Jump to content
Forum Odszkodowania

oskarzyciel posiłkowy


gusia77
 Share

Recommended Posts

miałam wypadek samochodowy sprawca zbieg z miejsca wypadku moj ubezpieciel uznał szkode całkowitą auta likwidujac mi polise ac dołozyłam kase i naprawiłam auto .teraz jestem oskarzycielem posiłkowym w tej sprawie czy moge sie domagac jakiegoś odszkodowania lub zadoscuczynienia od sprawcy dodam ze po wypadku mialam mocno stłuczoną noge.
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli nie wytoczyła Pani powództwa cywilnego w postępowaniu karnym (tzw. powództwa adhezyjengo) może Pani złożyć wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przez sprawcę wypadku. Na szkodę składają się zarówno koszty poniesione na naprawę samochodu, jak również koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Proszę jednak pamiętać, iż wniosek taki można złożyć najpóźniej do czasu zakończenia przesłuchania w charakterze pokrzywdzonej. Złożenie takiego wniosku nie pozbawia Pani możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze postępowania cywilnego (np. gdyby sąd nie uwzględnił wniosku w całości).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Dodam, że taki wniosek powoduje, iż sąd zasądza naprawienie szkody w całości lub w części lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę- sąd może zamiennie zasądzić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. Jeśli jednak o odszkodowania i zadośćuczynienie za szkodę osobową to zawsze warto dochodzić świadczenia od T.U. sprawcy kolizji, wypadku, gdyż jest to szybsze i nie ma obawy, że wyrok będzie tylko papierowy- nie będzie można fizycznie ściągąć zasądzonej kwoty od sprawcy. Postępowanie karne nie daje pełnych możliwości dochodzenia w pakiecie odszkodowania i zadośćźuczynienia. W przypadku zaś powództwa adhezyjnego można dochodzić tylko szkód materialnych- nie można szkód niemajątkowych- czyli zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Pozostaje wówczas stricte postępowania cywilne- ale na to jest OC sprawcy aby z niego dochodzić świadczeń.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...