Jump to content
Forum Odszkodowania

Środki z OFE i zrzeczenie spadku


Bernie
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Jakiś czas temu zmarł mój tata. Niestety pozostawił sporo długów i dlatego wraz z rodzeństwem zrzekliśmy się spadku po nim. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę dochodzić środków z jego funduszu? To co wiem to tylko tyle, że miał umowę w PZU ale nie mam pojęcia na jakich zasadach i czy ktoś z nas był tam w ogóle wpisany. Słyszałem, ze jak zrzekłem się spadku to jednocześnie straciłem też prawo do tych środków, czy to prawda?

 

B.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

 

Prawo do środków z OFE osoby zmarłej mają w pierwszej kolejności osoby uposażone - czyli wskazane przez zmarłego w umowie OFE. Dopiero jeżeli ich nie było - prawa do środków zyskują spadkobiercy. Najważniejsze w Pana przypadku byłoby ustalenie czy Pan i rodzeństwo byli wpisani jako uposażeni. Informacji tej powinno Panu udzielić TU w którym umowa OFE była zawarta. Jeżeli tak - nie powinno być problemu z odzyskaniem tych środków, gdyż wtedy nie wchodzą one w skład masy spadkowej i tym samym nie dotyczą ich przepisy spadkowe. Sytuacja przedstawia się gorzej, jeżeli takiego wpisu nie było - wtedy zaliczają się Państwo do spadkobierców zmarłego a to w przypadku zrzeczenia się spadku uniemożliwia dochodzenie roszczeń.

 

Jeżeli okaże się, że byli Państwo wskazani jako uposażeni, PZU poinformuje jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać wypłatę. Z reguły są to:

 

- odpis skrócony aktu zgonu,

- potwierdzona za zgodność kopia dowodu tożsamości osoby ubiegającej się o wypłatę,

- prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku bądź zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia – oryginał albo kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem (dotyczy spadkobierców!),

Inne konieczne dokumenty:

- akt małżeństwa (w przypadku małżonka)

- akty urodzenia

 

Proszę pamiętać, że środki są również wypłacane z subkonta ZUS, który jest automatycznie informowany przez OFE o dokonaniu wypłaty na rzecz uprawnionego. ZUS sam się już kontaktuje z uprawnionym w temacie wypłaty.

 

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...