Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Szkoda całkowita na pojeździe z ubezpieczenia Autocasco


Rekomendowane odpowiedzi

Niecałe pół roku temu kupiłem 5 letnią Toyotę Avensis i chciałem dla bezpieczeństwa wykupić ubezpieczenie Autocasco. Kupiłem samochód za 70 tysięcy i taką też kwotę wyliczono przy zawarciu umowy AC. Niestety miesiąc temu miałem kolizję z mojej winy. Zgłosiłem szkodę, niestety uszkodzenia były poważne, więc stwierdzono szkodę całkowitą. Jestem jednak zniesmaczony, bo przy wyliczeniu szkody całkowitej ubezpieczyciel stwierdził, że wartość mojego samochodu wynosi 58 tysięcy. Zaproponowano mi sprzedaż wraku za zaproponowaną kwotę, więc z tym nie mam problemu, ale w wycenie wartości pojazdu przed szkodą pozaznaczano kilka korekt ujemnych, nie wiem dlaczego. Przecież w trakcie 3 miesięcy wartość samochodu nie zmalała o 12 tysięcy. Czy mogę jakoś walczyć o wyższą kwotę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku szkód z autocasco wszystko zależy od tego, jaką umowę zawarłeś z ubezpieczycielem. Niektóre umowy są korzystne, a niektóre po przeczytaniu drobnego druku i Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dużo mniej...Niestety zdarza się, że ubezpieczyciele w celu osiągnięcia wyższej składki wpisują w umowę wyższą wartość pojazdu niż być powinno a w umowie małym drukiem znajduje się informacja, że przy szkodzie liczy się wartość samochodu na dzień szkody a nie zgodna z polisą. Przy rozliczeniu szkody całkowitej brane są pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na wartość pojazdu i mogą to być również korekty minusowe za np. przebieg ponadnormatywny, sprowadzenie samochodu z zagranicy, wcześniejsze szkody, stan pojazdu, inne uszkodzenia itp. I teraz są dwie możliwości. Może się okazać, że ubezpieczyciel bezpodstawnie zaniżył wartość szkody i wtedy możesz walczyć o dopłatę sam lub z pomocą jakiejś kancelarii odszkodowawczej. Ale po ocenie prawnej umowy i dokumentów może się okazać, że szkodę rozliczono zgodnie z zapisami zawartej umowy. Wtedy jedyne co możemy zrobić to zażądać od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zwrotu nadpłaconej składki, skoro zawyżyli wartość pojazdu. No i oczywiście przy zawieraniu kolejnej umowy warto zapoznać się z bliżej z tym tematem i czytać mały druk przed złożeniem podpisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...