Jump to content
Forum Odszkodowania

Powiedzcie co o tym sądźicie???


Recommended Posts

Na początku, żeby nie marnować waszego cennego czasu nie będę przedstawiał całej sytuacji. W tym momencie mam tylko jedno pytanie, czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi za nieodpowiednią konstrukcje skrzyżowania, dokładnie zasłaniający budynek oraz wyrastające nie przycięte drzewa, bardzo słaba widoczność. Co o tym sądzicie, w razie jakichkolwiek pytań naświetle problem dokładniej. Pozdrawiam.

Źyczę miłego dnia.

Link to comment
Share on other sites

Zarządca drogi nie odpowiada za zagospodarowanie przestrzenne gruntów znajdujących sie poza pasem drogowym, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności, za to, że przy skrzyżowaniu stoi budynek ograniczający widoczność. Inna sprawa jednak, że obowiązkiem zarządcy jest prawidłowe oznakowanie drogi, w tym zamontowanie takich urządzeń, które pozwolą przejazd przez skrzyżowanie bez narażenia uczestników ruchu drogowego na kolizje i wypadki np.: sygnalizacja świetlna, lustra. Jeżeli brak takiego oznakowania spowodował, a co najmniej przyczynił się do wypadku wówczas masz duże szanse na wygraną. W tym zakresie również zaniedbanie w utrzymaniu drogi poprzez usunięcie ograniczających widoczność krzewów lub drzew może stanowić podstawę zarzutu wobec zarządcy drogi.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
hmm, z prawa o ruchu drogowym wynika, że jak nie ma zupełnie widoczności to albo korzystasz z pomocy osoby trzeciej, albo nie jedziesz. Koniec kropka. Zrozumiałe jest, że nie zawsze można z powyższego korzystać wprost, ale ograniczając się do poszukania winnego to wystarcza i nie jest nim budynek :) W moim przekonaniu jeśli przyczyną kolizji nie jest spadającca dachówka z owego budynku, czy przewracające się przydrożne drzewo, to nie ma mowy o winie. Może gdyby udowodnić, że wypadki takie mają miejsce z częstotliwością raz na miesiąc od kilku lat, a zarządca nic nie zrobił, jak znaki stoją to trudno, trzeba uważać.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...