Jump to content
Forum Odszkodowania

Samochodowy wypadek w pracy - sprawca zginął


MichalWinkler
 Share

Recommended Posts

Witam. Proszę o podpowiedź co do postępowania.

Ponad miesiąc temu (11.03.2008)miałem wypadek. Na samochód, którym jechałem (w czasie pracy - samochód służbowy) czołowo najechało drugie auto. W wyniku zdarzenia kierowca - sprawca zginął na miejscu. Na dodatek nie miał przy sobie rzadnych dokumentów. Policji udało się ustalić tożsamość spawcy lecz do dzisiaj nie mam informacji co do ubezpieczyciela lub choćby co do właściciela samochodu, którym jechał sprawca.

Ja z licznymi złamaniami lewej nogi oraz zwichnięciem stawu skokowegi i stawu Choparta na 15 dni trafiłem do szpitala, przeszedłem operację i zapowiada się jeszcze długa rehabilitacja na razie mam nogę w gipsie i zwolnienie do 30.05.2008.

Czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie? Z jakiego tytułu, kiedy i do kogo się po nie zwrócić?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Michał

Link to comment
Share on other sites

Witam,

jak najbardziej masz prawo do odszkodowania. Brak danych co do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy wypadku nie jest jednoznaczne z zamknięciem sprawy. Nadal możesz zgłosić roszczenie o odszkodowanie przez dowolną ubezpieczalnię do Funduszu Gwarancyjnego. Postępowanie trwa dłużej, ale odszkodowanie będzie wypłacone w pełnej wysokości.

Oprócz zadośćuczynienia masz prawo zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, kosztów dojazdów i opieki (jeżeli jest konieczna). W sprawie utraconych dochodów - dostaniesz pełne wynagrodzenie z ZUS (100% wynagrodzenia gdyż wypadek miał miejsce w czasie pracy). Jeżeli z tytułu zwolnienia chorobowego (na skutek obrażeń doznanych w wypadku) utraciłeś premię, zaliczki, podwyżki lub możliwość awansu zawodowego również możesz starać się o wyrównanie tych strat. Dalsze roszczenia zależą od zebranej dokumentacji.

W razie potrzeby służymy radą.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za poradę.

A kiedy powinienem zgłosić się do Funduszu z roszczeniem? Już teraz czy po zakończeniu leczenia? Na pewno powstaną jeszcze dodatkowe koszty związane z konsultacjami i rehabilitacją, czy jeżeli zgłosze się po odszkodowanie teraz to zamyka to drogę do zwrotu kosztów, które dopiero powstaną? A co z zadośćuczynieniem? Czy Fundusz wypłaca je również? O jaką kwotę można wystąpić?

Link to comment
Share on other sites

Do Funduszu możesz sie zgłosić już teraz i nie czekać na zakończenie leczenia , nie stracisz nic, bo na początek dostaniesz wypłatę zaliczkowa, tzw bezsporną a potem w trakcie leczenia trzeba trzymać wszystkie faktury i zaświadczenie i cały czas dosyłać do nich.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mowa tu jest tylko o odszkodowaniu z OC.

A czy w Twoim zakladzie pracy przeprowadzono postepowanie powypadkowe?

Uznano Ci wypadek za wypadek przy pracy?

To ważne, nie zapominaj o tym, bo poza 100% płatnym zwolnieniem lekarskim tez mozesz otrzymac jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu WYPADKU PRZY PRACY.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Postępowanie powypadkowe zostało przeprowadzone - wypadek został uznany za wypadek przy pracy i obecnie otrzymuję 100% wynagrodzenia.

Kiedy można się starać o odszkodowanie z ZUS (czy trzeba spełnić jakieś warunki)?

Jakdługo można przebywac na pełnopłatnym zwolnieniu?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...