Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

szkoda całkowita - likwidowana z oc sprawcy - mnóstwo wątpliwości


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przytrafił mi się dość przykry incydent, a że sprawa jest dość skomplikowana i ciekawa, pozwolę sobie o niej napisać i poprosić o poradę.

 

Więc tak:

Jestem osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą.

Kupiłem samochód za kwotę 16.000 pln. (na taką też kwotę auto zostało ubezpieczone)

Na taką samą kwotę otrzymałem kredyt (samochodowy - na zakup tego właśnie auta)

 

Na początku czerwca samochód uległ kolizji - nie z mojej winy - była policja, sprawca przyznał się do winy więc szkoda jest likwidowana z polisy sprawcy.

Rzeczoznawca z Warty stwierdził szkodę całkowitą (koszt naprawy według niego przewyższa wartość auta - co do tego zgadzam się)

No i tu zaczynają się schody. Warta chce rozliczyć się ze mną metodą różnicową. Tu też nie byłoby kłopotu, gdyby nie cena, którą zaproponowali.

 

Miła Pani likwidator przekazała mi następujące informacje: wartość auta 11200pln!!!!!! - wartość wraku 2300pln. Do wypłaty 8900 brutto. Pani twierdzi iż w związku z tym iż jestem płatnikiem vat wypłacą mi odszkodowanie w kwocie netto tj. ok. 6900 pln!!!!

Dodam tylko, że wstępna wycena z mojego źródła - według Eurotaxglass's to 15200.

Co robić??? Spłaciłem dopiero 2 raty - przystając na warunki zaproponowane przez likwidatora zostaje mi do spłaty prawie 10000 pln!

 

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na podane poniżej pytania i wątpliwości.

 

- na jakiej zasadzie mogę odwoływać się co do zasadności wycena auta przez likwidatora?

 

- z jakiej okazji chcą mi oddać kotę netto, jeśli auto było zakupione bez faktury vat - więc siłą rzeczy Vat nie był od tego auta odliczony?

 

- czy nie istnieje nigdzie (wg prawa) zapis umożliwiający mi staranie się o pokrycie kosztów pozostałego kredytu przez likwidatora?

 

edit:

- i czy muszę zabierać wrak? - czy mogę żądać wypłaty kwoty równej wartości wraku?

 

pozdrawiam i proszę o pomoc.

ruli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ruli wrote:
- na jakiej zasadzie mogę odwoływać się co do zasadności wycena auta przez likwidatora?

- z jakiej okazji chcą mi oddać kotę netto, jeśli auto było zakupione bez faktury vat - więc siłą rzeczy Vat nie był od tego auta odliczony?

- czy nie istnieje nigdzie (wg prawa) zapis umożliwiający mi staranie się o pokrycie kosztów pozostałego kredytu przez likwidatora?

edit:
- i czy muszę zabierać wrak? - czy mogę żądać wypłaty kwoty równej wartości wraku?

pozdrawiam i proszę o pomoc.
ruli
A więc:
1)możesz odwołać się od wyceny rzeczoznawcy nasłanego przez TU, ich wycena to ich propozycja, jasnym jest że nie musi (w ich ocenie i ich interesie) oddawać wszystkich szkód i realnych kosztów naprawy pojazdu. Odwołuj się powołując na konkretne argumenty, pisanie nie bo nie, nic nie pomoże
2)VAT może być potrącony jeżeli jesteś płatnikiem tego podatku jako firma i auto jest zarejestrowane na firmę. Jeżeli nie masz realnej możliwości odzyskania VATu, jego odliczenie przez TU jest bezpodstawne, możesz również przytoczyć argumenty prawne
3)nic mi o takim przepisie nie wiadomo, ale co do idei odszkodowania - ma ono pokryć wszystkie szkody wynikłe w wypadku, jeżeli jesteś w stanie udowodnić, że straciłeś przez to na kredycie, wylicz i przedstaw te wyliczenia wraz z dowodami ubezpieczalni.
4)co do wraku - to od decyzji TU zależeć będzie czy Ci go sprzeda czy pozostawi Tobie. Jednak jeżeli nie uda Ci się go sprzedać za wyliczoną kwotę, żądaj dopłaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...