Jump to content
Forum Odszkodowania

Ubezpieczenie komunikacyjne -Wgląd w kosztorys


Recommended Posts

Ubezpieczyciel sprawcy przesłał mi jakiś papierek w którym mam zdeklarować jaką formę rozliczenia wybieram. Mam do wyboru albo kosztorys albo rachunki.

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy jeśli teraz zdeklaruje się np na rachunki to nie bede miał juz odwrotu

2. Czy jeśli wybiore kalkulacje kosztorysową dostane jakieś rozliczenie szkody z wyszczególnieniem co i jak wycenia ubezpieczyciel? Czy jest to wogóle kwota negocjowalna czy po prostu uznają moja uległość (podpisuje i godze sie na tansza dla nich wersje kosztorysowa) i przesylaja na moje konto scisle okreslona, wyliczona wedlug jedynego wlasciwego programu kwote?

3. Czy nawet jeśli wypłacą mi odszkodowanie a moim zdaniem będzie ono za niskie mam jakieś prawo dochodzenia reszty mojego roszczenia

Link to comment
Share on other sites

nawet jeżeli wypłacą Ci za niskie odszkodowanie, zgodnie z własnym kosztorysem naprawy (masz prawo go zobaczyć i dostać niezależnie jaką formę rozliczenia szkody wybierzesz) masz prawo do odwołania od decyzji i żądania podwyższenia odszkodowania. I nie jest wcale tak, że trzeba od razu rezygnować z przyjęcia proponowanej kwoty. Grunt to nie podpisać jakiejś ugody, zrzeczenia roszczeń, bo będziesz miał problem (najczęściej przy szkodach osobowych tak się dzieje).

wybór drogi rozliczenia w praktyce zamyka drogę do zmiany , no z kosztorysu na faktury.

Najpierw zajrzyj w kosztorysy TU, potem im odpowiedz jaką formę rozliczenia wybierasz.

Link to comment
Share on other sites

Przed wyborem rodzaju rozliczenia (przesłali mi pismo w którym w ciągu 7 dni ma zdeklarowac forme rozliczenia) poprosiłem ubezpieczyciela o przedłożenie mi kosztorysu naprawy. Chciałbym poprostu zobaczyć jakie części i w jakiej cenie zostały ujete w kosztorysie. Po rozmowie telefonicznej mam podstawy wątpić w solidność kosztorysu. Likwidator policzył mi cene elementu tańszego montowanego w poprzedniej starszej wersji samochodu. Gdy zwróciłem mu na to uwagę ... wyśmiał mnie i stwierdził bym lepiej jak najszybciej naprawil samochód bo on uzywany jest i tak a jeździć musze....

 

Czy jest jakis przepis który reguluje kwestie wglądu w kosztorys, nakłada na ubezpieczyciela obowiązek przedłożenia go poszkodowanemu przed decyzja o wyborze sposobu rozliczenia?

Link to comment
Share on other sites

ubezpieczyciel wycenia szkodę i przedłada Ci propozycję rozliczenia i nie mus przy tym okazywać osztorysu. Nie może Ci jednak odmówić prawa wglądu w akta szkody, więc jeśli tego zażądasz pokaże Ci go, i wyda kopię.

Zawsze możesz zmienć formę rozliczenia, do czasu podpisania UGODY, to co Ci przysłali to tylko oświadczenie, nie ugoda

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...