Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Środki z OFE i zrzeczenie spadku


Bernie
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jakiś czas temu zmarł mój tata. Niestety pozostawił sporo długów i dlatego wraz z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku po nim. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę dochodzić środków z jego funduszu? To co wiem to tylko tyle, że miał umowę w PZU ale nie mam pojęcia na jakich zasadach i czy ktoś z nas był tam w ogóle wpisany. Słyszałem, ze jak zrzekłem się spadku to jednocześnie straciłem też prawo do tych środków, czy to prawda?

 

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Prawo do środków z OFE osoby zmarłej mają w pierwszej kolejności osoby uposażone - czyli wskazane przez zmarłego w umowie OFE. Dopiero jeżeli ich nie było - prawa do środków zyskują spadkobiercy. Najważniejsze w Pana przypadku byłoby ustalenie czy Pan i rodzeństwo byli wpisani jako uposażeni. Informacji tej powinno Panu udzielić TU w którym umowa OFE była zawarta. Jeżeli tak - nie powinno być problemu z odzyskaniem tych środków, gdyż wtedy nie wchodzą one w skład masy spadkowej i tym samym nie dotyczą ich przepisy spadkowe. Sytuacja przedstawia się gorzej, jeżeli takiego wpisu nie było - wtedy zaliczają się Państwo do spadkobierców zmarłego a to w przypadku zrzeczenia się spadku uniemożliwia dochodzenie roszczeń.

 

Jeżeli okaże się, że byli Państwo wskazani jako uposażeni, PZU poinformuje jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać wypłatę. Z reguły są to:

 

- odpis skrócony aktu zgonu,

- potwierdzona za zgodność kopia dowodu tożsamości osoby ubiegającej się o wypłatę,

- prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia – oryginał albo kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (dotyczy spadkobierców!),

Inne konieczne dokumenty:

- akt małżeństwa (w przypadku małżonka)

- akty urodzenia

 

Proszę pamiętać, że środki są również wypłacane z subkonta ZUS, który jest automatycznie informowany przez OFE o dokonaniu wypłaty na rzecz uprawnionego. ZUS sam się już kontaktuje z uprawnionym w temacie wypłaty.

 

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

 

Izabela Stryjewska

Campter Odszkodowania kom. 690 622 575, mail: i.stryjewska@campter.pl

ul. Oświęcimska 7 42-700 Lubliniec

www.campter.pl

Skonsultuj bezpłatnie swoje prawa do odszkodowania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...