarz powinien odpowiednio to zaznaczyć i opisać i w takiej sytuacji można złożyć wniosek mimo że leczenie nie zostało zakończone.

 

Roszczenie z OC pracodawcy zawsze jest pomniejszane o świadczenie z ZUS. Pamiętaj że tutaj masz 3 lata od momenty zdarzenia na zgłoszenie szkody.

 

Pozdrawiam

KN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie na tą chwilę pytania:

czy zakończenie leczenia podpisane przez lekarza prowadzącego jest równoznaczne z zakończeniem wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego?

Co w przypadku gdy leczenie będzie zakończone a lekarz medycyny pracy nie dopuści do pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek,

 

Żaden lekarz nie wypisze Ci N9 jak jesteś na świadczeniu rehabilitacyjnym chyba że nie ma szans na szybki proces wyzdrowienia np. rok czy dwa. Wówczas jest to odpowiedni zaznaczane w druku.

 

Innym tematem jest dopuszczenie do pracy a kontynuacja leczenia, gdyż nie wszystkie formy leczenia dyskwalifikują zdolność zawodową. Wszystko jest uzależnione od formy leczenia i wykonywanej pracy.

 

Pozdrawiam

Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...