Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

Wypadek zgłoszony po czasie


Zofia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W pażdzierniku 2007 roku wychodząc z pracy o 15.05 będąc jeszcze na terenie zakładu pracy wywróciłam się tak nieszczęśliwie,że naderwałam łąkotkę.Niestety objawy kontuzji wyszły dopiero w styczniu(odkąd jestem na L4).Nie zgłosiłam faktu wywrócenia się w dziale BHP od razu tylko po czasie tzn. teraz kiedy musiałam podać się zabiegowi artroskopii.Czy mogę starać się o odszkodowanie z ZUS-u mimo,że zgłosiłam te zdarzenie po czasie? Chcę nadmienić,że mam dwóch świadków zdarzenia,którzy dobrze pamietają mój upadek.Jest jedynie problem z ustaleniem dokładnej daty czyli dnia wypadku.Co robić?

Z poważaniem Zofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, Zofio - problem polega na tym, że chociaz pracownik moze zglosic wypadek duzo po czasie (nie ma przedawnienia) i pracodawca musi postepowanie powypadkowe przeprowadzic, to najprawdopodobniej Twoj wypadek moze nie zostac uznany za wypadek przy pracy wlasnie z uwagi na brak mozliwosci wiarygodnego stwierdzenia zwiazku z pracą. Jesli nawet trudno odtworzyc, w ktorym to bylo dniu to i trudno bedzie ustalic cale okolicznosci zdarzenia i jego przyczyny. Czyli - czy bylo np. mokro i ślisko (pogoda, świezo umyta posadzka), jakie byly w danym dniu warunki pracy itp.

Dlatego TAK ISTOTNE JEST NIEZWLOCZNE ZGLASZANIE takich zdarzen, po prostu leży to w interesie pracownika. Zloz wniosek do pracodawcy o przeprowadzenie postepowania i uznanie zdarzenia, do ktorego doszlo w dniu.....(no wlasnie - w jakim?) za wypadek przy pracy. Ale nie liczylabym za bardzo na uznanie wypadku. Probowac jednak zawsze warto, bo o odszkodowanie z ZUS mozesz starac sie tylko wtedy, gdy bedzie to wypadek przy pracy albo traktowany na rowni z wypadkiem przy pracy.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Zofia wrote:
Dziękuję za odpwiedź.Proszę jeszcze mi wyjaśnić kiedy wypadek będzie traktowany przez ZUS cytuję: "na równi z wypadkiem przy pracy"?
Wtedy, kiedy nie bedzie mnial bezposredniego zwiazku z wykonywana praca ale jednak ten zwiazek bedzie. Np. w drodze na delegacje, na szkolenie itp.
Są to szczegolne sytuacje i trudno tak jednoznacznuie okreslic. Wypadki te nazywaja sie tak z uwagi na to, ze sa TRATOWANE NA ROWNI z wypadkami przy pracy w ZAKRESIE PRAWA DO SWIADCZEN ZUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...