Jump to content
Forum Odszkodowania

Opóźnienie w płatności AC


Recommended Posts

Witam

 

Sprawa wygląda następująco:

14.07.2007 zawarłem ubezpieczenie AC+OC+NW.

 

14.03.2008 przypadał termin płatności ostatniej raty za AC. Niestety nie dostawałem druczków z datami płatności i numerami kont, na które mam wpłacać składki (więc zwyczajowo wpłacałem na numer konta, na które wysłałem wpłatę pierwotną w ramach zawarcia ubezpieczenia).

 

20.03.2008 skontaktowałem się ze swoim agentem mówiąc, iż (nadal) nie dostaje druczków, że wiem że przekroczyłem datę płatności i co w takiej sytuacji. Agent stwierdził, że w systemie nie widać, by ubezpieczenie zostało zerwane, że jeśli dokonam przelewu, to nic się nie stanie i że ubezpieczenie będzie kontynuowane. W związku z powyższym 20.03.2008 dokonałem płatności ostatniej raty wierząc zgodnie z zapewnieniami agenta, iż ochrona AC będzie nadal kontynuowana. Po opłaceniu ostatniej raty AC nie dostałem żadnej informacji z towarzystwa ubezpieczeń stwierdzającej, iż ochrona AC wygasła, a dodatkowo pieniądze wysłane na rachnek towarzystwa ubezpieczeniowego nie zostały zwrócone, więc musiały zostać zaksięgowane przez towarzystwo ubezpieczeń.

 

27.04.2008 miałem kolizję z mojej winy, następnego dnia zgłosiłem szkodę z AC na infolinii, kilka dni później już w warsztacie samochodowym rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego dokonał oględzin i na podstawie wyceny rzeczoznawcy auto zostało zakwalifikowane do naprawy w bezgotówkowej formie rozliczeniowej.

 

Kilka dni temu dostaję pismo z towarzystwa ubezpieczeniowego z odmową wypłaty odszkodowania z powodu opóźnienia w płątności ostatniej z rat za AC (sami w piśmie przyznają, że taką wpłatę otrzymali, a że nie zwrócili i nie powiadomili o zerwaniu ubezpieczenia AC to już nie ich zmartwienie...)

 

Co w takiej sytuacji i jak wyglądają moje szanse na pomyślne załatwienie sprawy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Link to comment
Share on other sites

Odwołaj się. Powołaj się na przepis (musisz poszukać w necie, ale na 100% jest, bodajże od 2007, wiem to od agenta) który mówi, że ubezpieczyciel musi skutecznie powiadomić o terminie płatności kolenej raty. SKUTECZNIE, zgodnie z orzecznictwem sądowym to min. 3krotne nadanie poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem, że adresat nie odebrał, czy odmówił itp. Ważne, żeby Twój adres korespondencyjny był prawidłowo podany. Powyższe dotyczy właśnie umów AC i zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli Ubezpieczalnia nie powiadomi skutecznie to można kolejnych rat nie płacić, a umowa jest WAŻNA! tylko oczywiście oni Ci tego nie powiedzą. Drugim wątkiem jaki musisz podjąć w odwołaniu to właśnie to, że do szkody doszło po dacie w której przyjęli pieniądze za kolejną ratę. Ponieważ nie wypowiedzieli umowy ubezpieczenia, a pieniądze zostały zaksięgowane za kolejną ratę to umowa jest ważna. Ponadto nie jest to pierwsza rata a ostatnia i wszystkie wcześniejsze były również opłacane z poślizgiem, a mimo to ubezpieczyciel to nie przeszkadzało, dopiero jak doszło do szkody od których to własnie się ubezpieczasz i płacisz składki to nagle ością w gardle stoi. Odwołanie kieruj do Dyrektora i nie omieszkaj dopisać, że brak pozytywnie zakończonej likwidacji szkody skończy się w sądzie. Zapewniam Cię, że masz 100% pewności wygranej.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Po prawie 2 miesiacach sprawa zostala rozwiazana dla mnie pomyslnie. Wystarczylo dobrze uargumentowane odwolanie ze wskazaniem na blad w sztuce popelniony przez Agenta Ubezpieczeniowego. W lipcu 2007 zmienily sie przepisy na korzysc klientow i w tym momencie opoznienie w platnosci skladki za AC nie powoduje rozwiazania umowy (podobnie jak to jest w przypadku ubezpieczenia OC).

 

Dla zaainteresowanych sluze pomoca: capitola(malpa)interia.pl

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...