Skocz do zawartości
Forum Odszkodowania

oskarzyciel posiłkowy


gusia77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

miałam wypadek samochodowy sprawca zbieg z miejsca wypadku moj ubezpieciel uznał szkode całkowitą auta likwidujac mi polise ac dołozyłam kase i naprawiłam auto .teraz jestem oskarzycielem posiłkowym w tej sprawie czy moge sie domagac jakiegoś odszkodowania lub zadoscuczynienia od sprawcy dodam ze po wypadku mialam mocno stłuczoną noge.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wytoczyła Pani powództwa cywilnego w postępowaniu karnym (tzw. powództwa adhezyjengo) może Pani złożyć wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przez sprawcę wypadku. Na szkodę składają się zarówno koszty poniesione na naprawę samochodu, jak również koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Proszę jednak pamiętać, iż wniosek taki można złożyć najpóźniej do czasu zakończenia przesłuchania w charakterze pokrzywdzonej. Złożenie takiego wniosku nie pozbawia Pani możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze postępowania cywilnego (np. gdyby sąd nie uwzględnił wniosku w całości).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Dodam, że taki wniosek powoduje, iż sąd zasądza naprawienie szkody w całości lub w części lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę- sąd może zamiennie zasądzić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. Jeśli jednak o odszkodowania i zadośćuczynienie za szkodę osobową to zawsze warto dochodzić świadczenia od T.U. sprawcy kolizji, wypadku, gdyż jest to szybsze i nie ma obawy, że wyrok będzie tylko papierowy- nie będzie można fizycznie ściągąć zasądzonej kwoty od sprawcy. Postępowanie karne nie daje pełnych możliwości dochodzenia w pakiecie odszkodowania i zadośćźuczynienia. W przypadku zaś powództwa adhezyjnego można dochodzić tylko szkód materialnych- nie można szkód niemajątkowych- czyli zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pozostaje wówczas stricte postępowania cywilne- ale na to jest OC sprawcy aby z niego dochodzić świadczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...