Jump to content
Forum Odszkodowania

Ile trwa sprawa sądowa o ogłoszenie upadłości?


qwerty123
 Share

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu popadłem w duże problemy finansowe, straciłem pracę, długo nie mogłem znaleźć nowej, kredyt hipoteczny skierowano do windykacji, zobowiązania były na tyle duże, że zdecydowałem się na złożenie wniosku o upadłość do sądu, tak mi polecił znajomy prawnik. Wszystko robiłem sam, a teraz zastanawiam się ile to będzie trwało takie postępowanie? Jak wygląda cała sprawa sądowa o upadłość konsumencką?
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

 

Czas trwania postępowania upadłościowego bywa różny i jest uzależniony od całokształtu sprawy. Najczęściej całe postępowanie trwa minimalnie około 3 lat - w przypadku rzetelnej realizacji przez dłużnika planu spłaty.

 

Należy zaznaczyć, że przeprowadzenie postępowania przez Sąd Upadłościowy jest niestety procedurą dość żmudną i wymagającą, głównie z powodu, ze samo ogłoszenie upadłości jest w zasadzie jej początkiem. Później jeszcze jest ustalenie wysokości zadłużenia oraz likwidacja jego majątku w celu dokonania spłaty.

 

Samo postępowanie o ogłoszenie upadłości Sąd może przeprowadzić w dwojaki sposób:

1) Na rozprawie - wtedy wezwie Pana w celu przesłuchania i podejmie decyzję o ogłoszeniu upadłości lub oddaleniu Pana wniosku.

2) Na posiedzeniu niejawnym - wtedy nie musi się Pan stawić w sądzie a sąd wyda postanowienie jak wyżej (ogłosi upadłość lub oddali).

 

W przypadku oddalenia może Pan złożyć zażalenie do sądu drugiej instancji w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Koszt to ok 200zł. Sprawa zostanie wtedy przekazana do sądu II instancji, który rozpozna zażalenie na posiedzeniu niejawnym i albo je oddali albo skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Jeżeli w Pana przypadku upadłość zostanie ogłoszona, sprawa wejdzie na kolejny etap, tj, ustalenia wysokości Pana zadłużenia oraz likwidacji majątku w celu jego spłaty. Postępowanie takie jest prowadzone przez syndyka pod nadzorem sędziego komisarza.

 

Po likwidacji sąd ustali Panu plan spłat wobec wierzycieli. Weźmie tutaj pod uwagę Pana możliwości finansowe, w tym również potencjalne zarobkowe (wiek, wykształcenie) oraz konieczne wydatki, osoby będące na Pana utrzymaniu, itd. Taki plan spłaty będzie Pan musiał konsekwentnie realizować i potwierdzać to składając sprawozdania. Czasami zobowiązania bywają umorzone ale zdarza się to w wyjątkowych przypadkach i na pewno nie zaliczają się do nich rozmaite grzywny, zadośćuczynienia za krzywdę czy też alimenty.

 

Warto tutaj wspomnieć również o nowych przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej. Przewidują one, między innymi że uchybienia dłużnika, które doprowadziły go bankructwa nie będą już przeszkodą w ogłoszeniu przez niego upadłości. Trzeba się jednak liczyć z tym, że plan spłaty może się wydłużyć nawet do 7 lat w imię tego, że na skutek swoich zaniedbań taki dłużnik musi być potraktowany surowiej niż ten, który się do zaistniałej sytuacji nie przyczynił. Uchybienia nie będą też badane na etapie ustalania upadłości, tylko dopiero po ustaleniu planu spłat. Usprawni to samą procedurę ogłoszenia upadłości, jednak nie skróci znacząco czasu postępowania ani nie sprawi, że problem zniknie. Cały późniejszy etap będzie brał pod uwagę już wszystkie okoliczności i tym samym będzie odpowiednio dłuższy. Nowe przepisy przewidują również możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, oraz skorzystanie z procedur uproszczonych (np. pominięcie sędziego-komisarza).

 

W związku z powyższym zachęcam również do zapoznania się z artykułem zawartym w naszym poradniku:

https://odzyskaj.info/poradnik-odszkodowania/upadlosc-konsumencka-procedura-ogloszenia-upadlosci/

 

Pozdrawiam,

Izabela Stryjewska

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Chyba najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej, zdaje się Lexa ma spore doświadczenie w tego typu sprawach i wiele sukcesów na koncie
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...